Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
OĆrodek Finansowo KsiÄgowy
tel. 694 757 251
ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl
ul. K. CioĆkowskiego 2/5
15 - 245 BiaĆystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Art. 1. Ustawa reguluje zasady zakĆadania, funkcjonowania i likwidacji rodzinnych ogrodĂłw dziaĆkowych, prawa i obowiÄ zki dziaĆkowcĂłw, zasady ich zrzeszania siÄ oraz zadania organizacji dziaĆkowcĂłw.
Art. 2. IlekroÄ w ustawie jest mowa o:
1) dziaĆkowcu â naleĆŒy przez to rozumieÄ peĆnoletniÄ osobÄ fizycznÄ uprawnionÄ do korzystania z dziaĆki w rodzinnym ogrodzie dziaĆkowym na podstawie prawa do dziaĆki;
2) dziaĆce â naleĆŒy przez to rozumieÄ podstawowÄ jednostkÄ przestrzennÄ rodzinnego ogrodu dziaĆkowego, ktĂłrej powierzchnia nie moĆŒe przekraczaÄ 500 m2 , sĆuĆŒÄ cÄ zaspokajaniu potrzeb dziaĆkowca i jego rodziny w zakresie prowadzenia upraw ogrodniczych, wypoczynku i rekreacji;
3) terenie ogĂłlnym â naleĆŒy przez to rozumieÄ grunt w rodzinnym ogrodzie dziaĆkowym, ktĂłry nie stanowi wyodrÄbnionych dziaĆek, przeznaczony do wspĂłlnego uĆŒywania przez osoby korzystajÄ ce z dziaĆek;
4) prawie do dziaĆki â naleĆŒy przez to rozumieÄ ustanowiony zgodnie z ustawÄ tytuĆ prawny uprawniajÄ cy do korzystania z dziaĆki;
5) rodzinnym ogrodzie dziaĆkowym â naleĆŒy przez to rozumieÄ wydzielony obszar lub obszary przeznaczone na cele rodzinnych ogrodĂłw dziaĆkowych, skĆadajÄ ce siÄ z dziaĆek i terenu ogĂłlnego, sĆuĆŒÄ ce do wspĂłlnego korzystania przez dziaĆkowcĂłw, wyposaĆŒone w infrastrukturÄ ogrodowÄ ;
6) stowarzyszeniu ogrodowym â naleĆŒy przez to rozumieÄ stowarzyszenie w rozumieniu przepisĂłw ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. â Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261) powoĆane wyĆÄ cznie w celu zakĆadania i prowadzenia rodzinnych ogrodĂłw dziaĆkowych;
7) regulaminie rodzinnego ogrodu dziaĆkowego â naleĆŒy przez to rozumieÄ obowiÄ zujÄ ce na terenie rodzinnego ogrodu dziaĆkowego przepisy okreĆlajÄ ce szczegĂłĆowe zasady zagospodarowania i korzystania z dziaĆki oraz funkcjonowania i zagospodarowania rodzinnego ogrodu dziaĆkowego, a takĆŒe zasady korzystania z terenu ogĂłlnego i infrastruktury ogrodowej;
8) osobie bliskiej â naleĆŒy przez to rozumieÄ maĆĆŒonka dziaĆkowca, jego zstÄpnych, wstÄpnych, rodzeĆstwo, dzieci rodzeĆstwa oraz osoby pozostajÄ ce z dziaĆkowcem w stosunku przysposobienia;
9) infrastrukturze ogrodowej â naleĆŒy przez to rozumieÄ budynki i budowle, ogrodzenia, aleje i drogi ogrodowe, place zabaw, Ćwietlice, hydrofornie, sieci wodociÄ gowe i energetyczne oraz inne urzÄ dzenia znajdujÄ ce siÄ na terenie rodzinnego ogrodu dziaĆkowego przeznaczone do wspĂłlnego uĆŒywania przez osoby korzystajÄ ce z dziaĆek oraz sĆuĆŒÄ ce do zapewnienia prawidĆowego funkcjonowania rodzinnego ogrodu dziaĆkowego, o ile nie wchodzÄ w skĆad przedsiÄbiorstwa; 9a) altanie dziaĆkowej â naleĆŒy przez to rozumieÄ wolno stojÄ cy budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany speĆniajÄ cy takÄ funkcjÄ, poĆoĆŒony na terenie dziaĆki w rodzinnym ogrodzie dziaĆkowym, o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz o wysokoĆci do 5 m przy dachach stromych i do 4 m
przy dachach pĆaskich, przy czym do powierzchni zabudowy nie wlicza siÄ tarasu, werandy lub ganku, o ile ich ĆÄ czna powierzchnia nie przekracza 12 m2 ;
10) opĆatach ogrodowych â naleĆŒy przez to rozumieÄ ponoszone przez dziaĆkowca opĆaty wynikajÄ ce z uczestnictwa w pokrywaniu kosztĂłw funkcjonowania rodzinnego ogrodu dziaĆkowego, a w szczegĂłlnoĆci zwiÄ zane z zarzÄ dzaniem, utrzymaniem terenu ogĂłlnego i infrastruktury ogrodowej;
11) likwidacji rodzinnego ogrodu dziaĆkowego lub jego czÄĆci â naleĆŒy przez to rozumieÄ zbycie lub wygaĆniÄcie praw przysĆugujÄ cych stowarzyszeniu ogrodowemu do nieruchomoĆci zajmowanej przez rodzinny ogrĂłd dziaĆkowy lub jego czÄĆÄ oraz wydanie tej nieruchomoĆci przez stowarzyszenie ogrodowe;
12) podmiocie likwidujÄ cym â naleĆŒy przez to rozumieÄ wĆaĆciciela nieruchomoĆci, na ktĂłrej zlokalizowany jest rodzinny ogrĂłd dziaĆkowy podlegajÄ cy likwidacji lub podmiot, ktĂłry nabywa wĆasnoĆÄ tej nieruchomoĆci wskutek wywĆaszczenia.
