Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
OĆrodek Finansowo KsiÄgowy
tel. 694 757 251
ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl
ul. K. CioĆkowskiego 2/5
15 - 245 BiaĆystok
wjazd od ul. Mickiewicza
1. Regulamin rodzinnego ogrodu dziaĆkowego, zwany dalej âregulaminemâ, okreĆla szczegĂłĆowe zasady zagospodarowania i korzystania z dziaĆki oraz funkcjonowania i zagospodarowania rodzinnego ogrodu dziaĆkowego, a takĆŒe zasady korzystania z terenu ogĂłlnego i infrastruktury ogrodowej.
2. Regulamin obowiÄ zuje wszystkich przebywajÄ cych na obszarze rodzinnego ogrodu dziaĆkowego.
3. W rozumieniu regulaminu, rodzinnym ogrodem dziaĆkowym, zwanym dalej âRODâ, jest wyĆÄ cznie ROD prowadzony przez stowarzyszenie ogrodowe Polski ZwiÄ zek DziaĆkowcĂłw.
1. ROD jest podstawowÄ jednostkÄ organizacyjnÄ Polskiego ZwiÄ zku DziaĆkowcĂłw, zwanego dalej âPZDâ.
2. ROD stanowi wydzielony obszar lub obszary przeznaczone na cele rodzinnych ogrodĂłw dziaĆkowych, skĆadajÄ ce siÄ z dziaĆek i terenu ogĂłlnego, sĆuĆŒÄ ce do wspĂłlnego korzystania przez dziaĆkowcĂłw, wyposaĆŒone w infrastrukturÄ ogrodowÄ .
3. ROD powinien posiadaÄ nazwÄ uchwalonÄ przez walne zebranie i nadanÄ przez okrÄgowÄ radÄ PZD.
ROD sÄ urzÄ dzeniami uĆŒytecznoĆci publicznej, sĆuĆŒÄ cymi zaspokajaniu wypoczynkowych, rekreacyjnych i innych potrzeb socjalnych czĆonkĂłw spoĆecznoĆci lokalnych poprzez zapewnienie im powszechnego dostÄpu do ROD oraz dziaĆek dajÄ cych moĆŒliwoĆÄ prowadzenia upraw ogrodniczych na wĆasne potrzeby, a takĆŒe podniesienie standardĂłw ekologicznych otoczenia.
1. ROD moĆŒe skĆadaÄ siÄ z kilku terenĂłw.
2. Teren, jako obszar gruntu, jest wydzielonÄ jednostkÄ przestrzennÄ podzielonÄ na dziaĆki.
3. ROD (w tym takĆŒe teren), w zaleĆŒnoĆci od wielkoĆci, moĆŒna podzieliÄ na sektory.
4. Sektor jest pomocniczÄ jednostkÄ przestrzennÄ ROD uĆatwiajÄ cÄ zarzÄ dzanie i funkcjonowanie ROD, oznaczonÄ na planie zagospodarowania ROD.
1. DziaĆka jest podstawowÄ jednostkÄ przestrzennÄ ROD, ktĂłrej powierzchnia nie moĆŒe przekraczaÄ 500 m2 , sĆuĆŒÄ cÄ zaspokajaniu potrzeb dziaĆkowca i jego rodziny w zakresie prowadzenia upraw ogrodniczych, wypoczynku i rekreacji.
2. Powierzchnia i granice dziaĆki muszÄ byÄ zgodne z planem zagospodarowania ROD.
3. DziaĆka nie podlega podziaĆowi na mniejsze jednostki przestrzenne.
1. DziaĆka w ROD nie moĆŒe byÄ wykorzystywana do innych celĂłw, niĆŒ okreĆlone w § 5 ust.1, a w szczegĂłlnoĆci obowiÄ zuje caĆkowity zakaz prowadzenia na dziaĆce dziaĆalnoĆci gospodarczej lub innej dziaĆalnoĆci zarobkowej oraz wynajmowania czÄĆci lub caĆej dziaĆki.
2. Zakaz, okreĆlony w ust. 1, stosuje siÄ odpowiednio do altany dziaĆkowej.
1. DziaĆka nie moĆŒe byÄ wykorzystywana do zamieszkiwania.
2. Przez zamieszkiwanie rozumie siÄ przebywanie z zamiarem skupienia i realizacji swoich spraw ĆŒyciowych.
3. Altana dziaĆkowa na terenie dziaĆki w ROD nie jest obiektem mieszkalnym; przebywanie w niej nie moĆŒe stanowiÄ podstawy do urzÄdowego potwierdzenia czasowego lub staĆego pobytu.
DziaĆkowcem jest peĆnoletnia osoba fizyczna uprawniona do korzystania z dziaĆki w ROD na podstawie prawa do dziaĆki nabytego zgodnie z ustawÄ z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach dziaĆkowych, zwanej dalej âustawÄ ".
1. DziaĆkowiec jest w szczegĂłlnoĆci uprawniony do:
2. DziaĆkowiec ma w szczegĂłlnoĆci obowiÄ zek:
1. Infrastruktura ogrodowa w rozumieniu ustawy stanowi wĆasnoĆÄ PZD.
2. Nasadzenia, urzÄ dzenia i obiekty znajdujÄ ce siÄ na dziaĆce, wykonane lub nabyte ze ĆrodkĂłw finansowych dziaĆkowca, stanowiÄ jego wĆasnoĆÄ.
1. Organami PZD w ROD sÄ :
1) walne zebranie ROD (konferencja delegatĂłw ROD), 2) zarzÄ d ROD,
3) komisja rewizyjna ROD.
2. CzĆonkami organĂłw PZD w ROD mogÄ byÄ â na zasadach okreĆlonych w statucie - wyĆÄ cznie czĆonkowie PZD.
3. Zasady funkcjonowania organĂłw PZD okreĆla statut PZD.
1. NajwyĆŒszym organem PZD w ROD jest walne zebranie ROD.
2. Prawo uczestniczenia w walnym zebraniu ROD przysĆuguje wyĆÄ cznie czĆonkowi zwyczajnemu PZD.
3. Na zasadach okreĆlonych w statucie, zamiast walnych zebraĆ ROD mogÄ odbywaÄ siÄ konferencje delegatĂłw ROD.
4. Do konferencji delegatĂłw ROD stosuje siÄ odpowiednio postanowienia dotyczÄ ce walnych zebraĆ ROD.
W ROD mogÄ odbywaÄ siÄ zebrania dziaĆkowcĂłw o charakterze porzÄ dkowym i informacyjnym w sprawach nie zastrzeĆŒonych dla walnych zebraĆ ROD.
ZarzÄ d ROD prowadzi sprawy ROD i reprezentuje go na zewnÄ trz wedĆug zasad okreĆlonych w statucie.
1. ZarzÄ d ROD moĆŒe ustanowiÄ gospodarza (gospodarzy) ROD. Gospodarzem nie moĆŒe byÄ czĆonek komisji rewizyjnej ROD, ani czĆonek zarzÄ du ROD.
2. Sprawy gospodarcze zapewniajÄ ce funkcjonowanie ROD i infrastruktury ogrodowej naleĆŒÄ do obowiÄ zkĂłw gospodarza (gospodarzy) ROD.
