kom. 577 761 183

             85 732 22 58

podlaski@pzd.pl www.pzdpodlaski.pl

Polski Związek Działkowców        ul. Ciołkowskiego 2/5      Okręgowy  Zarząd   Podlaski                    15-245   Białystok     

 

        UWAGA - wjazd na parking od ul. Mickiewicza     

Białystok - Łomża - Suwałki

Polski Związek Działkowców

Okręgowy Zarząd Podlaski

Przykład wzorowego rozwiązania kwestii odpadów w ROD - 19.05.2021

 

 

Rodzinny Ogród Działkowy im. A. Mickiewicza w Białymstoku liczy 442 działki o łącznej powierzchni 13,7 ha. Niektórym może być trudno uwierzyć że roczna opłata za śmieci wynosi jedynie 37,48 zł od działki. Dla porównania, w ogrodach o podobnej liczbie działek, należących również do systemu gminnego wywozu odpadów w Białymstoku, opłata ta wyniosła w 2020 r.  70 - 80 zł (ROD posiadające własny rębak) do aż 125 zł od działki w ROD nie prowadzącym zrębkowania gałęzi. 

 

W jaki sposób udało się tak obniżyć koszty wywozu odpadów?

 

Aby zmobilizować wszystkich działkowców do rzetelnego segregowania odpadów nadających się do recyklingu zainstalowano monitoring. Jednak to rozwiązanie okazało się niewystarczające. Znaczną część ogólnych kosztów wywozu śmieci stanowią odpady zielone. Działkowcy niestety wyrzucali bardzo dużo części roślin (a nawet ziemi), które z powodzeniem można kompostować. Dlatego zarząd ROD ustalił, że do kontenera na odpady zielone można wrzucać jedynie to czego nie da się zagospodarować w kompostowniku lub przeznaczyć na ściółkę dla roślin. 
Aby egzekwować to postanowienie ogrodzono plac z kontenerami na odpady i wyznaczono godziny otwarcia tej przestrzeni. Przeszkolone do tego osoby nadzorują strefę kontenerów aby pilnować czy do kontenerów trafia to co rzeczywiście powinno tam trafić. 
Dzięki temu panuje porządek, strefa z kontenerami jest czysta, a co najważniejsze - działkowcy produkują więcej kompostu przyczyniając się do wzbogacenia gleby w cenną próchnicę i ochronę jej bioróżnorodności. 
Mniej odpadów produkowanych na terenie ROD to również mniejsza emisja CO2 i metanu do atmosfery - gazów cieplarnianych, które powstają przy transporcie czy składowaniu śmieci. 

Jak widać, samodyscyplina i postawa proekologiczna jest również opłacalna finansowo. 

 

 

Filip Roman                                             
instruktor ds. ogrodnictwa            
Okręgowy Zarząd Podlaski PZD

 


 

28 czerwca 2021

Powrót na stronę główną