kom. 577 761 183

             85 732 22 58

podlaski@pzd.pl www.pzdpodlaski.pl

Polski Związek Działkowców        ul. Ciołkowskiego 2/5      Okręgowy  Zarząd   Podlaski                    15-245   Białystok     

 

        UWAGA - wjazd na parking od ul. Mickiewicza     

Białystok - Łomża - Suwałki

Polski Związek Działkowców

Okręgowy Zarząd Podlaski

Jakie rośliny zdobią działki do końca listopada? - 30.11.2020

 Oto kilka fotografii wykonanych w ostatnim tygodniu:

 

fot 1

Lwia paszcza (wyżlin większy) - to roślina jednoroczna, chodź w tak łagodne zimy jak ostatnia może z powodzeniem przezimować i wcześnie rozpocząć kwitnienie w kolejnym sezonie. Kwiaty w szerokiej gamie kolorystycznej (fioletowe, czerwone, różowe, białe)

Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum) - bylina o małych wymaganiach co do gleby, rośnie nawet w piasku. Ma głęboki, palowy korzeń dzięki czemu dobrze znosi suszę. Nie lubi stojącej wody zimą. Osiąga nawet metr wysokości, kwitnienie rozpoczyna w czerwcu.

 

fot 2

Krzewuszka cudowna- to niewielki krzew łatwy w uprawie. Dobrze się czuje na glebach wilgotnych i żyżniejszych. Kwitnie od czerwca do lipca ale jak widzimy w tym roku zakwitł ponownie na jesień.

Róża ogrodowa - co zrobić aby zdobiła działkę kwiatami tak późną jesienią? Kluczem jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów wraz z częścią pędu. Taki zabieg pobudzi roślinę do wypuszczenia nowych pędów kwiatowych. Im więcej pędu usuniemy tym później pojawią się nowe kwiaty.

 

fot 3

Pieris japoński- zimozielony krzew dorastający do 1m wysokości. Młode liście mają kolor czerwony lub pomarańczowy. Wymaga kwaśnej gleby, dlatego przed posadzeniem wypełniamy dół ziemią do roślin kwasolubnych lub torfem wysokim wymieszanym z ziemią którą wykopaliśmy.

Berberys thunberga - odmiana o purpurowo czerwonych liściach, które zachowują barwę do końca sezonu. W listopadzie i zimą obsypany jest czerwonymi owocami. Krzew ma ciernie. Bardzo łatwy w uprawie, bez większych wymagań.

 

inż. Filip Roman                       

architekt krajobrazu             

instruktor ds. ogrodnictwa

 


 

20 stycznia 2021

Powrót na stronę główną