3. NadzĂłr nad pracÄ gospodarza (gospodarzy) ROD sprawuje zarzÄ d ROD.
ZarzÄ d ROD obraduje na posiedzeniach i podejmuje decyzje w formie uchwaĆ.
1. ZarzÄ d ROD przyjmuje od dziaĆkowcĂłw wszystkie wpĆaty na konto bankowe. ZarzÄ d ROD podaje do wiadomoĆci dziaĆkowcĂłw numer konta bankowego ROD.
2. W uzasadnionych przypadkach osoba upowaĆŒniona przez zarzÄ d ROD (kasjer) moĆŒe osobiĆcie przyjmowaÄ od dziaĆkowcĂłw wpĆaty. Kasjerem nie moĆŒe byÄ czĆonek komisji rewizyjnej ROD, czĆonek zarzÄ du ROD peĆniÄ cy funkcjÄ prezesa, wiceprezesa oraz sekretarza, ani osoba prowadzÄ ca ksiÄgowoĆÄ ROD.
3. Kasjer wydaje wpĆacajÄ cemu pokwitowanie imienne z wyszczegĂłlnieniem daty, tytuĆu i wysokoĆci wpĆaty. KaĆŒdy rodzaj opĆaty wyodrÄbnia siÄ na pokwitowaniu. Pokwitowanie wydaje siÄ na drukach obowiÄ zujÄ cych w PZD, ktĂłre stanowiÄ dokumenty ĆcisĆego zarachowania.
1. W przypadku nie opĆacenia opĆat ogrodowych w ustalonym przez walne zebranie ROD terminach, zarzÄ d ROD obowiÄ zany jest naliczaÄ odsetki ustawowe za opĂłĆșnienie liczÄ c od dnia nastÄpnego po ustalonym terminie.
2. JeĆŒeli dzieĆ oznaczony jako termin wpĆaty jest dniem ustawowo wolnym od pracy, termin upĆywa dnia nastÄpnego.
3. Za dzieĆ wpĆaty uznaje siÄ datÄ wpĆywu ĆrodkĂłw na konto ROD albo datÄ wpĆaty w kasie ROD.
1. W przypadku opĂłĆșnienia wpĆaty opĆat ogrodowych, zarzÄ d ROD wzywa na piĆmie dziaĆkowca do dokonania wpĆaty naleĆŒnoĆci w oznaczonym terminie informujÄ c jednoczeĆnie, ĆŒe niewykonanie wezwania (w caĆoĆci lub czÄĆci) zagroĆŒone jest sankcjami przewidzianymi w ustawie.
2. Pisemne wezwanie, o ktĂłrym mowa w ust.1 dorÄcza siÄ dziaĆkowcowi bezpoĆrednio za pokwitowaniem lub za poĆrednictwem poczty za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Koszty wezwania obciÄ ĆŒajÄ dziaĆkowca.
3. W razie niewykonania wezwania, o ktĂłrym mowa w ust. 1, zarzÄ d ROD moĆŒe w odpowiednim trybie wytoczyÄ powĂłdztwo o zapĆatÄ naleĆŒnoĆci do wĆaĆciwego sÄ du powszechnego.
ZarzÄ d ROD prowadzi ewidencjÄ dziaĆek na zasadach okreĆlonych w ustawie i statucie PZD.
1. ZarzÄ d ROD obowiÄ zany jest do dziaĆania na rzecz bezpieczeĆstwa w ROD. W tym celu zarzÄ d ROD przedstawia walnemu zebraniu ROD propozycje dotyczÄ ce zapewnienia bezpieczeĆstwa na terenie ROD.
2. Propozycje, o ktĂłrych mowa w ust. 1, uwzglÄdniajÄ w szczegĂłlnoĆci moĆŒliwoĆÄ monitorowania ROD, jego ochrony we wĆasnym zakresie lub przez posiadajÄ cy koncesjÄ podmiot, budowy urzÄ dzeĆ sĆuĆŒÄ cych bezpieczeĆstwu (oĆwietlenie, ĆÄ cznoĆÄ), a takĆŒe wspĂłĆpracÄ z organami porzÄ dkowymi.
ZarzÄ d organizuje w ROD imprezy kulturalne i integracyjne, a w szczegĂłlnoĆci dzieĆ dziaĆkowca, inicjuje wspĂłĆpracÄ z domami kultury oraz innymi placĂłwkami i organizacjami pozarzÄ dowymi o celach spoĆecznych.
DziaĆalnoĆÄ kontrolnÄ w ROD prowadzi komisja rewizyjna ROD. Zadania komisji rewizyjnej ROD okreĆla statut PZD.
1. Komisja rewizyjna ROD dokonuje okresowej oceny caĆoksztaĆtu dziaĆalnoĆci zarzÄ du ROD.
2. Komisja rewizyjna ROD dokonuje, co najmniej dwa razy w roku kalendarzowym, kontroli i oceny dziaĆalnoĆci zarzÄ du ROD, w tym finansowej.
1. Spory pomiÄdzy dziaĆkowcami mogÄ byÄ rozstrzygane w drodze mediacji.
2. MediacjÄ, za zgodÄ zainteresowanych stron, prowadzi komisja mediacyjna powoĆana przez zarzÄ d ROD.
3. JeĆŒeli mediacja nie zakoĆczy siÄ ugodÄ , sprawÄ przejmuje zarzÄ d ROD.
1. Zawarcie ugody nastÄpuje w formie pisemnej. UgodÄ podpisujÄ strony i czĆonkowie komisji mediacyjnej. Ugoda nie moĆŒe naruszaÄ obowiÄ zujÄ cych przepisĂłw.
2. DziaĆkowcy, ktĂłrzy zawarli ugodÄ, zobowiÄ zani sÄ do jej wykonania i przestrzegania zawartych w niej ustaleĆ.
3. JeĆŒeli ktĂłrakolwiek ze stron nie wywiÄ zuje siÄ z warunkĂłw ugody, sprawÄ rozstrzyga zarzÄ d ROD.
Zagospodarowanie ROD oraz budowa podstawowych urzÄ dzeĆ naleĆŒÄ do PZD.
1. PodstawÄ budowy, wyposaĆŒenia i urzÄ dzenia ROD jest plan zagospodarowania ROD.
2. Plan zagospodarowania ROD zatwierdza okrÄgowy zarzÄ d PZD.
3. Wniosek o zmianÄ planu zagospodarowania ROD skĆada zarzÄ d ROD na podstawie uchwaĆy walnego zebrania ROD.
4. Zmiany w planie zagospodarowania ROD dokonuje okrÄgowy zarzÄ d PZD w formie aneksu do planu, obejmujÄ cego obszar ROD, ktĂłrego zmiana dotyczy.
5. Zmiany w planie zagospodarowania ROD nie mogÄ powodowaÄ zwiÄkszenia powierzchni dziaĆki poza normÄ okreĆlonÄ w ustawie.
Plan zagospodarowania ROD, oparty jest na podkĆadzie geodezyjnym, okreĆla granice ROD, jego podziaĆ na dziaĆki z zaznaczeniem ich granic, powierzchni i numeracji oraz podstawowÄ infrastrukturÄ ogrodowÄ .