Art. 3. Podstawowymi celami rodzinnego ogrodu dziaĆkowego, zwanego dalej âRODâ, sÄ :
1) zaspokajanie wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb spoĆeczeĆstwa poprzez umoĆŒliwianie prowadzenia upraw ogrodniczych;
2) poprawa warunkĂłw socjalnych czĆonkĂłw spoĆecznoĆci lokalnych;
3) pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji ĆŒyciowej oraz wyrĂłwnywanie ich szans;
4) integracja wielopokoleniowej rodziny, wychowanie dzieci w zdrowych warunkach oraz zachowanie aktywnoĆci i zdrowia emerytĂłw i rencistĂłw;
5) integracja spoĆeczna osĂłb w wieku emerytalnym oraz niepeĆnosprawnych;
6) przywracanie spoĆecznoĆci i przyrodzie terenĂłw zdegradowanych;
7) ochrona Ćrodowiska i przyrody;
8) oddziaĆywanie na poprawÄ warunkĂłw ekologicznych w gminach;
9) ksztaĆtowanie zdrowego otoczenia czĆowieka;
10) tworzenie warunkĂłw do udostÄpniania terenĂłw zielonych dla spoĆecznoĆci lokalnych.
Art. 4. ROD sÄ urzÄ dzeniami uĆŒytecznoĆci publicznej, sĆuĆŒÄ cymi zaspokajaniu wypoczynkowych, rekreacyjnych i innych potrzeb socjalnych czĆonkĂłw spoĆecznoĆci lokalnych poprzez zapewnienie im powszechnego dostÄpu do ROD oraz dziaĆek dajÄ cych moĆŒliwoĆÄ prowadzenia upraw ogrodniczych na wĆasne potrzeby, a takĆŒe podniesienie standardĂłw ekologicznych otoczenia.
Art. 5. ROD stanowiÄ tereny zielone i podlegajÄ ochronie przewidzianej w przepisach o ochronie gruntĂłw rolnych i leĆnych, a takĆŒe w przepisach dotyczÄ cych ochrony przyrody i ochrony Ćrodowiska.
Art. 6.
1. Organy administracji rzÄ dowej i jednostek samorzÄ du terytorialnego tworzÄ warunki dla rozwoju ROD.
2. Jednostki samorzÄ du terytorialnego mogÄ otrzymywaÄ dotacje celowe z budĆŒetu paĆstwa na realizacjÄ celu okreĆlonego w ust. 1.
Art. 7. ROD zakĆadane sÄ na gruntach stanowiÄ cych wĆasnoĆÄ Skarbu PaĆstwa, jednostek samorzÄ du terytorialnego oraz stowarzyszeĆ ogrodowych.
Art. 8.
1. Na wniosek stowarzyszenia ogrodowego rada gminy moĆŒe, w drodze uchwaĆy, utworzyÄ ROD na gruntach stanowiÄ cych wĆasnoĆÄ gminy.
2. UchwaĆa, o ktĂłrej mowa w ust. 1, okreĆla w szczegĂłlnoĆci kryteria i sposĂłb wyĆonienia stowarzyszenia ogrodowego, z ktĂłrym zostanie zawarta umowa, o ktĂłrej mowa w art. 9.
3. Do utworzenia ROD na gruntach stanowiÄ cych wĆasnoĆÄ powiatu lub wojewĂłdztwa przepisy ust. 1 i 2 stosuje siÄ odpowiednio.
4. W odniesieniu do gruntĂłw stanowiÄ cych wĆasnoĆÄ Skarbu PaĆstwa, z wyĆÄ czeniem nieruchomoĆci, ktĂłrymi na mocy przepisĂłw odrÄbnych gospodaruje inny organ, kompetencjÄ, o ktĂłrej mowa w ust. 1, wykonuje wĆaĆciwy starosta w drodze zarzÄ dzenia, po uzyskaniu zgody wojewody. Przepis ust. 2 stosuje siÄ odpowiednio.
