kom. 577 761 183

             85 732 22 58

podlaski@pzd.pl www.pzdpodlaski.pl

Polski Związek Działkowców        ul. Ciołkowskiego 2/5      Okręgowy  Zarząd   Podlaski                    15-245   Białystok     

 

        UWAGA - wjazd na parking od ul. Mickiewicza     

Białystok - Łomża - Suwałki

Polski Związek Działkowców

Okręgowy Zarząd Podlaski

Każdy z nas ma wpływ na ilość odpadów plastikowych zanieczyszczających wody - 02.01.2020

 

Każdego dnia do strumieni i rzek trafiają plastikowe torby, butelki i inne jednorazowe opakowania. Co dzieje się z nimi dalej? 
Skutki jednorazowego używania i następnie wyrzucania opakowań plastikowych są już wszędzie widoczne na wybrzeżach mórz i oceanów. Odpady plastikowe coraz bardziej zanieczyszczają oceany, a według jednej z ocen do roku 2050 w oceanach znajdzie się wagowo więcej plastiku niż ryb.

 

Plastik nie tylko zaśmieca wybrzeża, ale też szkodzi zwierzętom morskim, które zaplątują się w większe odpady, a mniejsze mylą z pożywieniem. Przyswajanie cząsteczek tworzyw sztucznych może powodować niewłaściwe trawienie normalnego pożywienia i przyciągać do ich organizmów toksyczne zanieczyszczenia chemiczne.

 

Ludzie spożywają plastik występujący w łańcuchu pokarmowym. Wciąż nie wiadomo, w jaki sposób wpływa to na ludzkie zdrowie.

 

Co należy zrobić?
Zapoznaj się z infografiką przygotowaną przez biuro analiz Parlamentu Europejskiego 
https://www.europarl.europa.eu/resources/library/images/20181019PHT16602/20181019PHT16602_original.png
Przedstawia ona listę 10 przedmiotów jednorazowego użytku, które są najczęściej znajdowane na brzegu mórz. 
Przez niektóre Rodzinne Ogrody Działkowe przebiegają cieki wodne - zadbajmy o to, aby nie dostawały się do nich żadne odpady.
Trudno jest całkowicie zrezygnować z plastikowych opakowań ale każdy z nas może dopilnować aby trafiły one do odpowiedniego pojemnika na odpady segregowane i dzięki temu były poddane recyklingowi.

 

inż. arch. krajobrazu Filip Roman 
instruktor ds ogrodnictwa                

 Okręg Podlaski PZD                       

 

11 lutego 2020

Powrót na stronę główną