kom. 577 761 183

             85 732 22 58

podlaski@pzd.pl www.pzdpodlaski.pl

Polski Związek Działkowców        ul. Ciołkowskiego 2/5      Okręgowy  Zarząd   Podlaski                    15-245   Białystok     

 

        UWAGA - wjazd na parking od ul. Mickiewicza     

Białystok - Łomża - Suwałki

Polski Związek Działkowców

Okręgowy Zarząd Podlaski

Działka to życie! - z wizytą u Pana Antoniego i Pana Wiktora - ROD “Relaks” w Białymstoku

Zbliża się lato, Rodzinne Ogrody Działkowe zaczynają zachwycać różnorodnością kolorów i kwiatów. Szlachetne piwonie dumnie prezentują swoje dorodne kwiaty i roztaczają słodki zapach wychylając się niemal na każdej alejce. W żadnym parku nie znajdziemy takiego bogactwa i różnorodności roślin.

Dziś odwiedzamy Pana Antoniego, który od 8 lat użytkuje działkę w ROD “Relaks” w Białymstoku. Naszą uwagę od razu przykuł pomysłowy system gromadzenia deszczówki z dachu altany i szklarni. Ostatnie opady wystąpiły kilka dni temu a Pan Antoni nadal może podlewać pomidory w szklarni korzystając z darmowej wody pozyskanej w czasie burzy.

Takie działania wpisują się w realizowany od tego roku “Otwarty program klimatyczny PZD”.

Z altany o powierzchni 30 m2 i niewielkiej szklarni (15 m2) w maju można było zebrać prawie 3000 litrów wody!! Pomyślmy jaka to skala oszczędności i ochrony zasobów wodnych gdyby każda działka była wyposażona w prosty system gromadzenia wody opadowej.

 

Samodzielnie wykonana konstrukcja do uprawy pionowej ogórków pozwala zaoszczędzić powierzchnię działki a także umożliwia okrycie tych ciepłolubnych warzyw w trakcie niespodziewanych letnich chłodów.

 

 

Podziwiamy jeszcze szpaler dorodnych krzewów porzeczki czarne j, której owoce są cennym źródłem witamin. Oraz jabłonki na których zaszczepiono kilka odmian.

 

 

Działka to dla Pana Antoniego nie tylko źródło zdrowej żywności ale też towarzystwo innych działkowców, na których można polegać i miło spędzić z nimi czas. 
Rok temu, po śmierci żony chciałem sprzedać działkę ale przyjaciele z sąsiednich działek powstrzymali mnie od tego - opowiada Pan Antoni. “Bardzo się cieszę że tego nie zrobiłem”.
Działka okazała się cenną pomocą w tym trudnym okresie. 

Idziemy teraz poznać dobrego sąsiada - Pana Wiktora, który użytkuje działkę od samego początku istnienia ROD “Relaks”. Działka jest wyjątkowo zadbana i dopieszczona w każdym detalu - idealny żywozielony skoszony trawnik, dwie szklarnie (jedna na pomidory druga na ogórki), warzywa oczyszczone z chwastów. 
 


 

Wiele osób z zaskoczeniem reaguje kiedy dowiaduje się że użytkownik tej działki ma 91 lat i dojeżdża na nią rowerem!
Pan Wiktor uważa że działka jest przepisem na zachowanie sił i zdrowia w tym wieku. 
Pytamy jak udało się utrzymać rośliny ozdobne i warzywa w tak dobrej kondycji.
Na działce nigdy nie była stosowana ‘chemia’ dlatego zachowała się na niej naturalna równowaga i bioróżnorodność. Co roku na jesień Pan Antoni i Pan Wiktor stosują na swoich działkach tylko naturalny nawóz - obornik. 
Pan Wiktor całe zbiory zdrowych ekologicznych warzyw rozdaje rodzinie i przyjaciołom. Dzięki temu jeszcze więcej osób korzysta z dobrodziejstwa jego działki. 

Ci dwaj działkowcy mogą być wzorem i inspiracją dla kolejnych pokoleń. Ich podejście do zagospodarowania działki, która daje pożytek w postaci zdrowej żywności, szacunek dla przyrody, wzajemna współpraca i budowanie przyjacielskich kontaktów z sąsiadami są kwintesencją idei ogrodnictwa działkowego. 

Nasze ogrody to niepowtarzalne miejsca, perły w zabudowie miejskiej, które nie tylko dają korzyści przyrodnicze i gospodarcze ale też społeczne. 

Na koniec zacytuję Pana Antoniego:
“Ile tu jest zieleni, jakie powietrze! człowiek swobodnie oddycha, a rano jak się idzie na działkę - jaki zapach! Tutaj jest jak w bajce”

 

Filip Roman

instruktor ds ogrodnictwa

Okręg Podlaski


 

10 sierpnia 2020

Powrót na stronę główną