Art. 9. Grunty stanowiÄ ce wĆasnoĆÄ Skarbu PaĆstwa lub jednostek samorzÄ du terytorialnego mogÄ byÄ w drodze umowy sprzedawane, oddawane w nieodpĆatne lub odpĆatne uĆŒytkowanie na czas nieoznaczony lub uĆŒytkowanie wieczyste stowarzyszeniom ogrodowym z przeznaczeniem na zakĆadanie i prowadzenie ROD â w trybie okreĆlonym w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomoĆciami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1990 oraz z 2021 r. poz. 11, 234 i 815).
Art. 10.
1. Grunty przeznaczone pod nowo tworzone i odtwarzane ROD powinny byÄ zrekultywowane i zmeliorowane przez wĆaĆciciela gruntu.
2. Gmina obowiÄ zana jest do doprowadzenia do ROD drĂłg dojazdowych, energii elektrycznej, zaopatrzenia w wodÄ oraz uwzglÄdnienia w organizacji komunikacji publicznej potrzeb ROD.
3. W drodze umowy pomiÄdzy gminÄ a stowarzyszeniem ogrodowym, obowiÄ zki, o ktĂłrych mowa w ust. 2, mogÄ byÄ przejÄte przez stowarzyszenie ogrodowe. W takim przypadku umowa okreĆla tryb wzajemnych rozliczeĆ.
Art. 11.
1. ROD prowadzony jest przez jedno stowarzyszenie ogrodowe.
2. PodziaĆ gruntu na teren ogĂłlny i dziaĆki, budowa infrastruktury ogrodowej oraz zagospodarowanie ROD naleĆŒy do stowarzyszenia ogrodowego.
3. Infrastruktura ogrodowa stanowi wĆasnoĆÄ stowarzyszenia ogrodowego, z zastrzeĆŒeniem art. 49 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. â Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 i 2320).
Art. 12. Na terenie dziaĆki obowiÄ zuje zakaz zamieszkiwania oraz prowadzenia dziaĆalnoĆci gospodarczej lub innej dziaĆalnoĆci zarobkowej.
Art. 13.
1. Na terenie dziaĆki nie moĆŒe znajdowaÄ siÄ:
1) altana dziaĆkowa niespeĆniajÄ ca wymagaĆ okreĆlonych w art. 2 pkt 9a;
2) obiekt gospodarczy o powierzchni zabudowy przekraczajÄ cej 35 m2 oraz o wysokoĆci przekraczajÄ cej 5 m przy dachach stromych i 4 m przy dachach pĆaskich.
2. W przypadku powziÄcia informacji, ĆŒe na terenie dziaĆki wybudowano, nadbudowano lub rozbudowano altanÄ dziaĆkowÄ lub inny obiekt z naruszeniem przepisĂłw prawa, stowarzyszenie ogrodowe zgĆasza naruszenie do wĆaĆciwego organu administracji publicznej.
3. Naruszenie stwierdzone przez wĆaĆciwy organ administracji publicznej stanowi podstawÄ do rozwiÄ zania umowy w trybie okreĆlonym w art. 36 ust. 3.
Art. 13a.
1. DziaĆkowiec moĆŒe wystÄ piÄ do wĆaĆciwego organu nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zaĆwiadczenia potwierdzajÄ cego zgodnoĆÄ wybudowanej altany dziaĆkowej z wymaganiami okreĆlonymi w art. 2 pkt 9a.
2. Do wniosku, o ktĂłrym mowa w ust. 1, doĆÄ cza siÄ:
1) aktualny na dzieĆ zĆoĆŒenia wniosku wypis z ewidencji dziaĆek, o ktĂłrej mowa w art. 51;
2) oĆwiadczenie dziaĆkowca o powierzchni zabudowy altany dziaĆkowej znajdujÄ cej siÄ na jego dziaĆce, zawierajÄ ce rĂłwnieĆŒ wskazanie powierzchni tarasĂłw, werand lub gankĂłw.
3. Za wydanie zaĆwiadczenia, o ktĂłrym mowa w ust. 1, nie pobiera siÄ opĆaty skarbowej.
Art. 13b. Uproszczonego postÄpowania legalizacyjnego, o ktĂłrym mowa w art. 49f ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. â Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z pĂłĆșn. zm.) , nie stosuje siÄ do obiektĂłw budowlanych, o ktĂłrych mowa w art. 3 pkt 1 tej ustawy, zlokalizowanych na terenie dziaĆki.
Art. 14.
1. Stowarzyszenie ogrodowe uchwala regulamin ROD, zwany dalej âregulaminemâ.
2. Regulamin obowiÄ zuje wszystkich przebywajÄ cych na obszarze ROD.
3. Stowarzyszenie ogrodowe sprawuje nadzĂłr nad przestrzeganiem regulaminu.
4. DziaĆkowcowi przysĆuguje prawo do wytoczenia powĂłdztwa przeciwko stowarzyszeniu ogrodowemu o stwierdzenie niewaĆŒnoĆci regulaminu lub jego zmian w razie ich sprzecznoĆci z ustawÄ . Przepisu art. 189 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. â Kodeks postÄpowania cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1575, 1578 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 11) nie stosuje siÄ.
