W dniu 21 października 2022 roku przeprowadzono naradę szkoleniową prezesów ROD rejonu białostockiego w Okręgu Podlaskim, w której wzięło udział 35 osób.
Naradę otworzył i prowadził prezes Okręgowego Zarządu Podlaskiego PZD, Andrzej Bojko. Przedstawił on główne tematy szkolenia tj. kwestia sprawozdań finansowych za 2022 r. oraz planowanie inwestycji w ROD w 2023 r. i pozyskiwanie funduszy na ich realizację.
Prezes Andrzej Bojko rozpoczął naradę od przedstawienia założeń projektu ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych, informując jednocześnie o piśmie Prezesa Eugeniusza Kondrackiego o potrzebie przekazanie opinii Okręgów do JK PZD celem sporządzenia wspólnego stanowiska PZD w tej materii. Projekt zakłada bowiem wprowadzenie wielu nowych obowiązków względem wszystkich organizacji społecznych, w tym stowarzyszeń i fundacji tj. coroczne składanie Narodowemu Instytutowi Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego sprawozdania finansowego oraz informacji o źródłach przychodów, kosztach i rodzajach prowadzonej działalności.
Prezes OZP PZD poruszył również kwestię propozycji zmian do uchwalonej przez Sejm w dniu 29 września 2022 r. ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. KR PZD wezwała o pilne nawiązanie kontaktu z parlamentarzystami, w szczególności z senatorami, z okręgów, w celu zaprezentowania im problemu – wyjaśnienia specyfiki funkcjonowania ROD. Ustawa przewiduje, iż przypadku większości działkowców (altan), pakiet będzie rozliczany wobec całego ogrodu. W Okręgu podlaskim podjęto rozmowy z Senatorami - Mariuszem Gromko oraz Markiem Komorowskim. Niestety poprawki Senatu zostały odrzucone w Sejmie.
Pierwszy główny temat narady szkoleniowej omówiła Główna księgowa Bożena Jabłońska. Wskazała na najczęstsze błędy formalne, merytoryczne i rachunkowe pojawiające się w dokumentacjach m.in. podpisywanie dokumentów parafą bez pieczątki imiennej.
Przedstawiona została lista dokumentów niezbędnych do złożenia sprawozdania finansowego:
Bilans;
Rachunek Zysków i Strat;
Sprawozdanie Finansowe z Funduszu Oświatowego;
Sprawozdanie z Funduszu Rozwoju (obowiązkowe załączniki dotyczące:
zrealizowanej budowy nowej infrastruktury;
zrealizowanych remontów i modernizacji);
Informacja dodatkowa;
Oświadczenie księgowego;
Inwentaryzacje;
Potwierdzenie sald;
Uchwała Zarządu ROD w sprawie przyjęcia sprawozdania finansowego;
Protokół Komisji Rewizyjnej z przeprowadzonego badania sprawozdania finansowego;
Preliminarze (Rachunek Zysków i Strat, Fundusz Oświatowy, Fundusz Rozwoju);
Uchwała Zarządu ROD w sprawie przyjęcia Preliminarzy;
Opinia Komisji Rewizyjnej dotycząca przedstawionych Preliminarzy wraz z wnioskiem o przedłożenie jej na Walnym Zebraniu;
Po odbyciu się Walnego Zebrania:
uchwała zatwierdzająca sprawozdanie finansowe;
uchwała zatwierdzająca Preliminarze.
Główna Księgowa poinformowała również o likwidacji istniejącego w niektórych ROD Funduszu Celowego. Zarządy ROD powinny podjąć uchwałę o przeksięgowaniu wszelkich środków finansowych znajdujących się na tym koncie na Fundusz Statutowy.
Prezes Andrzej Bojko zwrócił również uwagę na zakaz opłat za faktury kartą bankomatową.
Kierownik Ośrodka Finansowo – Księgowego Dorota Tabaka omówiła również kwestie obsługi finansowej ROD w OFK, w tym zasady przekazywania dokumentów, a mianowicie:
dokumenty powinny być przekazane przez ROD do OFK do 10 dnia następnego miesiąca;
raporty kasowe oraz wyciągi bankowe należy dostarczyć wraz dokumentami potwierdzającymi poniesione wydatki;
tytuł przelew powinien być opisany szczegółowo, np. zawierać dokładny nr faktury;
faktury powinny być dokładnie opisane; sprawdzone pod względem merytorycznym i formalnym oraz zatwierdzone do wypłaty.
