Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251

ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

 Jak dojechać?

O nas

Dla zarządów ROD

Ogłoszenia

Z życia Okręgu

Porady prawne

Porady ogrodnicze

Komisja Rewizyjna

Szkolenia

Kontakt

projekt strony:  Filip Roman

Rodzinny Ogród Działkowy im. A. Mickiewicza w Białymstoku liczy 442 działki o łącznej powierzchni 13,7 ha. Niektórym może być trudno uwierzyć że roczna opłata za śmieci wynosi jedynie 37,48 zł od działki. Dla porównania, w ogrodach o podobnej liczbie działek, należących również do systemu gminnego wywozu odpadów w Białymstoku, opłata ta wyniosła w 2020 r.  70 - 80 zł (ROD posiadające własny rębak) do aż 125 zł od działki w ROD nie prowadzącym zrębkowania gałęzi. 

 

W jaki sposób udało się tak obniżyć koszty wywozu odpadów?

 

Aby zmobilizować wszystkich działkowców do rzetelnego segregowania odpadów nadających się do recyklingu zainstalowano monitoring. Jednak to rozwiązanie okazało się niewystarczające. Znaczną część ogólnych kosztów wywozu śmieci stanowią odpady zielone. Działkowcy niestety wyrzucali bardzo dużo części roślin (a nawet ziemi), które z powodzeniem można kompostować. Dlatego zarząd ROD ustalił, że do kontenera na odpady zielone można wrzucać jedynie to czego nie da się zagospodarować w kompostowniku lub przeznaczyć na ściółkę dla roślin. 

 

Aby egzekwować to postanowienie ogrodzono plac z kontenerami na odpady i wyznaczono godziny otwarcia tej przestrzeni. Przeszkolone do tego osoby nadzorują strefę kontenerów aby pilnować czy do kontenerów trafia to co rzeczywiście powinno tam trafić. 

 

Dzięki temu panuje porządek, strefa z kontenerami jest czysta, a co najważniejsze - działkowcy produkują więcej kompostu przyczyniając się do wzbogacenia gleby w cenną próchnicę i ochronę jej bioróżnorodności. 

Mniej odpadów produkowanych na terenie ROD to również mniejsza emisja CO2 i metanu do atmosfery - gazów cieplarnianych, które powstają przy transporcie czy składowaniu śmieci. 

Jak widać, samodyscyplina i postawa proekologiczna jest również opłacalna finansowo.

 

 

 

Przykład wzorowego rozwiązania kwestii odpadów w ROD

19 maja 2021

Strona główna

Z życia Okręgu

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

                                              Polski Związek Działkowców

     Menu

       OKRĘG PODLASKI