Obowiązkowe szkolenie nowego działkowca. Zarząd ROD skieruje Cię na szkolenie. O tym w jakiej formie je odbyć dowiesz się przechodząc do zakładki "szkolenia"
Opłaty.
na rzecz ROD
jednorazowa opłata ogrodowa
roczna opłata ogrodowa uchwalana przez walne zebranie za rok w którym działka została nabyta (chyba że poprzedni użytkownik już ją uiścił)
na rzecz zbywcy prawa do użytkowania działki - zgodnie z ustaleniami umowy
podatki - zwykle nabycie działki obciąża podatek od czynności cywilnoprawnych
Zawrzyj umowę.
W przypadku 'zakupu' działki od innego działkowca:
Przygotuj umowę przeniesienia prawa do działki w trzech egzemplarzach. > wzór umowy docx, wzór umowy pdf
Udaj się wraz ze zbywcą działki do notariusza i w jego obecności złóż podpisy na umowie.
Złóż do zarządu ROD wniosek o zatwierdzenie przeniesienia praw do działki (+załącz ww. umowę). Wniosek można złożyć osobiście albo za pośrednictwem poczty, firmy kurierskiej. > wzór wniosku docx, wzór wniosku pdf
Poczekaj na decyzję zarządu ROD. Decyzję o zatwierdzeniu przeniesienia praw do działki (lub odmowie) zarząd ROD podejmuje w formie uchwały w przeciągu 2 miesięcy.
Odmowa może nastąpić wyłącznie z ważnych powodów. W jej przypadku każda ze stron umowy może wystąpić do sądu z powództwem o uznanie odmowy zatwierdzenia przeniesienia praw do działki za bezzasadne. Oświadczenie w przedmiocie zatwierdzenia albo odmowy zatwierdzenia przeniesienia praw do działki, powinno zostać przesłane obu stronom umowy.
Z dniem zatwierdzenia przeniesienia praw do działki, nabywca uzyskuje prawa i obowiązki wynikające z prawa do działki, a traci je dotychczasowy działkowiec (lub działkowcy - małżonkowie).
W przypadku nabycia działki bezpośrednio od ROD:
Zarząd ROD zawiera umowę dzierżawy działkowej z pełnoletnią osobą fizyczną.
> wzór wniosku
> wzór umowy
Umowa podpisywana jest w formie zwykłej pisemnej. Oznacza to, że nie jest wymagane udawanie się w tej sprawie do notariusza.
Z dniem podpisania umowy dzierżawy działkowej, nabywca uzyskuje prawa i obowiązki wynikające z prawa do działki. Nie jest zatem konieczne oczekiwanie na zatwierdzenie tej umowy przez zarząd ROD. Uchwała w sprawie podpisania umowy dzierżawy działkowej jest podejmowana przez zarząd ROD przed podpisaniem ww. umowy.
Znajdź dostępną działkę w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym blisko swojego miejsca zamieszkania.
Informacje o dostępnych działkach uzyskasz:
na tablicach ogłoszeń w ROD
na stronie internetowej ROD
kontaktując się z zarządem konkretnego ROD > przejdź do danych kontaktowych
na portalach ogłoszeniowych w internecie lub w prasie
Prawo do użytkowania działki może nabyć pełnoletnia osoba fizyczna, która nie posiada tytułu prawnego do innej działki w Polsce.
Pamiętaj!
Działkowiec nie jest właścicielem działki (gruntu) . Korzysta z niej na podstawie konkretnego prawa - dzierżawy działkowej. Prawo to zostało skonstruowane wyłącznie na potrzeby rodzinnych ogrodów działkowych. Uprawnia do użytkowania gruntu w zakresie opisanym w ustawie o ROD z 2013 r. oraz w Regulaminie ROD.
Chodź działkowiec nie jest właścicielem działki to na podstawie ustawy o ROD przysługuje mu prawo własności do wszelkich składników majątkowych znajdujących się na działce, a więc nasadzeń, urządzeń i obiektów wykonanych lub nabytych ze środków finansowych działkowca.
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@gmail.com