1. InfrastrukturÄ ogrodowÄ stanowiÄ urzÄ dzenia, bÄdÄ ce wĆasnoĆciÄ PZD, sĆuĆŒÄ ce do wspĂłlnego uĆŒywania przez osoby korzystajÄ ce z dziaĆek oraz do prawidĆowego funkcjonowania ROD, a w szczegĂłlnoĆci:
1) ogrodzenie zewnÄtrzne,
2) aleje i drogi ogrodowe,
3) miejsca postojowe,
4) place gospodarcze, tereny rekreacyjne i sportowe, ogrĂłdki jordanowskie i inne tereny uĆŒytku ogĂłlnego, 5) budynki,
6) hydrofornie,
7) sanitariaty,
8) zieleĆ ogrodowa i pasy zieleni ochronnej,
9) sieÄ wodociÄ gowa, energetyczna lub inna, o ile nie wchodzi w skĆad przedsiÄbiorstwa.
2. W celu zapewnienia optymalnych warunkĂłw do korzystania z dziaĆek i funkcjonowania ROD, zarzÄ d ROD dÄ ĆŒy do wyposaĆŒenia ROD w niezbÄdnÄ infrastrukturÄ ogrodowÄ .
Lokalizacja miejsc postojowych powinna uwzglÄdniaÄ potrzeby dziaĆkowcĂłw, funkcjonalnoĆÄ, wpĆyw na Ćrodowisko naturalne oraz byÄ moĆŒliwie najmniej uciÄ ĆŒliwa dla dziaĆkowcĂłw.
1. Wykorzystanie infrastruktury ogrodowej do celĂłw innych niĆŒ okreĆlone w § 31 ust. 1, moĆŒe odbywaÄ siÄ wyĆÄ cznie na zasadach okreĆlonych w odrÄbnych przepisach wydanych przez wĆaĆciwe statutowo organy PZD.
2. Budowa lub instalowanie na terenie ROD urzÄ dzeĆ nie bÄdÄ cych infrastrukturÄ ogrodowÄ , jest niedopuszczalna, chyba ĆŒe zgodÄ udzieli okrÄgowy zarzÄ d PZD.
3. Naruszenie zasad okreĆlonym w ust. 1 lub 2 nie moĆŒe wywoĆywaÄ negatywnych skutkĂłw prawnych lub finansowych dla PZD.
1. ZarzÄ d ROD zobowiÄ zany jest zapewniÄ droĆŒnoĆÄ ciÄ gĂłw komunikacyjnych (alejek i drĂłg ogrodowych).
2. Zabrania siÄ zwÄĆŒania ciÄ gĂłw komunikacyjnych (alejek i drĂłg ogrodowych), zwĆaszcza poprzez nieuprawnione sadzenie drzew, krzewĂłw lub innych roĆlin
ROD powinny byÄ wyposaĆŒone w ogĂłlnodostÄpne sanitariaty.
1. Utrzymanie porzÄ dku i czystoĆci naleĆŒy do:
1) zarzÄ du ROD - w odniesieniu do terenu ogĂłlnego; 2) dziaĆkowca - w odniesieniu do jego dziaĆki (z zastrzeĆŒeniem § 67 pkt 3);
3) wĆaĆciwej gminy - w odniesieniu do terenĂłw przylegajÄ cych do ROD, chyba ĆŒe obowiÄ zek ten na mocy przepisĂłw szczegĂłlnych ciÄ ĆŒy na osobach fizycznych, jednostkach organizacyjnych nieposiadajÄ cych osobowoĆci prawnej lub osobach prawnych innych niĆŒ stowarzyszenie ogrodowe.
2. ZarzÄ d ROD odpowiada za zgodne z obowiÄ zujÄ cym prawem, w tym prawem miejscowym, zbieranie i usuwanie odpadĂłw z terenu ROD.
1. W ROD, za zgodÄ walnego zebrania ROD, dopuszcza siÄ hodowlÄ pszczĂłĆ.
2. Hodowla pszczĂłĆ moĆŒe byÄ prowadzona wyĆÄ cznie w zbiorowej pasiece.
3. Pasieka, o ktĂłrej mowa w ust. 2, jest to wydzielona na ten cel czÄĆÄ terenu ogĂłlnego ROD, odizolowana od pozostaĆej czÄĆci ROD ĆŒywopĆotem wysokim lub ekranem, o wysokoĆci nie mniejszej niĆŒ 3 metry.
4. Wszelkie prace w pasiece naleĆŒy prowadziÄ w sposĂłb zapewniajÄ cy bezpieczeĆstwo dziaĆkowcĂłw.
5. DziaĆkowcy, ktĂłrzy prowadzÄ hodowlÄ pszczĂłĆ w pasiece ogrodowej tworzÄ koĆo pszczelarzy.
6. NadzĂłr nad dziaĆalnoĆciÄ koĆa sprawuje zarzÄ d ROD.
NadzĂłr nad zagospodarowaniem ROD sprawuje zarzÄ d ROD.
NadzĂłr nad zagospodarowaniem ROD sprawuje zarzÄ d ROD.
1. Granice dziaĆki muszÄ byÄ zgodne z planem zagospodarowania ROD i trwale oznakowane.
2. Zmiana granic dziaĆki wymaga uprzedniej zmiany planu zagospodarowania ROD.
3. ObowiÄ zek przywrĂłcenia zgodnoĆci granic dziaĆki z planem zagospodarowania ROD spoczywa na zarzÄ dzie ROD. JednakĆŒe obowiÄ zek ten obciÄ ĆŒa dziaĆkowca, jeĆŒeli samowolnie naruszyĆ granice dziaĆki.
Z uwzglÄdnieniem warunkĂłw okreĆlonych w przepisach powszechnie obowiÄ zujÄ cych oraz w regulaminie, dziaĆka moĆŒe byÄ wyposaĆŒona w nastÄpujÄ ce urzÄ dzenia:
1) altanÄ dziaĆkowÄ ,
2) szklarniÄ,
3) tunel foliowy,
4) okna inspektowe,
5) studniÄ, sieÄ wodociÄ gowÄ , kanalizacyjnÄ i sieÄ elektrycznÄ ,
6) zbiorniki wodne (basen, brodzik, oczko wodne),
7) bezodpĆywowe zbiorniki na nieczystoĆci ciekĆe,
8) pergole, trejaĆŒe, murki kwiatowe, ogrĂłdki skalne i kÄ ciki wypoczynkowe,
9) piaskownicÄ, huĆtawkÄ i inne urzÄ dzenia rekreacyjne.
1. DziaĆka musi byÄ wyposaĆŒona w kompostownik.
2. Kompostownik oraz zamkniÄte pojemniki z nawozami pĆynnymi naleĆŒy umieszczaÄ w zacienionej czÄĆci dziaĆki, w miejscu mniej widocznym, w odlegĆoĆci co najmniej 1 m od granic dziaĆki.
3. DziaĆkowiec ma obowiÄ zek kompostowaÄ odpady pochodzenia organicznego, a w szczegĂłlnoĆci pochodzÄ ce z dziaĆki czÄĆci roĆlin.
