OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Z życia Okręgu

Strona główna

13 września 2022

Okręgowe Dni Działkowca 2022

W sobotę, 10 września w siedzibie Okręgowego Zarządu Podlaskiego PZD w Białymstoku odbyły się Okręgowe Dni Działkowca 2022 roku, stanowiące okazję do podsumowania sezonu, podziękowania zasłużonym działaczom społecznym oraz wspólnej zabawy.

 

Na uroczystości przybyli również zaproszeni goście:

 • wojewoda podlaski - Bohdan Paszkowski

 • wiceprezydent Miasta Białystok - Zbigniew Nikitorowicz
 • w imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego - radny rady miasta Białegostoku Henryk Dębkowski
 • wicestarosta Powiatu Białostockiego - Roman Czepe
 • europoseł - Krzysztof Jurgiel
 • dyrektor biura poselskiego posła Krzysztofa Truskolaskiego
 • była przewodnicząca Krajowej Komisji Rozjemczej, Pani Olga Ochrymiuk
   

Po zaśpiewaniu hymnu państwowego oraz hymnu Polskiego Związku działkowców uroczystości rozpoczął prezes Okręgu Podlaskiego PZD, Andrzej Bojko. 

W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych dla mieszkańców miast co szczególnie stało się widoczne w trakcie ostatnich dwóch lat pandemii, kiedy to każdy szukał kontaktu z przyrodą w bezpiecznym otoczeniu. 
Przypomniał też rolę zieleni działkowej w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym i ich rolę w łagodzeniu skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych. 

Mówiąc o potrzebie dalszego rozwoju ogrodów działkowych w regionie podziękował prezydentom miast Białegostoku, Suwałk, Łomży, Grajewa, Siemiatycz za przeznaczanie środków finansowych z budżetów samorządów na inwestycje realizujące ten cel.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście.
 

Wiceprezydent Miasta Białystok, Zbigniew Nikitorowicz zapewnił że ogrody działkowe zawsze będą ważną częścią Białegostoku dlatego nadal będzie podtrzymywany fundusz wsparcia ROD utworzony z inicjatywy min, mecenasa Wiesława Kobylińskiego. 
W liście gratulacyjnym skierowanym do wszystkich podlaskich działkowców przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego przekazano życzenia z okazji Okręgowego Dnia Działkowca.

 

 

Wojewoda Podlaski, Bohdan Paszkowski zwrócił uwagę że każdy czuje się w jakimś stopniu związany ze społecznością działkowców. Podkreślił że zarówno władze krajowe i samorządowe są świadome ważnej roli ogrodów działkowych, społecznej, gospodarczej i przyrodniczej. 

 


 

Wicestarosta, Roman Czepe mówiąc o potrzebie rozbudowy ogrodów działkowych zwrócił uwagę na możliwość zakupu przez władze miejskie terenów sąsiadujących z miastem w przypadku kiedy nie ma wolnych gruntów możliwych do przeznaczenia pod zieleń działkową w granicach miasta.

 

 

Europoseł, Krzysztof Jurgiel powiedział że pod względem ogrodnictwa działkowego Polska przoduje w Europie. W ramach działań Unii Europejskiej związanych z rozwojem zielonej infrastruktury w miastach możliwe będzie finansowe wspieranie ogrodów działkowych. 

 

 

W imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego wystąpił radny Rady Miasta Białegostoku, Henryk Dębkowski który podkreślił potrzebę zapewnienia odpowiednich środków w budżecie miasta dla ogrodów działkowych, które służą społeczności miasta oraz gościom, którzy tu przyjeżdżają. 

 

 

Była przewodnicząca Krajowej Komisji Rozjemczej, Pani Olga Ochrymiuk wyraziła swoje uznanie dla Okręgowego Zarządu za wykonywanie ogromnej pracy na rzecz ogrodów działkowych w województwie. 

 

Następnie wręczono nagrody i dyplomy dla laureatów konkursu okręgowego “Wzorowa Działka Roku 2022”

 • Wyróżnienie i nagrodę 500 zł. otrzymał Pan Witold Radłowski z ogrodu “Pszczółka” 

       w Wysokiem Mazowieckiem.

 • Za zajęcie III miejsca nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymali Państwo Lucyna i Krzysztof Poźniak z ogrodu im. Jaćwingów w Suwałkach.

 • Za zajęcie II miejsca nagrodę w wysokości 2000 zł otrzymali Państwo Grażyna i Henryk Dworakowscy z ogrodu “Pszczółka” w Wysokiem Mazowieckiem.
 • Za zajęcie I miejsca ex aequo nagrodę w wysokości 3000 zł otrzymali Państwo Lucyna i Władysław Kamieńscy oraz Pani Anna Michałowska z ogrodu “Dojlidy” w     Białymstoku

 

Następnie wręczono odznaczenia i medale:

 

 • medal Bene Meritus otrzymała Pani Olga Ochrymiuk;

 • odznakę “Za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowców” otrzymał Pan Paweł Podleśny;
 • srebrną odznakę “Zasłużony Działkowiec” otrzymała Pani Brygida Kościukiewicz.

 

 

Po zakończeniu części oficjalnej Prezes Okręgowego Zarządu, Andrzej Bojko zaprosił wszystkich do wspólnego posiłku i zabawy przy muzyce zespołu RAJDER.
 

 

 

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com