5. Wytoczenie powĂłdztwa, o ktĂłrym mowa w ust. 4, nie zawiesza obowiÄ zywania zaskarĆŒonego regulaminu lub jego zmian. Prawo do wytoczenia powĂłdztwa wygasa z upĆywem 3 miesiÄcy od dnia otrzymania wiadomoĆci o uchwaleniu regulaminu lub jego zmian, jednakĆŒe nie pĂłĆșniej niĆŒ z upĆywem 6 miesiÄcy od dnia uchwalenia regulaminu lub jego zmian.
Art. 15.
1. Utrzymanie porzÄ dku i czystoĆci naleĆŒy do:
1) stowarzyszenia ogrodowego â w odniesieniu do terenu ogĂłlnego;
2) dziaĆkowca â w odniesieniu do jego dziaĆki;
3) wĆaĆciwej gminy â w odniesieniu do terenĂłw przylegajÄ cych do ROD, chyba ĆŒe obowiÄ zek ten na mocy przepisĂłw szczegĂłlnych ciÄ ĆŒy na osobach fizycznych,
jednostkach organizacyjnych nieposiadajÄ cych osobowoĆci prawnej lub osobach prawnych innych niĆŒ stowarzyszenie ogrodowe.
2. Do stowarzyszenia ogrodowego naleĆŒy zapewnienie zbierania odpadĂłw komunalnych powstaĆych na terenie ROD.
Art. 16.
1. UsuniÄcie drzew lub krzewĂłw z terenu ogĂłlnego lub dziaĆki nastÄpuje na zasadach okreĆlonych w przepisach ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r. poz. 55, 471 i 1378).
2. Zezwolenie na usuniÄcie drzew lub krzewĂłw znajdujÄ cych siÄ w ROD wydawane jest na wniosek:
1) stowarzyszenia ogrodowego â w przypadku zamiaru usuniÄcia drzewa lub krzewu z terenu ogĂłlnego;
2) dziaĆkowca â w przypadku zamiaru usuniÄcia drzewa lub krzewu z dziaĆki.
Art. 17.
1. Stowarzyszenie ogrodowe, prowadzÄ ce ROD na obszarze danej gminy moĆŒe otrzymywaÄ dotacjÄ celowÄ z budĆŒetu tej gminy, z zastosowaniem przepisĂłw ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305) w zakresie udzielania dotacji celowych dla podmiotĂłw niezaliczanych do sektora finansĂłw publicznych i niedziaĆajÄ cych w celu osiÄ gniÄcia zysku.
2. Dotacja, o ktĂłrej mowa w ust. 1, ma sĆuĆŒyÄ realizacji celu publicznego, zwiÄ zanego z zadaniem gminy, o ktĂłrym mowa w art. 6 ust. 1, i moĆŒe byÄ przeznaczona w szczegĂłlnoĆci na budowÄ lub modernizacjÄ infrastruktury ogrodowej, jeĆŒeli wpĆynie to na poprawÄ warunkĂłw do korzystania z ROD przez dziaĆkowcĂłw, lub zwiÄkszy dostÄpnoĆÄ spoĆecznoĆci lokalnej do tego ROD.
3. Przepisy ustawy nie ograniczajÄ uprawnieĆ jednostek samorzÄ du terytorialnego do wspierania ROD na podstawie przepisĂłw odrÄbnych.
Art. 18.
1. Do likwidacji ROD lub jego czÄĆci na cel publiczny w rozumieniu przepisĂłw ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomoĆciami, stosuje siÄ przepisy tej ustawy dotyczÄ ce wywĆaszczania nieruchomoĆci z uwzglÄdnieniem warunkĂłw okreĆlonych w art. 21, art. 22 i art. 24.
2. W przypadku, o ktĂłrym mowa w ust. 1, decyzja o wywĆaszczeniu nieruchomoĆci, poza elementami okreĆlonymi w art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomoĆciami, zawiera:
1) wskazanie nieruchomoĆci zamiennej;
2) wskazanie zakresu obowiÄ zkĂłw okreĆlonych w art. 21, ich wartoĆci oraz terminu realizacji, nie pĂłĆșniejszego niĆŒ rok od dnia, w ktĂłrym decyzja staĆa siÄ ostateczna;
3) ustalenie wysokoĆci odszkodowaĆ, o ktĂłrych mowa w art. 22.
3. W przypadku niedochowania terminu, o ktĂłrym mowa w ust. 2 pkt 2, przepis art. 481 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. â Kodeks cywilny stosuje siÄ odpowiednio, przy czym za podstawÄ naliczenia odsetek przyjmuje siÄ wartoĆÄ, o ktĂłrej mowa w ust. 2 pkt 2.
Art. 19.
1. W przypadku, gdy prawo do nieruchomoĆci, na ktĂłrej znajduje siÄ ROD, zostaĆo nabyte przez stowarzyszenie ogrodowe odpĆatnie, likwidacja ROD moĆŒliwa jest wyĆÄ cznie na cel publiczny w rozumieniu przepisĂłw ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomoĆciami.