1. Z zastrzeĆŒeniem warunkĂłw okreĆlonych w przepisach powszechnie obowiÄ zujÄ cych, dziaĆka moĆŒe byÄ wyposaĆŒona w zbiornik na nieczystoĆci ciekĆe. OdpowiedzialnoĆÄ za warunki sanitarno-higieniczne i ochronÄ wĂłd gruntowych przed skaĆŒeniami ponosi dziaĆkowiec.
2. Eksploatacja urzÄ dzeĆ, o ktĂłrych mowa w ust. 1, wywĂłz nieczystoĆci lub ich utylizacja musi odbywaÄ siÄ na warunkach okreĆlonych w przepisach powszechnie obowiÄ zujÄ cych.
3. DziaĆkowiec obowiÄ zany jest powiadomiÄ na piĆmie zarzÄ d ROD o zamiarze budowy zbiornika na nieczystoĆci ciekĆe, zaĆÄ czajÄ c rysunek uwzglÄdniajÄ cy jego usytuowanie wzglÄdem granic dziaĆki zgodnie z obowiÄ zujÄ cymi przepisami, w miejscu zapewniajÄ cym swobodny dostÄp wozu asenizacyjnego.
1. Altana dziaĆkowa stanowi wolno stojÄ cy budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany speĆniajÄ cy takÄ funkcjÄ, poĆoĆŒony na terenie dziaĆki w ROD. Altana dziaĆkowa powinna byÄ funkcjonalna i estetyczna.
2. Altana dziaĆkowa moĆŒe mieÄ powierzchniÄ zabudowy mierzonÄ po obrysie Ćcian zewnÄtrznych do 35 m2 . Do powierzchni zabudowy nie wlicza siÄ tarasu, werandy lub ganku, o ile ich ĆÄ czna powierzchnia nie przekracza 12 m2 .
3. Altana dziaĆkowa moĆŒe mieÄ wysokoĆÄ do 5 metrĂłw przy dachu stromym i 4 metrĂłw przy dachu pĆaskim.
4. WysokoĆÄ altany dziaĆkowej mierzy siÄ od poziomu gruntu do najwyĆŒszego punktu dachu.
5. OdlegĆoĆÄ altany dziaĆkowej od granic dziaĆki nie moĆŒe byÄ mniejsza niĆŒ 3 metry. W przypadku niemoĆŒnoĆci speĆnienia tego warunku ze wzglÄdu na uksztaĆtowanie dziaĆki, postanowienie ust. 6 stosuje siÄ odpowiednio.
6. JeĆŒeli plan zagospodarowania ROD okreĆla miejsce usytuowania altany dziaĆkowej, dziaĆkowiec moĆŒe wybudowaÄ altanÄ dziaĆkowÄ tylko zgodnie z tym planem. W przypadku braku planu zagospodarowania, zarzÄ d ROD okreĆla w drodze uchwaĆy miejsce usytuowania altany dziaĆkowej, ktĂłre powinno zapewniaÄ funkcjonalnoĆÄ dziaĆki oraz byÄ moĆŒliwie najmniej uciÄ ĆŒliwe dla dziaĆkowcĂłw z sÄ siednich dziaĆek.
1. DziaĆkowiec obowiÄ zany jest zawiadomiÄ na piĆmie zarzÄ d ROD o zamiarze budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany dziaĆkowej, zaĆÄ czajÄ c rysunek uwzglÄdniajÄ cy jej powierzchniÄ zabudowy i wysokoĆÄ oraz usytuowanie wzglÄdem granic dziaĆki zgodnie z wymogami okreĆlonymi w § 44.
2. ZarzÄ d ROD sprawuje nadzĂłr w zakresie realizacji wymogĂłw okreĆlonych w § 44. W ramach tego nadzoru zarzÄ d ROD sprawdza rĂłwnieĆŒ, czy altana dziaĆkowa jest zgodna z zawiadomieniem, o ktĂłrym mowa w ust. 1. Postanowienie § 74 stosuje siÄ odpowiednio.
3. Na dziaĆkowcu spoczywa odpowiedzialnoĆÄ za wĆaĆciwe usytuowanie altany dziaĆkowej i jej budowÄ, nadbudowÄ lub rozbudowÄ zgodnie z wymogami przewidzianymi w regulaminie ROD i przepisach powszechnie obowiÄ zujÄ cych.
1. ZarzÄ d ROD nakazuje dziaĆkowcowi wstrzymanie budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany dziaĆkowej w przypadku zaistnienia przesĆanek uzasadniajÄ cych podejrzenie naruszenia przepisĂłw regulaminu.
2. W przypadku stwierdzenia przez zarzÄ d ROD budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany dziaĆkowej z naruszeniem przepisĂłw regulaminu, dziaĆkowiec zobowiÄ zany jest do usuniÄcia nieprawidĆowoĆci, a nawet do rozebrania budowanej lub rozbudowywanej altany dziaĆkowej, jeĆli naruszenia nie mogÄ zostaÄ usuniÄte w inny sposĂłb.
3. W przypadku powziÄcia informacji, ĆŒe na terenie dziaĆki wybudowano, nadbudowano lub rozbudowano altanÄ dziaĆkowÄ lub inny obiekt z naruszeniem przepisĂłw prawa, zarzÄ d ROD, w imieniu PZD, zgĆasza naruszenie do wĆaĆciwego organu administracji publicznej.
4. Stwierdzenie przez wĆaĆciwy organ administracji publicznej naruszenia prawa, o ktĂłrym mowa w ust. 3, stanowi podstawÄ do zastosowania sankcji okreĆlonych w ustawie.
Szklarnia na dziaĆce moĆŒe mieÄ powierzchniÄ nie przekraczajÄ cÄ 25 m2 i wysokoĆÄ 3 m. Nie moĆŒe ona posiadaÄ staĆych urzÄ dzeĆ grzewczych oraz urzÄ dzeĆ, ktĂłrych funkcjonowanie zanieczyszcza Ćrodowisko.
1. Tunele foliowe na dziaĆce nie mogÄ przekraczaÄ 20% caĆkowitej powierzchni dziaĆki i 3 m wysokoĆci z tym, ĆŒe w razie jednoczesnego posiadania szklarni i tuneli foliowych ich ĆÄ czna powierzchnia nie moĆŒe przekraczaÄ 20% caĆkowitej powierzchni dziaĆki.
2. Szklarnia i tunel foliowy powinny byÄ usytuowane w odlegĆoĆci nie mniejszej niĆŒ 1 m od granic dziaĆek sÄ siednich, granicy ROD i drĂłg komunikacyjnych w ROD.
3. ZarzÄ d ROD nakazuje rozbiĂłrkÄ szklarni i tuneli foliowych z powodu nieestetycznego wyglÄ du lub nieprzestrzegania regulaminu przy ich stawianiu.
4. Okna inspektowe na dziaĆce mogÄ mieÄ ĆÄ cznÄ powierzchniÄ do 9 m2 .
1. Na dziaĆce mogÄ byÄ usytuowane czasowe lub staĆe zbiorniki wodne o powierzchni:
1) basen i brodzik ĆÄ cznie do 15 m2 ,
2) oczko wodne do 10 m2 .
