OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Najnowsze ogłoszenia

Wszystkie ogłoszenia

Strona główna

Okręg Podlaski PZD

Szkolenie instruktorów SSI oraz działkowców.

15 maja 2024

We wtorek 14 maja 2024 roku w siedzibie Okręgowego Zarządu Podlaskiego PZD w Białymstoku odbyło się szkolenie dla instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej oraz działkowców. 

 

Spotkanie otworzył prezes OZP PZD Andrzej Bojko, który wprowadził temat narady. 

W pierwszej części, Pani Kierownik Działu Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Białymstoku mgr inż. Urszula Zimnoch omówiła temat właściwego nawożenia upraw działkowych.

Obecni mogli zobaczyć jak wyglądają objawy niedoboru poszczególnych mikro i makro składników oraz jak odróżnić je od objawów chorób. Na przykładzie konkretnych sytuacji z życia omówiono znaczenie wykonywania badań glebowych. Statystyki pokazują że na ogrodach działkowych często pojawia się nadmiar fosforu (wolne przenikanie w głąb gleby co prowadzi do akumulacji) i zbyt wysokie pH gleby (częste wapnowanie nie poprzedzone analizą oraz podlewanie wodą z wodociągu, która w Białymstoku ma pH w okolicach 7,5-7,8). Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się jak pobierać próbki do badania oraz jak interpretować jego wyniki. Podkreślono znaczenie czytania etykiet na opakowania kupowanych nawozów i wybieranie tych z najmniejszą zawartością substancji balastowych prowadzących do zasolenia. 

 

W drugiej części starszy instruktor ds ogrodniczych, inż. architekt krajobrazu Filip Roman poprowadził debatę na temat ekologicznych sposobów ograniczania populacji szkodników w uprawach ogrodniczych. Była to okazja do wymiany doświadczeń i oceny skuteczności poszczególnych metod. Pojawiła się również propozycja wyposażenia instruktorów SSI w pułapki feromonowe pozwalające określić termin wylotu owocówek ponieważ są one trudno dostępne w sklepach stacjonarnych.

 

Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali na koniec pakiet publikacji wydanych przez Jednostkę Krajową PZD oraz zestaw nasion roślin miododajnych.  

 

 

 


starszy instruktor ds ogrodnictwa Filip Roman

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com