2. W przypadku, gdy prawo do nieruchomoĆci, na ktĂłrej znajduje siÄ ROD, zostaĆo nabyte przez stowarzyszenie ogrodowe nieodpĆatnie, wĆaĆciciel nieruchomoĆci moĆŒe zgĆosiÄ do stowarzyszenia ogrodowego ĆŒÄ danie likwidacji ROD, o ile funkcjonowanie ROD jest sprzeczne z obowiÄ zujÄ cym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obejmujÄ cym tÄ nieruchomoĆÄ. ZgĆaszajÄ c ĆŒÄ danie wĆaĆciciel jest obowiÄ zany przedstawiÄ propozycjÄ nieruchomoĆci zamiennej odpowiadajÄ cej warunkom okreĆlonym w art. 21 pkt 1 oraz propozycjÄ umowy gwarantujÄ cej realizacjÄ obowiÄ zkĂłw okreĆlonych w art. 21 oraz art. 22.
3. W przypadku zaistnienia przesĆanek, o ktĂłrych mowa w art. 24 ust. 3, przedstawiajÄ c propozycjÄ umowy, o ktĂłrej mowa w ust. 2, wĆaĆciciel nieruchomoĆci jest zwolniony z obowiÄ zku wskazania nieruchomoĆci zamiennej.
4. Zawarcie umowy, o ktĂłrej mowa w ust. 2, wymaga zgody 2/3 dziaĆkowcĂłw likwidowanego ROD.
5. W przypadku odmowy zawarcia umowy, o ktĂłrej mowa w ust. 2, wĆaĆciciel nieruchomoĆci moĆŒe wytoczyÄ powĂłdztwo o uznanie odmowy za bezzasadnÄ , w terminie 6 miesiÄcy od dnia dorÄczenia odmowy. RozpatrujÄ c sprawÄ sÄ d bada
zgodnoĆÄ proponowanej umowy z przepisami ustawy. Orzeczenie sÄ du stwierdzajÄ ce bezzasadnoĆÄ odmowy zastÄpuje oĆwiadczenie w przedmiocie zgody na likwidacjÄ.
Art. 20.
1. Likwidacja ROD moĆŒe mieÄ miejsce w okresie od dnia 1 listopada do dnia 31 marca.
2. Likwidacja ROD w terminie innym niĆŒ okreĆlony w ust. 1 moĆŒe mieÄ miejsce jedynie w wyjÄ tkowych, szczegĂłlnie uzasadnionych przypadkach.
Art. 21. Podmiot likwidujÄ cy obowiÄ zany jest do odtworzenia ROD, polegajÄ cego na: 1) zawarciu ze stowarzyszeniem ogrodowym umowy dajÄ cej stowarzyszeniu ogrodowemu tytuĆ prawny do nieruchomoĆci nie mniejszej od powierzchni likwidowanego ROD, w miejscu odpowiednim do potrzeb i funkcjonowania nowego ROD, odpowiadajÄ cy tytuĆowi prawnemu, ktĂłry posiadaĆo ono do nieruchomoĆci zajmowanej przez likwidowany ROD;
2) zaĆoĆŒeniu nowego ROD i odtworzeniu urzÄ dzeĆ i budynkĂłw odpowiadajÄ cych rodzajem urzÄ dzeniom i budynkom likwidowanego ROD.
Art. 22.
1. Podmiot likwidujÄ cy obowiÄ zany jest wypĆaciÄ:
1) dziaĆkowcom â odszkodowanie za skĆadniki majÄ tkowe znajdujÄ ce siÄ na dziaĆkach, a stanowiÄ ce ich wĆasnoĆÄ oraz za prawa do dziaĆki w ROD, pomniejszone o wartoĆÄ prawa do dziaĆki przyznanego w nowo powstaĆym ROD;
2) stowarzyszeniu ogrodowemu â odszkodowanie, wedĆug kosztĂłw odtworzenia, za skĆadniki majÄ tkowe stanowiÄ ce jego wĆasnoĆÄ, a niepodlegajÄ ce odtworzeniu.
2. Ustalenie wysokoĆci odszkodowaĆ nastÄpuje po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majÄ tkowego w formie operatu szacunkowego. Koszty sporzÄ dzenia opinii ponosi podmiot likwidujÄ cy.
3. Podmiot likwidujÄ cy obowiÄ zany jest zrekompensowaÄ koszty i straty poniesione przez stowarzyszenie ogrodowe w zwiÄ zku z likwidacjÄ .
4. W przypadku likwidacji ROD poza okresem, o ktĂłrym mowa w art. 20 ust. 1, dziaĆkowcom przysĆuguje od podmiotu likwidujÄ cego dodatkowe odszkodowanie w wysokoĆci wartoĆci przewidywanych plonĂłw. Przepis ust. 2 stosuje siÄ odpowiednio.