2. ĆÄ czna powierzchnia zbiornikĂłw wodnych, o ktĂłrych mowa w ust. 1, nie moĆŒe przekraczaÄ powierzchni 15 m2 , a ich gĆÄbokoĆÄ nie moĆŒe przekraczaÄ 1m.
3. OdpowiedzialnoĆÄ za warunki sanitarnohigieniczne oraz bezpieczeĆstwo zwiÄ zane z budowÄ i uĆŒytkowaniem zbiornika ponosi dziaĆkowiec.
1. Pergole, trejaĆŒe i inne podpory do roĆlin pnÄ cych na dziaĆce nie mogÄ byÄ usytuowane w odlegĆoĆci mniejszej niĆŒ 1 metr od granic dziaĆki.
2. W odlegĆoĆci do 2 metrĂłw od granic dziaĆki, pergole, trejaĆŒe i inne podpory do roĆlin pnÄ cych nie mogÄ przekraczaÄ wysokoĆci 2 metrĂłw.
1. Ogrodzenie dziaĆki nie moĆŒe przekraczaÄ wysokoĆci 1 metra i powinno byÄ aĆŒurowe.
2. Umieszczanie na ogrodzeniach ostro zakoĆczonych elementĂłw, drutu kolczastego oraz innych podobnych wyrobĂłw i materiaĆĂłw jest zabronione.
1. Na granicy dziaĆek, za pisemnÄ zgodÄ uĆŒytkownika sÄ siedniej dziaĆki, moĆŒna zakĆadaÄ ĆŒywopĆoty.
2. WysokoĆÄ ĆŒywopĆotu na granicy pomiÄdzy dziaĆkami ustalajÄ sÄ siadujÄ cy uĆŒytkownicy z tym, ĆŒe nie moĆŒe ona przekraczaÄ 1 metra.
3. Ć»ywopĆoty rosnÄ ce przy granicy dziaĆki z alejkÄ (drogÄ wewnÄtrznÄ ) nie mogÄ przekraczaÄ wysokoĆci 1 metra i muszÄ byÄ prowadzone w ten sposĂłb, aby nie przerastaĆy poza granicÄ dziaĆki.
4. Ć»ywopĆoty rosnÄ ce na granicy dziaĆki bÄdÄ cej jednoczeĆnie granicÄ ROD nie mogÄ przekraczaÄ wysokoĆci 2 metrĂłw i muszÄ byÄ prowadzone w ten sposĂłb, aby nie przerastaĆy poza ogrodzenie ROD.
1. Gatunki i odmiany drzew owocowych sĆabo rosnÄ cych i karĆowych naleĆŒy sadziÄ w odlegĆoĆci co najmniej 2 metrĂłw od granicy dziaĆki.
W przypadku moreli naleĆŒy zachowaÄ odlegĆoĆÄ co najmniej 3 metrĂłw.
CzereĆnia i orzech wĆoski nie mogÄ byÄ sadzone w odlegĆoĆci mniejszej niĆŒ 5 metrĂłw od granicy dziaĆki, z wyjÄ tkiem szczepionych na podkĆadach sĆabo rosnÄ cych, ktĂłre moĆŒna sadziÄ w odlegĆoĆci nie mniejszej niĆŒ 3 metry.
2. Krzewy owocowe naleĆŒy sadziÄ w odlegĆoĆci nie mniejszej niĆŒ 1 m od granicy dziaĆki, a krzewy leszczyny 3 metrĂłw.
1. Dopuszcza siÄ sadzenie drzew ozdobnych, w tym iglakĂłw, pod warunkiem, ĆŒe bÄdÄ to gatunki i formy sĆabo rosnÄ ce.
2. Drzewa ozdobne, o ktĂłrych mowa w ust.1, naleĆŒy sadziÄ w odlegĆoĆci co najmniej 2 m od granic dziaĆki.
3. Dopuszcza siÄ sadzenie drzew ozdobnych w odlegĆoĆci 1 metra od granicy dziaĆki, o ile ich wysokoĆÄ nie przekroczy 2 metrĂłw.
4. Krzewy ozdobne silnie rosnÄ ce naleĆŒy sadziÄ w odlegĆoĆci co najmniej 2 m, a krzewy sĆabo rosnÄ ce i pĆoĆŒÄ ce formy iglakĂłw co najmniej 1 m od granic dziaĆki.
5. W odlegĆoĆci 2 m od granicy dziaĆki wysokoĆÄ drzew i krzewĂłw ozdobnych nie powinna osiÄ gaÄ wiÄcej niĆŒ 3 m.
1. DziaĆkowiec zobowiÄ zany jest do ciÄcia i przeĆwietlania drzew oraz krzewĂłw owocowych i ozdobnych w taki sposĂłb, aby gaĆÄzie nie przekraczaĆy granic dziaĆki.
2. W razie niedopeĆnienia obowiÄ zku okreĆlonego w ust. 1, uĆŒytkownik sÄ siedniej dziaĆki moĆŒe obciÄ Ä przechodzÄ ce gaĆÄzie, o ile wczeĆniej wyznaczyĆ sÄ siadowi odpowiedni termin do ich usuniÄcia.
3. Uprawnienie wynikajÄ ce z ust. 2 przysĆuguje rĂłwnieĆŒ zarzÄ dowi ROD, gdy gaĆÄzie przechodzÄ na teren ogĂłlny ROD.
1. DziaĆkowiec zobowiÄ zany jest do zwalczania na uĆŒytkowanej dziaĆce chorĂłb i szkodnikĂłw roĆlin oraz chwastĂłw.
2. DziaĆkowiec moĆŒe stosowaÄ na dziaĆce chemiczne zabiegi ochrony roĆlin wyĆÄ cznie preparatami dopuszczonymi do obrotu.
3. Zabieg, o ktĂłrym mowa w ust. 2, moĆŒe byÄ przeprowadzony tylko w przypadku, gdy moĆŒliwym jest zapewnienie bezpieczeĆstwa dla ludzi i upraw ogrodniczych zarĂłwno na wĆasnej dziaĆce, jak i dziaĆkach sÄ siednich.
4. Przed zastosowaniem ĆrodkĂłw ochrony roĆlin dziaĆkowiec zobowiÄ zany jest do poinformowania o tym sÄ siadĂłw podajÄ c nazwÄ preparatu, okres karencji i datÄ przeprowadzenia zabiegu.
W ROD obowiÄ zuje caĆkowity zakaz uprawy maku oraz innych roĆlin, ktĂłrych uprawa jest zakazana na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
1. Z zachowaniem odpowiednich warunkĂłw sanitarnych i higienicznych, dziaĆkowiec moĆŒe prowadziÄ na dziaĆce wyĆÄ cznie chĂłw goĆÄbi, kur i krĂłlikĂłw, ktĂłrych dopuszczalnÄ liczbÄ okreĆla zarzÄ d. Hodowla goĆÄbi wymaga uprzedniej zgody walnego zebrania ROD i nie moĆŒe byÄ prowadzona w odlegĆoĆci do 5 km od granicy lotniska stosownie do wymogĂłw okreĆlonych w ustawie â Prawo lotnicze.
