OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Najnowsze ogłoszenia

Wszystkie ogłoszenia

Strona główna

Okręg Podlaski PZD

Delegacja łomżyńskich działkowców u prezydenta

16 kwietnia 2021
13 kwietnia w ratuszu odbyło się spotkanie robocze aktywu działkowego z włodarzem miasta, dr Mariuszem Chrzanowskim. W rozmowach ze strony Polskiego Związku Działkowców uczestniczyli prezesi i członkowie zarządów wszystkich łomżyńskich ogrodów działkowych na czele z wiceprezesem Okręgowego Zarządu Podlaskiego PZD Zofią Chmielak.
 

Podczas spotkania poruszone zostały następujące zagadnienia:- zwolnienie łomżyńskich ogrodów z obowiązku wywozu śmieci w okresie zimowym;- doprowadzenie energii  elektrycznej do ROD "Grobla" w Łomży;- dotacje celowe dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

 

Przedstawiciele PZD zaprezentowali przykłady miast i gmin w województwie podlaskim, w których stowarzyszenia ogrodowe zostały zwolnione z obowiązku wywozu śmieci w okresie zimowym, tj. od listopada do marca. Propozycja spotkała się z uznaniem pana prezydenta, który obiecał złożyć odpowiedni wniosek na sesję Rady Miasta Łomża, z zastrzeżeniem że w omawianym okresie zarządy ROD będą zobligowane do wywozu odpadów z ogrodów w miarę potrzeb.

 

Dużo emocji wzbudziła kwestia doprowadzenia energii elektrycznej do Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Grobla". Z uwagi na fakt, iż omawiany teren nie stanowi własności ani użytkowania wieczystego Polskiego Związku Działkowców, należy przeprowadzić analizę możliwości realizacji nałożonego na gminę, zgodnie z ustawą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 13.12.2013 r., obowiązku doprowadzenia do ROD energii elektrycznej. Sprawa została skierowana do dalszego procedowania.

- Zarząd ogrodu wystąpił w ubiegłym roku do łomżyńskiego oddziału PGE o kosztorys doprowadzenia energii elektrycznej do granicy ROD. Zgodnie z otrzymanymi wyliczeniami wartość prac wyniesie niespełna 20.000  zł. Niestety, my jako zarząd nie możemy jej podciągnąć do ogrodu, bowiem inwestycja przebiegałaby po gruntach nie będących we władaniu Polskiego Związku Działkowców. Mamy jednak wsparcie pana Prezydenta, który podkreślił jak ważna to jest inwestycja – przekazuje prezes ROD "Grobla" Brygida Kościukiewicz.

 

Pomimo trwającej pandemii łomżyńskie ogrody są stale modernizowane. Tylko w ubiegłym roku prace inwestycyjne przekroczyły wartość 100.000 zł. Część z nich zrealizowano przy finansowym wsparciu miasta, za co działkowcy szczerze podziękowali włodarzowi miasta, zwracając przy okazji uwagę na jego duże wsparcie i zainteresowanie rozwojem ogrodnictwa działkowego w Łomży.

 

W tym roku plany inwestycyjne zarządów są jeszcze większe. Łączny ich koszt przekroczy 310.000 złotych. Wzorem lat ubiegłych Rada Miasta Łomży na wniosek prezydenta Mariusza Chrzanowskiego zabezpieczyła w budżecie miasta na rok 2021 kwotę 30.000 złotych na wsparcie inwestycji w łomżyńskich ogrodach. Zarządy ROD mogą się o nie ubiegać do końca kwietnia br.

- Ilość i koszt realizowanych w ogrodach inwestycji pokazują, że wsparcie miasta dla łomżyńskich ROD powinno zostać zwiększone co najmniej do 50.000 złotych rocznie – zauważył prezydent Mariusz Chrzanowski, dodając: - Prowadzone prace modernizacyjne nie tylko poprawiają infrastrukturę ogrodową, ale także wpływają na większy komfort korzystania z nich przez naszych mieszkańców.

Na zakończenie spotkania włodarz miasta poinformował o przygotowywanej na przełom czerwca/lipca przez Miasto Łomża we współpracy z Okręgowym Zarządem Podlaskim PZD, II edycji konkursu "Piękno mojej działki", który w ubiegłym roku cieszył się dużym zainteresowaniem łomżyńskich działkowców.

 

Tekst: Krzysztof Fabiszewski, fot. Sylwia Marciniak

źródło: www.lomza.pl

 

 


 

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com