OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

21 lutego 2024

Co zrobić z gałęziami po cięciu zimowym drzew i krzewów?

Najlepiej wykorzystać je do poprawy kondycji gleby i roślin! Najgorszym rozwiązaniem jest wyrzucenie tego cennego materiału i ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z ich wywozem. 

 

  • Rozdrobnienie na własną ściółkę.

Niewielkim rębakiem można rozdrobnić gałęzie i pozyskać własne zrębki. Zrębki z drzew liściastych to świetny materiał do ściółkowania rabat bylinowych, drzew i krzewów owocowych i ozdobnych. Jeżeli rozdrabniamy gałęzie z roślin iglastych, pozyskany materiał możemy wykorzystać do wyłożenia wokół krzewów borówki amerykańskiej, azalii czy rododendronów gdyż lubią one kwaśne środowisko. 

Ściółka z materiału drzewnego świetnie chroni glebę przed parowaniem wody, ułatwia jej wsiąkanie w trakcie intensywnych opadów i ogranicza erozję. 

 

  • Na kompost.

Zdrewniałe części roślin są niezbędnym składnikiem kompostu ze względu na wysoką zawartość węgla. Kompost w którym są wyłącznie części zielone roślin czy resztki owoców może zacząć gnić i wydzielać nieprzyjemny zapach. Rozdrobnione drewno rozluźnia pryzmę kompostową i zwiększa dostęp powietrza. Ponadto znajdujące się w nim ligniny sprzyjają rozwojowi pożytecznej grzybni, która jest kluczowa dla dobrej kondycji roślin uprawnych. 

 

  • Na granice rabat czy grządek.

Grubsze gałęzie, których nie będziemy w stanie rozdrobnić możemy użyć jako obrzeża do rabat czy stworzyć z nich lekko podniesione grządki. Takie rozwiązania wnoszą naturalny styl do ogrodu i podkreślają jego ekologiczny charakter. 

 

Jaki rębak wybrać?

W sprzedaży znajdziemy rozdrabniacze elektryczna z dwoma różnymi mechanizmami tnącymi: tarczowym lub frezowym. Z rębaka tarczowego uzyskamy bardzo drobny materiał, który będzie trochę przypominał trociny ale pracuje on przez to trochę wolniej. Rębak frezowy działa szybciej ponieważ tnie on gałęzie na kawałki o długości przeważnie od 0,5 do 1 cm. a mechanizm sam wciąga gałęzie. 

Jeżeli nie mamy zbyt dużej ilości materiału do cięcia i nie zależy nam tak bardzo na czasie to zdecydowanie lepszy będzie rębak tarczowy. Drobny materiał, który pozyskamy szybciej rozłoży się na kompoście. 

 

 


Starszy instruktor ds ogrodnictwa

Filip Roman

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com