OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Z życia Okręgu

Strona główna

29 czerwca 2022

Rozpoczynamy przegląd działek zakwalifikowanych do finału konkursu "Wzorowa działka 2022 roku"

W dniu 28 czerwca odwiedziliśmy działkę Państwa Lucyny i Krzysztofa Poźniak w ROD im. Jaćwingów w Suwałkach. Jest to jedna z 5 działek zakwalifikowanych do finału konkursu okręgowego “Wzorowa działka 2022 roku”. 

 

Pani Lucyna i Pan Krzysztof nabyli prawo do użytkowania działki 4 lata temu. W tak krótkim czasie przeobrazili oni zwykłą “łąkę” z kilkoma starszymi drzewami owocowymi w bujną oazę zieleni. Prosta alejka obsadzona bylinami takimi jak wiesiołek okazały, płomyk wiechowaty, piwonie, funkie prowadzi do nowej altany wybudowanej nakładem sił Pana Krzysztofa. 

 

 

Wśród gęstej roślinności wychylają się rzeźby ptaków spotykanych na terenach podlasia. 

Zaglądają tu również żywi przedstawiciele fauny, którzy znajdą pożywienie w specjalnie przygotowanym karmniku a owady mogą zamieszkać w drewnianym hotelu.  

 

 

Wykorzystany jest każdy skrawek przestrzeni a rzeczy, które przestały już pełnić swoje pierwotne funkcje stały się ciekawymi kwietnikami. 

 

 

Nie zabrakło oczywiście tak ważnych elementów wyposażenia jak kompostowniki czy zbiorniki na deszczówkę, która służy do podlewania pomidorów i papryki rosnących w tunelu z poliwęglanu. Ogórki mają zapewnioną nieco wyższą temperaturę pod agrowłókniną rozciągniętą w formę niskiego tunelu. 

 

 

Z krzewów owocowych znajdziemy tu porzeczki w kolorach owoców czerwonych, białych i tradycyjnie czarnych. Ponadto powoli narastają owoce jeżyny bezkolcowej a na drzewie obok wisi ogromna ilość zielonych jeszcze śliwek czekając na swoją kolej do konsumpcji. 

Ciekawym pomysłem na racjonalne wykorzystanie przestrzeni jest postawienie kilku donic na utwardzonej alejce, ‘zapakowanych’ w jutowe worki w których rosną kalarepy i koperek.

 

 

Jesteśmy ciekawi co przyniosą wizyty na kolejnych konkursowych działkach.

 

Filip Roman

instruktor ds ogrodniczych

inż. architekt krajobrazu
 

 

 

 

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com