OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Program nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin.

Programy które realizujemy:

Społeczni Instruktorzy Okręgowi w Podlaskim

Edukacja to misja realizowana przez Polski Związek Działkowców

Edukacja

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców edukacja przyrodnicza

Zdrowie

Ogrody działkowe w województwie podlaskim to dostęp do zdrowej żywności

Działkowcy celowo sadzą gatunki roślin ozdobnych stanowiących bazę pokarmową dla ptaków w okresie zimowym.  

Ponadto spacerując po alejkach ogrodowych można zauważyć liczne budki lęgowe. W sezonie ptaki spełniają bardzo ważną rolę w ogrodnictwie ekologicznym ponieważ znacznie redukują populacje szkodników, co umożliwia rezygnację ze stosowania pestycydów. 

 

Ogrody działkowe to magazyn wody opadowej. Niemal na każdej działce zobaczymy beczki i inne zbiorniki gromadzące deszczówkę. Woda ta później wykorzystywana jest do podlewania roślin. W skali kraju jest to nawet 35 milionów litrów wody miesięcznie, która w innym wypadku obciążałaby miejskie kanały ściekowe.

 

Działkowcy dbają o owady zapylające, których istnienie jest zagrożone przez chemizację rolnictwa oraz postępującą urbanizacją. Duże powierzchnie ogrodów działkowych bogatych w rośliny kwitnące to raj dla niezliczonych gatunków owadów, dzikich pszczół, murarek, trzmieli, bzygowatych itp. 

 Od kilku lat w Wielkiej Brytanii lekarze rodzinni mogą przepisywać kurs ogrodnictwa albo ćwiczenia na świeżym powietrzu zamiast leków albo równolegle z nimi.

 

Badanie z 2015 roku przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Westminster i Uniwersytetu w Essex w Anglii wykazało że ogrodnictwo działkowe poprawia nastrój i poczucie własnej wartości oraz reguluje parametry fizyczne organizmu takie jak poziom kortyzolu we krwi. 

 

Inne badania przeprowadzono w Holandii.

Porównano w nim stan zdrowia działkowców i ich sąsiadów, którzy nie mieli dostępu do własnego ogrodu działkowego. Okazało się że działkowcy cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym, rzadziej potrzebują konsultacji z lekarzem rodzinnym odczuwają większe zadowolenie z życia oraz budują więcej relacji z innymi ludźmi. Aż 86% z nich stwierdziło że po wizycie na działce odczuwa zdecydowanie mniejszy poziom stresu.

Każdy nowy działkowiec przechodzi szkolenie z zakresu podstawowej wiedzy ogrodniczej, przyrodniczej oraz metod ekologicznych uprawiania roślin użytkowych.

 

Razem z pierwszymi ogrodami działkowymi, które powstawały na ziemiach polskich pod koniec XIX wieku rozpoczęła swoją działalność Społeczna Służba Instruktorska. To grono ochotników z doświadczeniem ogrodniczym, którzy dzielą się swoją wiedzą z innymi działkowcami oraz członkami lokalnej społeczności. 

Organizują oni prelekcje, pokazy cięcia i szczepienia drzew i krzewów owocowych na terenach ROD.

 

Nasze ogrody są również otwarte na współpracę z placówkami oświaty. Wiele szkół w województwie podlaskim ma swoją działkę w ROD, gdzie dzieci uprawiają rośliny i poznają na żywo procesy zachodzące w przyrodzie. 

 

W dorobku PZD znajduje się również liczby zbiór publikacji wydawanych przez Związek. 

 

Jako Okręg Podlaski PZD rozwinęliśmy w ostatnich latach również elektroniczne formy przekazywania wiedzy ogrodniczej. Zapraszamy do śledzenia naszego kanału w serwisie YouTube oraz profilu na portalu Facebook

Szacuje się że w Rodzinnych Ogrodach Działkowych województwa podlaskiego pozyskuje się nawet 3 000 ton, zdrowej, ekologicznej żywności rocznie.

Działkowcy i ich rodziny mają możliwość uprawy owoców, które są trudno dostępne w sklepach a mają wyjątkowe działanie prozdrowotne. Na działkach można spotkać: kolcowój szkarłatny (owoce Goji), dereń jadalny, morwę białą, różę owocową, cytryniec chiński, pigwowiec, czarną malinę, rokitnik, bez czarny, żurawinę, jagodę kamczacką, aronię czy świdośliwę olcholistną. 

Działka to również dostęp do świeżych, własnych ziół i warzyw. 

 

Jak dowodzą liczne badania, osoby uprawiające rośliny na działce cieszą się zdecydowanie lepszym zdrowiem.

Ogrody działkowe w województwie podlaskim to ponad 650ha gruntów miejskich pokrytych różnorodną roślinnością, produkującą tlen i redukując poziom CO2 oraz zanieczyszczeń w atmosferze. 

Mając w sąsiedztwie ogród działkowy oddychasz czystszym powietrzem. 

 

Polski Związek Działkowców realizuje również dwa autorskie programy związane bezpośrednio z ochroną środowiska naturalnego:
 

  • Otwarty Program Klimatyczny Polskiego Związku Działkowców

  • Program "Bioróżnorodność na działkach w ROD" 

Ochrona przyrody

Podlaskie Ogrody Działkowe chronią środowisko naturalne

Nasza misja

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com