2. Pomieszczenia dla zwierzÄ t, o ktĂłrych mowa w ust. 1, stanowiÄ integralnÄ czÄĆÄ altany dziaĆkowej i wliczane sÄ do jej normatywnej powierzchni.
3. DziaĆkowiec odpowiada za szkody powstaĆe w zwiÄ zku z prowadzeniem chowu zwierzÄ t, o ktĂłrych mowa w ust. 1.
4. ChĂłw zwierzÄ t, o ktĂłrych mowa w ust. 1, jest dopuszczalny, o ile odrÄbne przepisy, w szczegĂłlnoĆci przepisy prawa miejscowego, nie stanowiÄ inaczej.
DziaĆkowiec zobowiÄ zany jest do zagospodarowania i korzystania z dziaĆki zgodnie z jej przeznaczeniem i w taki sposĂłb, aby nie stwarzaÄ zagroĆŒeĆ lub utrudnieĆ w korzystaniu z dziaĆek przez sÄ siadĂłw.
BezpoĆredni nadzĂłr nad zgodnym z regulaminem zagospodarowaniem dziaĆki, w tym w sprawach dotyczÄ cych altany dziaĆkowej i innych trwaĆych urzÄ dzeĆ, sprawuje zarzÄ d ROD.
1. SpoĆecznÄ SĆuĆŒbÄ InstruktorskÄ tworzÄ :
1) instruktorzy ogrodowi,
2) instruktorzy okrÄgowi,
3) instruktorzy krajowi.
2. SzczegĂłĆowy tryb powoĆywania oraz dziaĆania instruktorĂłw SpoĆecznej SĆuĆŒby Instruktorskiej okreĆla Krajowa Rada PZD.
InstruktorĂłw SpoĆecznej SĆuĆŒby Instruktorskiej powoĆuje siÄ w celu realizacji zadaĆ doradczych w zakresie zagospodarowania, modernizacji ROD i dziaĆek, upowszechniania wiedzy i nowoĆci ogrodniczych, pomocy dziaĆkowcom w zagospodarowaniu i uĆŒytkowaniu dziaĆki oraz racjonalnej i zdrowej uprawy roĆlin, a takĆŒe ochrony Ćrodowiska.
Instruktorzy ogrodowi SpoĆecznej SĆuĆŒby Instruktorskiej:
1) prowadzÄ poradnictwo i instruktaĆŒ w zakresie zagospodarowania i modernizacji dziaĆek oraz uprawy roĆlin,
2) propagujÄ wiedzÄ i oĆwiatÄ ogrodniczÄ poprzez organizowanie prelekcji i szkoleĆ dla dziaĆkowcĂłw,
3) wdraĆŒajÄ postanowienia regulaminu ROD,
4) utrzymujÄ kontakty z placĂłwkami pracujÄ cymi na rzecz ogrodnictwa.
Instruktorzy SpoĆecznej SĆuĆŒby Instruktorskiej:
1) biorÄ udziaĆ w przeglÄ dach stanu zagospodarowania ROD i dziaĆek oraz pracach ogrodowych komisji konkursowych,
2) przedkĆadajÄ zarzÄ dowi ROD wnioski w sprawach zagospodarowania i modernizacji ROD i dziaĆek, dziaĆalnoĆci szkoleniowej i zaopatrzeniowej,
Instruktorzy SpoĆecznej SĆuĆŒby Instruktorskiej:
1) biorÄ udziaĆ w przeglÄ dach stanu zagospodarowania ROD i dziaĆek oraz pracach ogrodowych komisji konkursowych,
2) przedkĆadajÄ zarzÄ dowi ROD wnioski w sprawach zagospodarowania i modernizacji ROD i dziaĆek, dziaĆalnoĆci szkoleniowej i zaopatrzeniowej,
3) mogÄ uczestniczyÄ w posiedzeniach zarzÄ du ROD i komisji problemowych, na ktĂłrych omawiane sÄ sprawy zagospodarowania i modernizacji ROD i dziaĆek oraz zagadnienia ogrodnicze i szkoleniowe.
DziaĆkowiec obowiÄ zany jest:
1) dbaÄ o estetyczny wyglÄ d dziaĆki i ROD,
2) nie zakĆĂłcaÄ spokoju sÄ siadom, zwĆaszcza poprzez korzystanie z urzÄ dzeĆ ponad przeciÄtnÄ miarÄ,
3) utrzymywaÄ w czystoĆci i estetycznym stanie drogi, aleje oraz rowy melioracyjne:
a) na poĆowie ich szerokoĆci, gdy do nich przylegajÄ dziaĆki po obu stronach,
b) na caĆej ich szerokoĆci, gdy do nich przylegajÄ dziaĆki z jednej strony.
DziaĆkowcom i innym osobom przebywajÄ cym na terenie ROD zabrania siÄ:
1) zanieczyszczania dziaĆek, alejek, drĂłg, rowĂłw melioracyjnych, terenĂłw przylegajÄ cych do dziaĆki oraz otoczenia ogrodu wszelkimi odpadami, w tym pochodzÄ cymi z dziaĆki, np. gaĆÄzie, chwasty,
2) wrzucania do ogrodowych pojemnikĂłw na Ćmieci czÄĆci roĆlin oraz nie pochodzÄ cych z dziaĆki odpadĂłw komunalnych,
3) gromadzenia i przechowywania na dziaĆce przedmiotĂłw niepotrzebnych do uprawy (korzystania z dziaĆki), a obniĆŒajÄ cych jej estetyczny wyglÄ d, a takĆŒe wszelkich odpadĂłw, w tym nie pochodzÄ cych z dziaĆki,
4) stawiania szop, komĂłrek, toalet wolnostojÄ cych itp.,
5) spalania na terenie ROD wszelkich odpadĂłw i resztek roĆlinnych,
6) wjazdu na teren ROD osobowymi pojazdami mechanicznymi bez zgody walnego zebrania ROD,
7) parkowania na terenie ROD, poza wyznaczonymi do tego celu miejscami postojowymi, wszelkich pojazdĂłw mechanicznych bez zgody walnego zebrania ROD,
8) mycia i naprawiania na terenie ROD - takĆŒe na miejscach postojowych - wszelkich pojazdĂłw mechanicznych,
9) polowania, detonowania petard i innych ĆadunkĂłw wybuchowych oraz strzelania z wszelkiej broni, w tym takĆŒe z pneumatycznej, na terenie ROD,
10) wprowadzania i trzymania na terenie ROD psĂłw bez smyczy i kagaĆca oraz staĆego utrzymywania kotĂłw i psĂłw na dziaĆce,
11) naruszania, zmieniania infrastruktury ogrodowej, a w szczegĂłlnoĆci budowania bram i furtek w ogrodzeniu zewnÄtrznym,
12) sadzenia, a takĆŒe usuwania drzew i krzewĂłw oraz innych roĆlin na terenach ogĂłlnych ROD,
13) prowadzenia na dziaĆce uprawy jednorodnej o charakterze produkcyjnym.
Dopuszcza siÄ wjazd na teren ROD pojazdĂłw mechanicznych dowoĆŒÄ cych do dziaĆki nawozy, materiaĆy budowlane itp. na zasadach okreĆlonych przez zarzÄ d ROD. Zasady te mogÄ okreĆlaÄ w szczegĂłlnoĆci trasy dojazdu, maksymalnÄ ĆÄ cznÄ masÄ pojazdu wraz z Ćadunkiem, itp.
