OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Z życia Okręgu

Strona główna

20 listopada 2023

Szkolenie dla działkowców i instruktorów ogrodowych w Okręgu Podlaskim PZD.

W sobotę, 18 listopada 2023 r. w siedzibie Okręgowego Zarządu Podlaskiego Polskiego Związku Działkowców w Białymstoku odbyło się szkolenie z którego skorzystali chętni działkowcy i członkowie Społecznej Służby Instruktorskiej. Tematem przewodnim była woda.

 

W pierwszej części szkolenia omówiono niezwykle istotny temat odpowiedniego gospodarowania wodą w okresach suszy.

 

Pani mgr inż. Urszula Zimnoch, pełniąca funkcję kierownika Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Białymstoku wyjaśniła jak rodzaj gleby oraz jej właściwości fizyko-chemiczne wpływają na odporność uprawianych roślin na niedobory wody. 

Zachęciła uczestników szkolenia do badania gleby pod kątem pH, zasobności w składniki pokarmowe oraz zasolenie. Obecni na szkoleniu dowiedzieli się w jaki sposób pobierać próbki i gdzie je dostarczyć. 

 

Dr Stanisław Dworakowski, który w latach 2012 -2019 pełnił funkcję etatowego instruktora ds ogrodniczych w Okręgu Podlaskim omówił metody nawadniania, które ograniczają straty wody. Podzielił się również, opartymi na doświadczeniu, przemyśleniami dotyczącymi roli instruktorów ogrodowych w propagowaniu wiedzy wśród działkowców. 

 

W drugiej części spotkania, Fundacja Allelon przeprowadziła warsztaty dotyczące domowych metod konserwacji owoców i warzyw. Po wysłuchaniu wystąpienia profesjonalnego dietetyka, który podkreślił kluczowe znaczenie odpowiedniego nawodnienia organizmu, uczestnicy mogli spróbować kiszonej marchwi, selera czy nasion nasturcji. Kiszenie to jedna z najstarszych metod konserwacji żywności wykorzystująca wodę i sól. Pani profesor dr hab. Bożena Łozowicka odpowiadała na wiele pytań i zachęcała do uprawy własnych warzyw, które powinny stanowić podstawę zdrowej diety. 

 


Filip Roman

instruktor ds ogrodniczych

 

 

 

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com