kom. 577 761 183

             85 732 22 58

podlaski@pzd.pl www.pzdpodlaski.pl

Polski Związek Działkowców        ul. Ciołkowskiego 2/5      Okręgowy  Zarząd   Podlaski                    15-245   Białystok     

 

        UWAGA - wjazd na parking od ul. Mickiewicza     

Białystok - Łomża - Suwałki

Polski Związek Działkowców

Okręgowy Zarząd Podlaski

Rozstrzygnięcie konkursu "Wzorowy kompostownik" - II miejsce - 12.11.2020

 

 

II miejsce w konkursie zajęli Państwo Maja i Adam Rogala z ROD "Plażowy" w Białymstoku. Ich kompostownik zbudowany jest z drewnianych elementów, które w łatwy sposób można wyjmować aby mieć swobodny dostęp do kompostowanego materiału. Gałęzie zamiast do odpadów trafiają do małego rębaka, który rozdrabnia je na materiał do ściółkowania i kompostowania.

Poniżej, ich odpowiedź na konkursowe pytanie: "Dlaczego warto kompostować?"

"Działkę mamy od sierpnia 2020. Kompostownik to jedna z naszych pierwszych inwestycji na działce. Z tyłu rosną dwa gatunki mięty i przed kompostownikiem posadziliśmy trzecią miętę. Blisko będzie rosła borówka. Kompostownik będzie stanowił ciekawe tło dla roślin. Gałęzie pozyskujemy ze składowiska na odpady zielone w naszym ogrodzie. Ufamy, że wkrótce za naszym przykładem pójdą inni działkowcy.

Zrębki dobrze wpływają na glebę, zatrzymują wodę i ograniczają znacznie wzrost chwastów. W tej chwili znaczna powierzchnia działki jest już wyściółkowana zrębkami. Mamy także pierwsze zbiory warzyw i ziół. Początkowo myśleliśmy nad działką typowo rekreacyjną. W tej chwili pracujemy nad ekologiczną działką z przewagą upraw z elementami łąki kwietnej i ziołowej. Kompostownik jest niezbędny.

Kompostowanie jest dzisiaj niezwykle modnym recyklingiem. Z niepotrzebnych biologicznych odpadów powstaje bardzo wartościowy nawóz organiczny przydatny na działce a także w domu. Jest to nawóz w pełni ekologiczny i dobrze przyswajalny przez rośliny. Dodatkowo kompostowanie pozwala zaoszczędzić pieniądze, które trzeba by wydać na sztuczne nawozy. Nie spalamy paliwa i nie wspieramy produkcji szkodliwych substancji chemicznych i ich opakowań a pewność, że coś niepotrzebnego staje się bardzo pożyteczne daje poczucie satysfakcji.

Kompostowanie to rozwiązanie problemu niepotrzebnych gałęzi, których tak wiele zbiera się w trakcie pracy przy drzewach i krzewach. Rozdrobnione gałęzie stanowią cenne źródło materiału, który po dodaniu do kompostownika stanie się w przyszłości składnikiem gleby.

Kompostowanie pomaga też realizować cele edukacyjne. Dzieci (i dorośli) mogą obserwować stopniowy rozkład materii oraz życie organizmów, które wybrały kompost na swój dom. Po zaproszeniu dżdżownic do kompostownika zyskujemy coś lepszego niż telewizja. Możliwa jest też realizacja celów wychowawczych. Nie tylko mówimy o właściwej postawie wobec środowiska, ale też udowadniamy, że działania każdego człowieka mają znaczenie dla ogółu społeczeństwa. Kompostowanie ułatwia też wejrzenie w swoje wybory konsumenckie. Czy odżywiam się zdrowo? Czy marnuję żywność? Czy przechowuję jedzenie prawidłowo?

Kompostowanie pozwala być na bieżąco z wieloma nowoczesnymi trendami."

 

 

 

 


 

23 grudnia 2020

Powrót na stronę główną