Białystok - Łomża - Suwałki

Polski Związek Działkowców

Okręgowy Zarząd Podlaski

Każdy z nas ma wpływ na ilość odpadów plastikowych zanieczyszczających wody - 02.01.2020

 

Każdego dnia do strumieni i rzek trafiają plastikowe torby, butelki i inne jednorazowe opakowania. Co dzieje się z nimi dalej? 
Skutki jednorazowego używania i następnie wyrzucania opakowań plastikowych są już wszędzie widoczne na wybrzeżach mórz i oceanów. Odpady plastikowe coraz bardziej zanieczyszczają oceany, a według jednej z ocen do roku 2050 w oceanach znajdzie się wagowo więcej plastiku niż ryb.

 

Plastik nie tylko zaśmieca wybrzeża, ale też szkodzi zwierzętom morskim, które zaplątują się w większe odpady, a mniejsze mylą z pożywieniem. Przyswajanie cząsteczek tworzyw sztucznych może powodować niewłaściwe trawienie normalnego pożywienia i przyciągać do ich organizmów toksyczne zanieczyszczenia chemiczne.

 

Ludzie spożywają plastik występujący w łańcuchu pokarmowym. Wciąż nie wiadomo, w jaki sposób wpływa to na ludzkie zdrowie.

 

Co należy zrobić?
Zapoznaj się z infografiką przygotowaną przez biuro analiz Parlamentu Europejskiego 
https://www.europarl.europa.eu/resources/library/images/20181019PHT16602/20181019PHT16602_original.png
Przedstawia ona listę 10 przedmiotów jednorazowego użytku, które są najczęściej znajdowane na brzegu mórz. 
Przez niektóre Rodzinne Ogrody Działkowe przebiegają cieki wodne - zadbajmy o to, aby nie dostawały się do nich żadne odpady.
Trudno jest całkowicie zrezygnować z plastikowych opakowań ale każdy z nas może dopilnować aby trafiły one do odpowiedniego pojemnika na odpady segregowane i dzięki temu były poddane recyklingowi.

 

inż. arch. krajobrazu Filip Roman 
instruktor ds ogrodnictwa                

 Okręg Podlaski PZD                       

 

11 lutego 2020

Powrót na stronę główną

kom. 577 761 183

             85 732 22 58

podlaski@pzd.pl www.pzdpodlaski.pl

Polski Związek Działkowców        ul. Ciołkowskiego 2/5      Okręgowy  Zarząd   Podlaski                    15-245   Białystok     

 

        UWAGA - wjazd na parking od ul. Mickiewicza