Art. 23. Wydanie przez stowarzyszenie ogrodowe nieruchomoĆci zajmowanej przez likwidowany ROD nastÄpuje po speĆnieniu przez podmiot likwidujÄ cy warunkĂłw, o ktĂłrych mowa w art. 21 i art. 22. Przepisu nie stosuje siÄ w przypadku likwidacji ROD na cel publiczny.
Art. 24.
1. Do likwidacji czÄĆci ROD przepisy art. 19â23 stosuje siÄ odpowiednio.
2. W przypadku likwidacji czÄĆci ROD obejmujÄ cej nie wiÄcej niĆŒ 10% jego powierzchni i nie wiÄcej niĆŒ 10 dziaĆek, za zgodÄ stowarzyszenia ogrodowego prowadzÄ cego ten ROD, w miejsce realizacji obowiÄ zkĂłw, o ktĂłrych mowa w art. 21, podmiot likwidujÄ cy moĆŒe wypĆaciÄ na rzecz tego stowarzyszenia kwotÄ odszkodowania stanowiÄ cÄ rĂłwnowartoĆÄ szacunkowych kosztĂłw tych obowiÄ zkĂłw, a na rzecz dziaĆkowca â prawa do dziaĆki.
3. W przypadku, gdy w ROD objÄtym czÄĆciowÄ likwidacjÄ liczba dziaĆek, co do ktĂłrych nie ustanowiono prawa do dziaĆki, na terenie niepodlegajÄ cym likwidacji jest co najmniej rĂłwna liczbie dziaĆek na czÄĆci majÄ cej ulec likwidacji, zgoda, o ktĂłrej mowa w ust. 2, nie jest wymagana.
4. Do ustalenia wysokoĆci odszkodowania okreĆlonego w ust. 2 stosuje siÄ odpowiednio przepis art. 22 ust. 2.
Art. 25.
1. W przypadku likwidacji ROD lub jego czÄĆci w zwiÄ zku z realizacjÄ roszczenia osoby trzeciej, nie stosuje siÄ przepisu art. 21, jeĆŒeli Skarb PaĆstwa lub jednostka samorzÄ du terytorialnego wystÄpowaĆy jako wĆaĆciciel nieruchomoĆci w dniu nabycia do tej nieruchomoĆci tytuĆu prawnego przez stowarzyszenie ogrodowe lub w dniu, w ktĂłrym ROD staĆ siÄ ogrodem staĆym w rozumieniu ustawy z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach dziaĆkowych (Dz. U. z 1996 r. poz. 390, z pĂłĆșn. zm.2) ).
2. W przypadku likwidacji ROD, o ktĂłrej mowa w ust. 1, przepis art. 22 ust. 1 stosuje siÄ odpowiednio. ObowiÄ zanym do wypĆaty odszkodowaĆ jest podmiot, ktĂłry wystÄpowaĆ jako wĆaĆciciel nieruchomoĆci w dniu, o ktĂłrym mowa w ust. 1. Ustalenie odszkodowaĆ nastÄpuje w drodze decyzji.
3. Organem wĆaĆciwym do wydania decyzji, o ktĂłrej mowa w ust. 2, jest:
1) w przypadku gdy podmiotem obowiÄ zanym do wypĆaty odszkodowaĆ jest Skarb PaĆstwa â starosta, wykonujÄ cy zadanie z zakresu administracji rzÄ dowej;
2) w przypadku gdy podmiotem obowiÄ zanym do wypĆaty odszkodowaĆ jest jednostka samorzÄ du terytorialnego â organ wykonawczy tej jednostki.
4. W przypadku gdy likwidacja czÄĆci ROD, o ktĂłrej mowa w ust. 1, powoduje, ĆŒe inna czÄĆÄ ROD nie nadaje siÄ do prawidĆowego wykorzystania na dotychczasowe cele, podmiot, o ktĂłrym mowa w ust. 2, jest obowiÄ zany, na wniosek stowarzyszenia ogrodowego, do likwidacji tej czÄĆci ROD. Przepisy art. 19â24 stosuje siÄ.
Art. 26.
1. W przypadku likwidacji ROD lub jego czÄĆci w zwiÄ zku ze zwrotem wywĆaszczonej nieruchomoĆci na podstawie przepisĂłw ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomoĆciami, obowiÄ zanym do odtworzenia ogrodu i wypĆaty odszkodowania jest podmiot bÄdÄ cy wĆaĆcicielem nieruchomoĆci w dniu orzekania o zwrocie.
2. Do likwidacji ROD lub jego czÄĆci, o ktĂłrej mowa w ust. 1, stosuje siÄ odpowiednio przepisy art. 21 oraz art. 22 ust. 1 i 2. Uprawnienie do odtworzenia oraz do odszkodowania nie przysĆuguje za nasadzenia, urzÄ dzenia i obiekty wykonane niezgodnie z prawem.
3. Podmiot, o ktĂłrym mowa w ust. 1, wysokoĆÄ odszkodowaĆ i osoby uprawnione do ich otrzymania oraz zakres i termin realizacji obowiÄ zkĂłw, o ktĂłrych mowa w art. 21, okreĆla siÄ w decyzji o zwrocie wywĆaszczonej nieruchomoĆci.
