W sobotę 18 września 2021 roku na terenie ROD „Malwa” w Suwałkach odbyła się narada
szkoleniowa instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej PZD.
Spotkaniu przewodniczył inż. architekt krajobrazu Filip Roman, instruktor ds. ogrodnictwa Podlaskiego Okręgu PZD.
Zebrani wysłuchali prezentacji „Zdrowa gleba – zdrowe rośliny – zdrowi ludzie”, w ramach której zostały poruszone między innymi następujące tematy: proces dostarczania i utraty składników pokarmowych, efektywne techniki kompostowania, prawidłowe nawożenie gleby, ograniczenie chorób roślin przez wykorzystanie pożytecznych mikroorganizmów, zdrowie drzew i krzewów owocowych.
Prelegent stwierdził, że zmiana klimatu, brak śniegu i mrozu ma istotny wpływ na nasze ogrody i wymusza pewne zmiany w sposobie prowadzenia działki.
W obecnych warunkach klimatycznych warto rozważyć zaniechanie przekopywania gleby na jesieni. Tak naprawdę zabieg ten nie spełnia już swojej roli. Odsłonięta gleba, często pozostawiona w ostrą skibę, traci duże ilości wody oraz emituje dwutlenek węgla do atmosfery w wyniku zamierania w niej życia biologicznego.
Najlepszym rozwiązaniem jest rozłożenie warstwy prawie dojrzałego lub dojrzałego kompostu, który powoduje powstawanie próchnicy. Jest ona korzystna dla gleby, gdyż spulchnia ją, przepuszcza więcej powietrza, a wchłonięta woda pozostaje w głębi.
Wykładowca omówił rolę mikroorganizmów w tworzeniu próchnicy, preparaty i szczepionki mikrobiologiczne oraz ich zastosowanie w uprawie roślin.
Rośliny do wzrostu, rozwoju i wydania odpowiedniego plonu potrzebują składników pokarmowych pobranych z gleby, w odpowiednich ilościach i proporcjach.
Dlatego też bardzo ważne jest wzbogacanie gleby w składniki odżywcze.
Podstawowym źródłem składników pokarmowych dla roślin są nawozy naturalne, organiczne, azot wiązany biologicznie i składniki uwalniane z substancji mineralnej gleby. Spośród nawozów naturalnych najlepszy jest kompost, powstający z pozostałości roślin z naszego ogrodu.
Nawóz w postaci obornika można stosować co kilka lat i najlepiej jesienią, aby w pełni zdążył się rozłożyć do wiosny. Obornik zawiera w sobie duże ilości azotu, fosforu i potasu i wiele innych składników mineralnych niezbędnych dla roślin. Aby uzyskać odpowiednie efekty obornik na głębokości kilkunastu centymetrów należy połączyć z ziemią.
Do uprawy roślin ogrodowych i balkonowych doskonale nadaje się biohumus – nawóz otrzymywany dzięki hodowli dżdżownic kalifornijskich, które w specjalnych pojemnikach przerabiają odpadki organiczne w taki sposób, że resztki można wykorzystać przy nawożeniu.
Ponadto zwrócono uwagę na temat metod pracy instruktorów z nowymi działkowcami.
Różnorodna tematyka szkolenia wzbudziła szerokie zainteresowanie i wywołała ożywioną dyskusję. Zebrani podkreślali, że wykorzystanie w praktyce uzyskanej wiedzy będzie miało znaczący wpływ na sposób zagospodarowania i modernizacji działek i ogrodów.
Autor: Mirosław Hartung
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@gmail.com