Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251

ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

 Jak dojechać?

O nas

Dla zarządów ROD

Ogłoszenia

Z życia Okręgu

Porady prawne

Porady ogrodnicze

Komisja Rewizyjna

Szkolenia

Kontakt

projekt strony:  Filip Roman

Korzyści z członkostwa w PZD

Bez Polskiego Związku Działkowców nie byłoby ogrodów działkowych

PZD stoi na straży Twoich interesów

Bezpieczeństwo finansów Twojego ROD

Ochrona Twoich praw

Dla wielu wpływowych osób, grunty na których położone są ogrody działkowe stanowią łakomy kąsek. Dlatego nieraz podejmowane były próby wywierania presji na polityków w celu całkowitej likwidacji ogrodnictwa działkowego w Polsce.

 

W 2012 roku, przyszłość ogrodów działkowych stanęła pod wielkim znakiem zapytania kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją RP większości artykułów obowiązującej ustawy o ROD. 

 

Dzięki zjednoczeniu działkowców w ogólnopolskim stowarzyszeniu PZD, udało się zebrać blisko milion podpisów pod obywatelskim projektem nowej ustawy o ROD, który miał zagwarantować ochronę interesów działkowców. 

Ponadto w dniu 10 października 2013 r. ponad 20 tysięcy członków PZD manifestowało pod Sejmem RP i Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Decyzja o manifestacji zapadła  po tym, jak podkomisja sejmowa dokonała tak wielu zmian w naszym projekcie ustawy, że przestał on przypominać ten, który trafił do Sejmu. Działkowcy obawiali się, że posłowie przyjmą niekorzystne dla nich przepisy, które doprowadzą do likwidacji ogrodów i sprzedaży gruntów. Efektem ogólnopolskiej manifestacji było uchwalenie jednogłośnie przez Sejm w dniu 13 grudnia 2013 roku ustawy zabezpieczającej przyszłość ogrodów działkowych. 

 

Sukces ten był możliwy tylko dzięki zorganizowanym wysiłkom działaczy społecznych zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców.

9 stycznia 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok stawiający pod znakiem zapytania legalność prawie wszystkich altan w ogrodach działkowych. NSA poparł stanowisko nadzoru budowlanego, iż z ustawy prawo budowlane wynika, że bez decyzji o pozwoleniu na budowę w ogrodzie działkowym można postawić jedynie altanę pozbawioną litych ścian. 

 

PZD opracował obywatelski projekt ustawy "Stop rozbiórkom altan", który uzyskał poparcie blisko 700 000 osób i zapobiegł masowej rozbiórce 900 000 altan w ROD. 

 

W latach 2018-2020 Wody Polskie ustalając opłaty wodne ogrodom pobierającym wodę z własnych ujęć stosowały wadliwą interpretację przepisów. Ostrożne szacunki wskazują, że rachunki ROD zawyżono o przeszło 3 000 000 zł. Dzięki zabiegom PZD ogrody mogą ubiegać się o zwrot tych środków.

Dzięki systemowi niezależnych kontroli na każdym szczeblu organizacyjnym, masz pewność że środki finansowego w Twoim ROD są uczciwie zarządzane.

 

W przypadku wszelkich wątpliwości dotyczących działania zarządu Twojego ROD, zawsze możesz zwrócić się do właściwego dla Twojego regionu Okręgowego Zarządu PZD. 

 

Dokumentacja finansowa ROD najczęściej prowadzona jest przez Ośrodki Finasowo - Księgowe powołane w Okręgach PZD. Pracownicy tych ośrodków, znają specyfikę przepisów regulujących funkcjonowanie ROD w Polsce dzięki temu ogród nie musi się martwić o ewentualne kary urzędowe za naruszanie tych przepisów.

Jako członek PZD możesz brać udział w walnym zebraniu ROD na którym są podejmowane kluczowe decyzje odnośnie funkcjonowania ogrodu. Możesz również kandydować na członka organów zarządzających ogrodem by brać czynny udział w kierowaniu ROD. 

 

Kiedy będzie wymagała tego sytuacja możesz zwrócić się do organów PZD o ochronę Twoich praw i interesów w zakresie członkostwa w PZD i prawa do działki. 

 

Członkowie naszego stowarzyszenia mają dostęp również do bezpłatnych porad prawnych i ogrodniczych udzielanych przez biura Okręgów. 

 

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

                                              Polski Związek Działkowców

     Menu

       OKRĘG PODLASKI