OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

cięcie winorośli
07 maja 2024

Zadania do wykonania na działce w maju.

Kwiaty cebulowe.

Po spektakularnym okresie kwitnienia tulipanów, szafirków, narcyzów, hiacyntów i innych kwiatów cebulowych przechodzą one w fazę zbierania sił na kolejny sezon. Aby rośliny mogły zgromadzić jak najwięcej substancji odżywczych w cebulach należy nawozić je granulowanym obornikiem lub nawozem mineralnym i usuwać przekwitłe kwiatostany. Pod żadnym pozorem nie usuwamy liści dopóki nie zaczną samoistnie usychać. 

Nie chcemy aby w trakcie rozsypywania nawóz przykleił się do liści lub wpadł pomiędzy liść a łodygę dlatego róbmy to precyzyjnie i nie bezpośrednio po deszczu lub podlewaniu.

 

 

Byliny i krzewy.

Podpieramy piwonie, których pąki kwiatowe coraz bardziej nabrzmiewają na delikatnych pędach i mogą z tego powodu kłaść się na ziemię.

Dopiero teraz można ocenić szkody wyrządzone przez ostatnią falę przymrozków. Należy usunąć pędy róż, hortensji i innych krzewów z których nie wyrosły żadne listki i nie widać na nich żywych pąków. Pozostawienie suchych pędów sprzyja rozwojowi chorób.

 

Borówki amerykańskie i truskawki.

W okresie kwitnienia borówek i truskawek należy wykonać przynajmniej jeden oprysk preparatami ekologicznymi przeciwko szarej pleśni. Ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w glebie w czasie zawiązywania owoców dlatego warto zastosować ściółkę i regularnie podlewać. Jest to również ostatni dzwonek na zastosowanie nawożenia jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Możemy rozłożyć granulowany obornik i wymieszać go z wierzchnią warstwą gleby lub podlać krzewy organicznym nawozem płynnym rozcieńczonym w wodzie. 

 

 

Warzywa.

Dbamy aby wysiane w kwietniu marchew, pietruszka, czy inne warzywa nie zostały zagłuszone przez chwasty. Dla kiełkujących warzyw ważna jest wilgotność podłoża dlatego pilnujemy podlewania (delikatnego aby nie wypłukać nasion).

W maju możemy wciąż wysiewać sałatę czy rzodkiewkę ale zwróćmy uwagę na informację na opakowaniu czy dana odmiana nadaje się do późniejszej uprawy. 

W drugiej połowie maja możemy do grunty wysiewać ogórek, dynię, cukinię i inne warzywa wybitnie ciepłolubne. Jeżeli wcześniej przygotowaliśmy rozsadę ogórków to uważajmy aby przy przesadzaniu nie uszkodzić korzeni ponieważ są one dosyć delikatne. 

W początkowej fazie rozwoju warzyw zależy nam na tym aby rozwinęły one jak największy, głęboki system korzeniowy. Nie sprzyja temu częste i płytkie podlewanie oraz intensywne nawożenie. Najlepiej podlewać raz w tygodniu  znaczną ilością wody aby głęboko zmoczyć ziemię. Natomiast nawozy płynne np. gnojówki zaczynamy stosować dopiero w czerwcu.

 

 

starszy instruktor ds ogrodnictwa Filip Roman

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com