1. Osoba niepeĆnosprawna ma prawo wjazdu na teren ROD pojazdem mechanicznym, ktĂłrym dojeĆŒdĆŒa do dziaĆki. Prawo wjazdu ma takĆŒe pojazd dowoĆŒÄ cy tÄ osobÄ do dziaĆki.
2. Osoba niepeĆnosprawna ma prawo parkowania swego pojazdu na terenie dziaĆki, jeĆŒeli wyposaĆŒy jÄ w odpowiednie miejsce postojowe (np. zatoczkÄ).
3. ZarzÄ d ROD jest obowiÄ zany zapewniÄ osobom niepeĆnosprawnym moĆŒliwoĆÄ nieskrÄpowanego dotarcia pojazdem mechanicznym do dziaĆki.
4. OsobÄ niepeĆnosprawnÄ w rozumieniu niniejszego postanowienia jest osoba, ktĂłra na skutek stwierdzonej urzÄdowo niepeĆnosprawnoĆci ma trudnoĆci z samodzielnym poruszaniem siÄ.
1. UsuniÄcie z terenĂłw ogĂłlnych ROD lub dziaĆki ozdobnych drzew nastÄpuje za zezwoleniem wĆaĆciwego organu administracji publicznej w przypadkach okreĆlonych w przepisach ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.
2. Zezwolenie wydawane jest na wniosek:
1) zarzÄ du ROD â w przypadku zamiaru usuniÄcia drzewa lub krzewu z terenu ogĂłlnego ROD,
2) dziaĆkowca â w przypadku zamiaru usuniÄcia drzewa z terenu dziaĆki.
1. Alejki ogrodowe powinny posiadaÄ nazwy lub numery.
2. DziaĆka oznaczona jest tabliczkÄ z numerem porzÄ dkowym, umieszczonÄ w widocznym miejscu.
1. WstÄp na dziaĆkÄ w czasie nieobecnoĆci dziaĆkowca lub jego rodziny jest zabroniony.
2. Przepisy ust. 1 nie majÄ zastosowania w przypadku zagroĆŒenia ĆŒycia lub mienia.
1. W celu sprawdzenia stanu zagospodarowania dziaĆki, odczytu licznikĂłw wody i energii elektrycznej, sprawdzenia prawidĆowoĆci podĆÄ czeĆ instalacji elektrycznej i wodociÄ gowej, dziaĆkowiec ma obowiÄ zek umoĆŒliwiÄ wstÄp na dziaĆkÄ i do altany dziaĆkowej osobom upowaĆŒnionym przez zarzÄ d ROD.
2. Mimo braku zgody dziaĆkowca, osoby upowaĆŒnione przez zarzÄ d ROD sÄ uprawnione do wstÄpu na dziaĆkÄ w celu przeprowadzenia czynnoĆci, o ktĂłrych mowa w ust. 1, jeĆŒeli z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem zawiadomiÄ na piĆmie dziaĆkowca o koniecznoĆci wstÄpu na teren dziaĆki.
1. W uzasadnionych przypadkach, w szczegĂłlnoĆci zwiÄ zanych ze zĆym stanem technicznym sieci, niemoĆŒliwoĆciÄ zapobieĆŒenia kradzieĆŒom prÄ du, bezpieczeĆstwem ogrodu, zarzÄ d ROD moĆŒe podjÄ Ä decyzjÄ o czasowym wyĆÄ czeniu energii elektrycznej w ogrodzie w okresie jesienno - zimowym. UchwaĆa w tej sprawie powinna byÄ szczegĂłĆowo uzasadniona.
2. Walne zebranie moĆŒe w drodze uchwaĆy zobowiÄ zaÄ zarzÄ d ROD do wyĆÄ czenia energii elektrycznej w ogrodzie w okresie jesienno - zimowym.
W ROD posiadajÄ cych sieÄ wodociÄ gowÄ , kanalizacyjnÄ lub elektrycznÄ dziaĆkowiec moĆŒe przyĆÄ czyÄ dziaĆkÄ do sieci wyĆÄ cznie po uzyskaniu zgody zarzÄ du ROD.
1. WodÄ pobieranÄ z ujÄÄ miejskich i ogrodowych naleĆŒy gospodarowaÄ oszczÄdnie.
2. Rozliczanie kosztĂłw wody zuĆŒytej przez dziaĆkowca moĆŒe odbywaÄ siÄ wyĆÄ cznie na zasadach ustalonych przez zarzÄ d ROD i zatwierdzonych przez walne zebranie ROD.
3. OpĆatÄ za zuĆŒytÄ wodÄ uiszcza siÄ wedĆug wskazaĆ licznika po cenie ustalonej dla odbiorcy lub ryczaĆtowo wedĆug zasad ustalonych przez walne zebranie ROD.
4. Koszty zwiÄ zane z dostawÄ wody do dziaĆek i eksploatacjÄ sieci ogĂłlnoogrodowej pokrywane sÄ z odpowiedniej opĆaty ogrodowej przeznaczonej na te cele.
5. Stwierdzenie przez zarzÄ d ROD pobierania wody przez dziaĆkowca poza wodomierzem, uznaje siÄ za kradzieĆŒ na szkodÄ ROD.
1. Korzystanie z energii elektrycznej przez dziaĆkowca moĆŒe odbywaÄ siÄ wyĆÄ cznie na zasadach uchwalonych przez walne zebranie ROD i zgodnych z obowiÄ zujÄ cymi w PZD.
2. OpĆatÄ za zuĆŒytÄ energiÄ elektrycznÄ uiszcza siÄ wedĆug wskazaĆ podlicznika po cenie ustalonej przez zakĆad energetyczny w terminach wyznaczonych przez zarzÄ d ROD.
3. Koszty zwiÄ zane z dostawÄ energii do dziaĆek oraz eksploatacjÄ sieci ogĂłlnoogrodowej, pokrywane sÄ z odpowiedniej opĆaty ogrodowej przeznaczonej na te cele.
4. Stwierdzenie przez zarzÄ d ROD pobierania przez dziaĆkowca energii elektrycznej poza licznikiem, uznaje siÄ za kradzieĆŒ na szkodÄ rodzinnego ogrodu dziaĆkowego.
1. W uzasadnionych przypadkach (np. dĆugotrwaĆa choroba) zarzÄ d ROD moĆŒe wyraziÄ zgodÄ - na wniosek dziaĆkowca - na ustanowienie opiekuna dziaĆki na okres do dwĂłch lat. 2. OdpowiedzialnoĆÄ za skutki opieki ponosi dziaĆkowiec, w imieniu ktĂłrego dziaĆaĆ opiekun.
1. DziaĆkowiec winny dziaĆania lub zaniechania, przez ktĂłre PZD poniĂłsĆ szkodÄ, odpowiada za niÄ osobiĆcie. OdpowiedzialnoĆÄ ta obejmuje w szczegĂłlnoĆci obowiÄ zek zrekompensowania kosztĂłw poniesionych przez PZD w celu usuniÄcia naruszeĆ w infrastrukturze ogrodowej.