4. OdwoĆanie od decyzji, o ktĂłrej mowa w ust. 3, w zakresie wskazanym w ust. 3, nie wstrzymuje jej wykonania w czÄĆci dotyczÄ cej wywĆaszczonej nieruchomoĆci. Przepisu art. 23 nie stosuje siÄ.
5. W przypadku gdy likwidacja czÄĆci ROD, z przyczyny wskazanej w ust. 1, powoduje, ĆŒe inna czÄĆÄ ROD nie nadaje siÄ do prawidĆowego wykorzystania na dotychczasowe cele, podmiot, o ktĂłrym mowa w ust. 1, jest obowiÄ zany, na wniosek stowarzyszenia ogrodowego, do likwidacji tej czÄĆci ROD. Przepisy art. 19â24 stosuje siÄ.
6. Przepisy ust. 1â5 stosuje siÄ w przypadku, gdy do nieruchomoĆci zajmowanej przez ROD lub jego czÄĆÄ objÄtÄ likwidacjÄ stowarzyszeniu ogrodowemu przysĆuguje tytuĆ prawny lub jest ona zajmowana przez ROD, ktĂłry staĆ siÄ ogrodem staĆym w rozumieniu przepisĂłw ustawy z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach dziaĆkowych.
Art. 27.
1. Ustanowienie prawa do dziaĆki nastÄpuje na podstawie umowy dzierĆŒawy dziaĆkowej.
2. Umowa, o ktĂłrej mowa w ust. 1, zawierana jest pomiÄdzy stowarzyszeniem ogrodowym a peĆnoletniÄ osobÄ fizycznÄ . Umowa moĆŒe byÄ rĂłwnieĆŒ zawarta z maĆĆŒonkiem dziaĆkowca, jeĆŒeli ĆŒÄ da ustanowienia prawa do dziaĆki wspĂłlnie ze swoim wspĂłĆmaĆĆŒonkiem. Umowa nie moĆŒe byÄ zawarta w celu ustanowienia prawa do wiÄcej niĆŒ jednej dziaĆki.
3. Przy ustanowieniu prawa do dziaĆki uwzglÄdnia siÄ w szczegĂłlnoĆci ustawowe funkcje ROD i dziaĆki, a takĆŒe miejsce zamieszkania osoby ubiegajÄ cej siÄ o dziaĆkÄ.
4. Na zasadach okreĆlonych w statucie, stowarzyszenie ogrodowe moĆŒe oddaÄ dziaĆkÄ w bezpĆatne uĆŒywanie instytucjom prowadzÄ cym dziaĆalnoĆÄ spoĆecznÄ , oĆwiatowÄ , kulturalnÄ , wychowawczÄ , rehabilitacyjnÄ , dobroczynnÄ lub opieki spoĆecznej.
Art. 28.
1. Przez umowÄ dzierĆŒawy dziaĆkowej stowarzyszenie ogrodowe zobowiÄ zuje siÄ oddaÄ dziaĆkowcowi dziaĆkÄ na czas nieoznaczony do uĆŒywania i pobierania z niej poĆŒytkĂłw, a dziaĆkowiec zobowiÄ zuje siÄ uĆŒywaÄ dziaĆkÄ zgodnie z jej przeznaczeniem, przestrzegaÄ regulaminu oraz uiszczaÄ opĆaty ogrodowe.
2. Umowa, o ktĂłrej mowa w ust. 1, moĆŒe okreĆlaÄ wysokoĆÄ czynszu albo sposĂłb ustalenia wysokoĆci czynszu oraz termin jego pĆatnoĆci, wyĆÄ cznie w przypadku gdy stowarzyszenie ogrodowe jest zobowiÄ zane do uiszczania na rzecz wĆaĆciciela gruntu opĆat z tytuĆu uĆŒytkowania albo uĆŒytkowania wieczystego nieruchomoĆci zajmowanej przez ROD.
3. UmowÄ, o ktĂłrej mowa w ust. 1, zawiera siÄ w formie pisemnej pod rygorem niewaĆŒnoĆci.
4. Na wniosek dziaĆkowca, dzierĆŒawa dziaĆkowa podlega ujawnieniu w ksiÄdze wieczystej.
5. Do dzierĆŒawy dziaĆkowej stosuje siÄ odpowiednio przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. â Kodeks cywilny dotyczÄ ce dzierĆŒawy. 6. Do ochrony dzierĆŒawy dziaĆkowej stosuje siÄ odpowiednio przepisy o ochronie wĆasnoĆci.
Art. 29. Zasady, warunki i tryb ustanawiania na rzecz dziaĆkowca tytuĆu prawnego do dziaĆki, innego niĆŒ uregulowany w niniejszej ustawie, okreĆli odrÄbna ustawa.
Art. 30.
