OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Z życia Okręgu

Strona główna

31 sierpnia 2022

Dni działkowca w Suwalskich ogrodach.

W mieście Suwałki funkcjonuje 6 rodzinnych ogrodów działkowych, które skupiają łącznie ponad 2 tys. użytkowników działek. Trzy z ogrodów znajdują się na Osiedlu Północ (im. Jaćwingów oraz Malinka i Borówka) oraz po jednym na: Sianożęciu (Malwa), w centrum miasta (Hańcza) oraz w zachodniej części miasta (im. Marii Konopnickiej). Najstarszy z nich (Hańcza) w roku ubiegłym obchodził 50-lecie powstania.

Kolejnym z ogrodów obchodzącym jubileusz jest ROD im. Jaćwingów, który we wrześniu tego roku uczci 40-lecie swojego powstania.


Tegoroczne obchody Dni Działkowca w suwalskich Rodzinnych Ogrodach Działkowych rozpoczęły się w sobotę 20 sierpnia spotkaniem rekreacyjnym zorganizowanym w ROD „Malinka”. 
W trakcie uroczystości odbyło się wręczenie nagród i dyplomów za najpiękniej utrzymane działki, zabawy i konkursy dla dzieci, wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz zabawa taneczna przy muzyce zespołu KEYS.
Witając uczestników prezes ROD Malinka Jan Wiszniewski podziękował działkowcom za dbałość o swoje działki i cały zasób Ogrodu, a także życzył udanych zbiorów i dobrej zabawy.


Za pięknie zagospodarowane działki  dyplomami zostali wyróżnieni:

Ryszard i Marianna Dąbrowscy, Zenon i Alina Iwanowscy, Aleksander i Anna Kaplińscy, Bogusław i Halina Puchlik, Jan i Bożena Wiśniewscy, Aleksander i Marianna Zduńczyk.


Suwalski samorząd reprezentował przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec, który przekazał pozdrowienia od suwalskich radnych i prezydenta Miasta oraz podziękował za współpracę w zakresie dbałości o wygląd przestrzeni publicznej, ale także systematyczne wzbogacanie oferty rekreacyjnej w mieście.

 

Z kolei w sobotę 27 sierpnia br. Dzień Działkowca, przy pięknej, słonecznej pogodzie, obchodził Rodzinny Ogród Działkowy „Borówka” w Suwałkach oraz ROD „Leśny” w Krzywem.


Dożynki ogrodowe  w ROD „Borówka” połączone były z  oddaniem do użytku nowych  inwestycji.  Dzięki  dotacji uzyskanej z Urzędu Miasta Suwałki  w wysokości 20 tyś. zł oraz dofinansowaniu otrzymanemu z Podlaskiego Okręgu PZD w Białymstoku w łącznej kwocie 10 tyś. zł została wybudowana Alejka „Azaliowa” , a na placu został postawiony budynek gospodarczy w formie garażu drewnopodobnego z wiatką, oknem, rynnami i dachem dwustronnym pokrytym blachodachówką.

 


 

Prezes Mirosław Hartung powitał przybyłych gości, a wśród nich: Przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Przełomca,  ks. Marka Gryna, proboszcza M. B. Miłosierdzia w Suwałkach, Skarbnika Urzędu Miasta Wiesława Stelmacha, Naczelnika Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Radosława Wysockiego, Inspektora UM odpowiedzialnego za inwestycje Karola Mączkowskiego, członka Zarządu Podlaskiego PZD Pawła Podleśnego, wykonawcę inwestycji  Aleksandra Daniłowicza, prezesów Ogrodów , członków Zarządu i działkowców.


Po części oficjalnej  uczestnicy zasiedli do stołów przy smacznym leczo, kiełbasce z grilla, różnorodnych sałatkach oraz napojach. Biesiady i wspólnych tańców nie było końca. 
W ROD „Leśny” również było bardzo uroczyście.  Dało się poczuć tę niezwykłą atmosferę działkową, rodzinny i międzypokoleniowy klimat oraz dobrą organizację imprezy. Jak mówi Andrzej Giaro prezes Ogrodu: -To było dobre i potrzebne spotkanie. To było spotkanie jedności, ludzi chcących być na działkach razem ze swoimi rodzinami.

 

W sobotę 3 września 2022 roku Jubileusz 40-lecia założenia  ogrodu będzie świętował Rodzinny Ogród  Działkowy im. Jaćwingów w Suwałkach. 

 

Natomiast w niedzielę 11 września 2022 roku w suwalskim Parku Konstytucji 3 Maja odbędzie się kolejna edycja Pikniku Kulinarnego „Sąsiedzi przy stole”, podczas którego będą wręczane wyróżnienia w konkursie „Gdzie te piękne ogrody i kwieciste balkony”. Od 3 lat w konkursie tym udział biorą także przedstawiciele suwalskich ogrodów działkowych. 


Mirosław Hartung
 

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com