Kierownik OFK zaznaczyła również, iż ROD mają obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji do dnia 31 grudnia 2022 r. Ponadto poinformowała Prezesów ROD o zasadach przyznawania nagród. Osoby nagrodzone spoza Zarządu ROD muszą być zgłoszone do ZUS celem odprowadzenia składki zdrowotnej.
Główna księgowa Bożena Jabłońska poinformowała, iż z dniem 1 stycznia 2023 r. wzrasta kwota tzn. wpisowego, które wynosić będzie 400 zł. W związku z czym, ROD powinny przekazać kwoty pobrane w roku 2022 wraz z wykazami zawierającymi dane nowych działkowców do dnia 31 grudnia 2022 r. na konto Funduszu Oświatowego. Prezes Andrzej Bojko przypomniał również, iż każda wpłata „wpisowego” ma być dokonana wraz z jednoczesnym dostarczeniem do Sekretariatu OZP oraz księgowości wykazu nowych członków, od których pobrano opłatę.
Drugi główny temat, czyli planowanie inwestycji w ROD w 2023 r. i pozyskiwanie funduszy na ich realizację został omówiony przez Inspektora ds. inwestycji Eugeniusza Smorszczewskiego. Przekazał on informację, iż na poprawę infrastruktury i rozwój rodzinnych ogródków działkowych, przeznaczonych zostanie 300 tys. zł w budżecie Miasta Białystoku na 2023 r. Przypomniał Prezesom ROD, iż w kwestii dotacji z Budżetu Miasta w 2023 r., należałoby całą dokumentację przygotować z wyprzedzeniem, gdyż podczas naboru wniosków liczy się kolejność zgłoszeń. Na Walnych Zebraniach powinny być już akceptowane dokumenty do wystąpienia o dotację, a nie przeprowadzana debata na jaki cel ją przeznaczyć. Zwrócił uwagę również na fakt, iż z wnioskami o dotację z budżetu miasta będą ubiegać się również stowarzyszenia ogrodowe spoza PZD.
Inspektor ds. inwestycji stwierdził, iż Zarządy ROD powinny ponownie zapoznać się z przepisami Uchwały nr 14/III/2015 KR PZD z dnia 1 października 2015 r. w sprawie zasad prowadzenia inwestycji i remontów w rodzinnych ogrodach działkowych w Polskim Związku Działkowców. Przypomniał jak powinna wyglądać procedura przekazywania dokumentacji inwestycyjnej do Okręgu (zał.), wskazując również na najczęściej pojawiające się niedociągnięcia.
Prezes Andrzej Bojko powiadomił Prezesów ROD o spotkaniu z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, które odbyło się 13 października 2022 r. w siedzibie Okręgowego Zarządu Podlaskiego w Białymstoku. Tematem rozmów były przyszłoroczne dotacje, które udzielone zostałyby na zrealizowanie inwestycji w ROD bądź przeprowadzenie szkoleń lub warsztatów. Zadaniem Okręgu jest wytypowanie 10 ogrodów, które szczególnie skorzystałyby na takiej dotacji. Jak zaznaczył Prezes Andrzej Bojko, należy zaktywizować tutaj ogrody w małych miejscowościach, które niekiedy zapomniane są nawet przez miejscowe władze.
Na zakończenie narady, Inspektor ds. terenowo - prawnych Martyna Kuźmicka przekazała informację, iż w dniu 19 października 2022 r. w siedzibie Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisano dwie pierwsze umowy na dofinansowanie ROD w ramach projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” z ROD im. M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku oraz ROD im. Żwirki i Wigury w Białymstoku.
Prezes Andrzej Bojko dalszym ciągu zachęca niezdecydowane ROD składania wniosków o granty jakie oferuje ARiMR, zapewniając również o gotowości Okręgowego Zarządu do udzielania pomocy zarządom ROD na każdym etapie udziału w projekcie.
Na koniec Prezes Andrzej Bojko podziękował wszystkim obecnym za poświęcony czas i aktywny udział w naradzie szkoleniowej.
Opracowała:
Adriana Radziewicz
inspektor ds administracji
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@gmail.com