2. DziaĆkowiec odpowiada rĂłwnieĆŒ za szkody wyrzÄ dzone przez osoby przebywajÄ ce za jego zgodÄ na dziaĆce i w ROD.
1. DziaĆkowiec ma obowiÄ zek zgĆaszania do zarzÄ du ROD na piĆmie zmianÄ danych osobowych, w tym zmianÄ miejsca zamieszkania i adresu do korespondencji.
2. DziaĆkowiec ponosi odpowiedzialnoĆÄ za skutki niezgĆoszenia zmiany danych osobowych, ktĂłre mogĆy mieÄ wpĆyw na decyzje zarzÄ du ROD zwiÄ zane z prawem do dziaĆki.
3. W razie zaniedbania obowiÄ zku zgĆoszenia zmiany miejsca zamieszkania lub w przypadku nieprzyjÄcia korespondencji, skierowane do dziaĆkowca pisma, po ich zwrocie przez pocztÄ, pozostawia siÄ w aktach ze skutkiem dorÄczenia.
PZD nie ponosi odpowiedzialnoĆci odszkodowawczej z tytuĆu strat spowodowanych przez powĂłdĆș, poĆŒar, gradobicie, suszÄ, huragan itp. oraz powstaĆych na skutek kradzieĆŒy i dewastacji.
1. DziaĆkowiec jest obowiÄ zany uczestniczyÄ w pokrywaniu kosztĂłw funkcjonowania ROD w czÄĆciach przypadajÄ cych na jego dziaĆkÄ, przez uiszczanie opĆat ogrodowych.
2. OpĆaty ogrodowe sÄ uchwalane corocznie przez walne zebranie, ktĂłre okreĆla wysokoĆÄ lub sposĂłb wyliczenia tych opĆat oraz termin jej uiszczenia, jednak nie pĂłĆșniej niĆŒ do 30 czerwca.
3. Na koszty funkcjonowania ROD skĆadajÄ siÄ w szczegĂłlnoĆci:
1) wydatki na inwestycje, remonty i bieĆŒÄ cÄ konserwacjÄ infrastruktury ogrodowej;
2) opĆaty za dostawÄ energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w czÄĆci dotyczÄ cej terenu ogĂłlnego i infrastruktury ogrodowej;
3) ubezpieczenia, podatki i inne opĆaty publicznoprawne;
4) wydatki na utrzymanie porzÄ dku i czystoĆci;
5) wydatki zwiÄ zane z zarzÄ dzaniem ROD.
4. Na warunkach okreĆlonych w statucie PZD, dziaĆkowiec zalegajÄ cy z opĆatami ogrodowymi moĆŒe zwolniÄ siÄ od tego obowiÄ zku takĆŒe w ten sposĂłb, ĆŒe za zgodÄ zarzÄ du ROD bezpĆatnie wykona osobiĆcie lub poprzez osobÄ bliskÄ prace na rzecz ROD odpowiadajÄ ce wartoĆci zobowiÄ zania z tytuĆu opĆat ogrodowych.
1. ZarzÄ d ROD zawiadamia dziaĆkowcĂłw o zmianie wysokoĆci opĆat ogrodowych poprzez zamieszczenie informacji w miejscu umoĆŒliwiajÄ cym kaĆŒdemu dziaĆkowcowi 12 zapoznanie siÄ z tÄ informacjÄ , a w szczegĂłlnoĆci poprzez jej zamieszczenie na tablicy informacyjnej lub stronie internetowej ROD.
2. Zawiadomienia, o ktĂłrym mowa w ust. 1, zarzÄ d ROD dokonuje co najmniej 14 dni przed upĆywem terminu do wnoszenia opĆat ogrodowych, nie pĂłĆșniej jednak niĆŒ do koĆca miesiÄ ca poprzedzajÄ cego ten termin.
Interpretacja postanowieĆ regulaminu naleĆŒy do Krajowej Rady PZD.
1. Regulamin wchodzi w ĆŒycie z dniem 1 stycznia 2016 roku. Z tym dniem traci moc obowiÄ zujÄ cÄ Regulamin Rodzinnego Ogrodu DziaĆkowego uchwalony w dniu 21 lutego 2014 roku przez KrajowÄ RadÄ PZD.
2. Do gospodarzy ustanowionych przed dniem wejĆciu w ĆŒycie niniejszego regulaminu nie stosuje siÄ Â§ 15 ust. 1. W tym zakresie obowiÄ zujÄ postanowienia dotychczasowe.
3. Dostosowanie wysokoĆci ekranu izolujÄ cego pasiekÄ od pozostaĆej czÄĆci ROD do wymogu okreĆlonego w § 37 ust. 3 nastÄpuje do dnia 31 marca 2016 roku.
1. ZarzÄ d ROD moĆŒe wypowiedzieÄ umowÄ dzierĆŒawy dziaĆkowej, nie pĂłĆșniej niĆŒ na miesiÄ c naprzĂłd, na koniec miesiÄ ca kalendarzowego, jeĆŒeli dziaĆkowiec:
1) pomimo pisemnego upomnienia nadal korzysta z dziaĆki lub altany w sposĂłb sprzeczny z przepisami ustawy lub regulaminem, niszczy infrastrukturÄ ogrodowÄ albo wykracza w sposĂłb raĆŒÄ cy lub uporczywy przeciwko porzÄ dkowi ogrodowemu, czyniÄ c uciÄ ĆŒliwym korzystanie z innych dziaĆek lub
2) wybudowaĆ, nadbudowaĆ lub rozbudowaĆ na terenie dziaĆki altanÄ lub inny obiekt z naruszeniem przepisĂłw prawa stwierdzonym przez wĆaĆciwy organ administracji publicznej,
3) jest w zwĆoce z zapĆatÄ opĆat ogrodowych lub opĆat zwiÄ zanych z utrzymaniem dziaĆki na rzecz stowarzyszenia ogrodowego za korzystanie z dziaĆki co najmniej przez 6 miesiÄcy pomimo uprzedzenia go na piĆmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczenia dodatkowego, miesiÄcznego terminu do zapĆaty zalegĆych i bieĆŒÄ cych naleĆŒnoĆci, lub
4) oddaĆ dziaĆkÄ lub jej czÄĆÄ osobie trzeciej do pĆatnego lub bezpĆatnego uĆŒywania.
2. SzczegĂłĆowe zasady oraz tryb wypowiadania umowy dzierĆŒawy dziaĆkowej okreĆla statut PZD.
ZarzÄ d ROD zobowiÄ zany jest do stworzenia odpowiednich warunkĂłw do pracy instruktorom ogrodowym SpoĆecznej SĆuĆŒby Instruktorskiej, zapewniajÄ c szczegĂłlnie:
1) korzystanie z tablic informacyjnych w ROD,
2) udziaĆ w szkoleniach organizowanych przez okrÄgowe zarzÄ dy PZD i Krajowy ZarzÄ d PZD.
DziaĆalnoĆÄ instruktorĂłw ogrodowych zarzÄ d ROD finansuje ze ĆrodkĂłw ogrodowego Funduszu OĆwiatowego PZD.