Białystok - Łomża - Suwałki

Polski Związek Działkowców

Okręgowy Zarząd Podlaski

 Działalność medialna Okręgu Podlaskiego w okresie epidemii - 15.07.2020

 

W tej nietypowej sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, konieczne było znalezienie alternatywnych form docierania z informacją i wiedzą do działkowców i społeczeństwa ze względu na ograniczone możliwości kontaktu osobistego.

Okręgowy Zarząd Podlaski wykorzystuje do tego celu radio i telewizję. W Maju, kiedy nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania działkami i mnożyły się pytania kierowane telefonicznie i mailowo do biura Okręgu, Prezes Andrzej Bojko wraz z instruktorem ds ogrodnictwa uczestniczyli w audycji Polskiego Radia Białystok “Ekosfera”. W sobotnie popołudnie przez 25 minut udzielano szczegółowych wyjaśnień na temat tego jak zostać działkowcem. Prezes Okręgu podkreślił korzyści jakie niosą dla społeczeństwa Rodzinne Ogrody Działkowy, szczególnie w takich trudnych okresach jak obecny. Słuchacze mogli dowiedzieć się jakie cele, wynikające z ustawy o ROD powinien realizować działkowiec. Chcemy aby osoby interesujące się nabyciem prawa do użytkowania działki miały świadomość że nie jest to miejsce przeznaczone tylko i wyłącznie pod bierną rekreację ale przede wszystkim do aktywnego wypoczynku przy uprawie roślin użytkowych jak i ozdobnych.

Omówiono procedurę jaka jest związana z przeniesieniem prawa do użytkowania działki oraz możliwości nabycia takiego prawa w ROD. Instruktor ds ogrodnictwa wskazał też na obowiązkowe szkolenie na jakie kierowani są nowi działkowcy oraz opowiedział o jego nowej zdalnej formie.

Prezes, Andrzej Bojko wyraźnie zaznaczył potrzebę tworzenia nowych ogrodów w regionie ze względu na wzrost zainteresowania wśród mieszkańców. Społeczeństwo miało okazję usłyszeć że na władzach miasta spoczywa ustawowy obowiązek tworzenia Rodzinnych Ogrodów Działkowych aby zaspokoić potrzeby społeczności lokalnej w tej materii.

 

Spotkania społecznych instruktorów ogrodowych z działkowcami mogą być znacznie utrudnione w związku z epidemią. Aby nadal przekazywać wiedzę ogrodniczą wykorzystaliśmy możliwości jakie daje telewizja lokalna. Społeczna Instruktor Krajowa Irena Kwaczeniuk oraz Instruktor ds ogrodnictwa Filip Roman od maja wzięli udział w nagraniach 4 odcinków programu “Ogród i nie tylko” emitowanego w TVP3 Białystok. Nagrania odbywały się na terenie ROD “Relaks”,omówiono takie tematy jak: uprawa roślin cebulowych, ekologiczne metody ochrony roślin przed mszycami, uprawa róż z ograniczeniem stosowania środków chemicznych, pielęgnacją pomidorów rosnących w szklarni, rośliny ozdobne łatwe w uprawie nadające się na działki.

Każdy z odcinków emitowany był bezpośrednio przed głównym wydaniem wiadomości lokalnych w czasie największej oglądalności.

 

 

Filip Roman

instruktor ds. ogrodnictwa

Okręg Podlaski

 


 

09 października 2020

Powrót na stronę główną

kom. 577 761 183

             85 732 22 58

podlaski@pzd.pl www.pzdpodlaski.pl

Polski Związek Działkowców        ul. Ciołkowskiego 2/5      Okręgowy  Zarząd   Podlaski                    15-245   Białystok     

 

        UWAGA - wjazd na parking od ul. Mickiewicza