OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Z życia Okręgu

Strona główna

19 maja 2021

Przykład wzorowego rozwiązania kwestii odpadów w ROD

Rodzinny Ogród Działkowy im. A. Mickiewicza w Białymstoku liczy 442 działki o łącznej powierzchni 13,7 ha. Niektórym może być trudno uwierzyć że roczna opłata za śmieci wynosi jedynie 37,48 zł od działki. Dla porównania, w ogrodach o podobnej liczbie działek, należących również do systemu gminnego wywozu odpadów w Białymstoku, opłata ta wyniosła w 2020 r.  70 - 80 zł (ROD posiadające własny rębak) do aż 125 zł od działki w ROD nie prowadzącym zrębkowania gałęzi. 

 

W jaki sposób udało się tak obniżyć koszty wywozu odpadów?

 

Aby zmobilizować wszystkich działkowców do rzetelnego segregowania odpadów nadających się do recyklingu zainstalowano monitoring. Jednak to rozwiązanie okazało się niewystarczające. Znaczną część ogólnych kosztów wywozu śmieci stanowią odpady zielone. Działkowcy niestety wyrzucali bardzo dużo części roślin (a nawet ziemi), które z powodzeniem można kompostować. Dlatego zarząd ROD ustalił, że do kontenera na odpady zielone można wrzucać jedynie to czego nie da się zagospodarować w kompostowniku lub przeznaczyć na ściółkę dla roślin. 

 

Aby egzekwować to postanowienie ogrodzono plac z kontenerami na odpady i wyznaczono godziny otwarcia tej przestrzeni. Przeszkolone do tego osoby nadzorują strefę kontenerów aby pilnować czy do kontenerów trafia to co rzeczywiście powinno tam trafić. 

 

Dzięki temu panuje porządek, strefa z kontenerami jest czysta, a co najważniejsze - działkowcy produkują więcej kompostu przyczyniając się do wzbogacenia gleby w cenną próchnicę i ochronę jej bioróżnorodności. 

Mniej odpadów produkowanych na terenie ROD to również mniejsza emisja CO2 i metanu do atmosfery - gazów cieplarnianych, które powstają przy transporcie czy składowaniu śmieci. 

Jak widać, samodyscyplina i postawa proekologiczna jest również opłacalna finansowo.

 

 

 

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com