1. DziaĆkowiec ma prawo zagospodarowaÄ dziaĆkÄ i wyposaĆŒyÄ jÄ w odpowiednie obiekty i urzÄ dzenia zgodnie z przepisami ustawy oraz regulaminem.
2. Nasadzenia, urzÄ dzenia i obiekty znajdujÄ ce siÄ na dziaĆce, wykonane lub nabyte ze ĆrodkĂłw finansowych dziaĆkowca, stanowiÄ jego wĆasnoĆÄ.
Art. 31. DziaĆkowiec jest uprawniony do korzystania z terenu ogĂłlnego oraz infrastruktury ogrodowej zgodnie z ich przeznaczeniem i na zasadach okreĆlonych w regulaminie.
Art. 32. DziaĆkowiec jest obowiÄ zany utrzymywaÄ dziaĆkÄ w naleĆŒytym stanie, przestrzegaÄ porzÄ dku ogrodowego w sposĂłb okreĆlony w regulaminie, ponosiÄ wydatki zwiÄ zane z utrzymaniem dziaĆki oraz opĆaty ogrodowe, a takĆŒe korzystaÄ z terenu ogĂłlnego i infrastruktury ogrodowej w sposĂłb nieutrudniajÄ cy korzystania przez innych dziaĆkowcĂłw oraz wspĂłĆdziaĆaÄ z nimi w ochronie wspĂłlnego dobra.
Art. 33.
1. DziaĆkowiec jest obowiÄ zany uczestniczyÄ w pokrywaniu kosztĂłw funkcjonowania ROD w czÄĆciach przypadajÄ cych na jego dziaĆkÄ, przez uiszczanie opĆat ogrodowych. Zasady ustalania i uiszczania opĆat ogrodowych okreĆla statut stowarzyszenia ogrodowego.
2. Na koszty funkcjonowania ROD skĆadajÄ siÄ w szczegĂłlnoĆci:
1) wydatki na inwestycje, remonty i bieĆŒÄ cÄ konserwacjÄ infrastruktury ogrodowej; 2) opĆaty za dostawÄ energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w czÄĆci dotyczÄ cej terenu ogĂłlnego i infrastruktury ogrodowej;
3) ubezpieczenia, podatki i inne opĆaty publicznoprawne;
4) wydatki na utrzymanie porzÄ dku i czystoĆci;
5) wydatki zwiÄ zane z zarzÄ dzaniem ROD.
3. Raz w roku, nie pĂłĆșniej niĆŒ do dnia 1 lipca, stowarzyszenie ogrodowe przedstawia dziaĆkowcom informacjÄ finansowÄ dotyczÄ cÄ prowadzenia ROD za poprzedni rok. 4. Informacja, o ktĂłrej mowa w ust. 3, zawiera wpĆywy i wydatki prowadzonego ROD w podziale na ĆșrĂłdĆa pochodzenia i wydatkowane cele, a takĆŒe zestawienie ĆrodkĂłw wpĆacanych przez dziaĆkowcĂłw w podziale na pozycje okreĆlone w ust. 2. Informacja jest udostÄpniana w sposĂłb umoĆŒliwiajÄ cy kaĆŒdemu dziaĆkowcowi zapoznanie siÄ z niÄ .
Art. 34.
1. O zmianie wysokoĆci opĆat ogrodowych stowarzyszenie ogrodowe jest obowiÄ zane zawiadomiÄ dziaĆkowcĂłw, w sposĂłb okreĆlony w statucie, co najmniej 14 dni przed upĆywem terminu do wnoszenia opĆat ogrodowych, nie pĂłĆșniej jednak niĆŒ do koĆca miesiÄ ca poprzedzajÄ cego ten termin.
2. W terminie 2 miesiÄcy od dnia zawiadomienia, o ktĂłrym mowa w ust. 1, dziaĆkowiec moĆŒe zakwestionowaÄ podwyĆŒkÄ opĆat ogrodowych, wytaczajÄ c powĂłdztwo o ustalenie, ĆŒe podwyĆŒka jest niezasadna albo jest zasadna lecz w innej wysokoĆci.
3. W przypadku, o ktĂłrym mowa w ust. 2, dziaĆkowiec jest obowiÄ zany uiszczaÄ opĆaty ogrodowe w dotychczasowej wysokoĆci do dnia uprawomocnienia siÄ orzeczenia sÄ du koĆczÄ cego postÄpowanie w sprawie.
Art. 35. Prawo do dziaĆki wygasa z chwilÄ :
1) rozwiÄ zania umowy za zgodÄ obu stron albo upĆywu terminu wypowiedzenia;
2) Ćmierci dziaĆkowca, o ile ustawa nie stanowi inaczej;
3) likwidacji ROD lub jego czÄĆci, na ktĂłrej znajduje siÄ dziaĆka;
4) w innych przypadkach przewidzianych w ustawie.
Art. 36.
1. Wypowiedzenia dokonuje siÄ na piĆmie pod rygorem niewaĆŒnoĆci. Wypowiedzenie zĆoĆŒone przez stowarzyszenie ogrodowe okreĆla przyczynÄ uzasadniajÄ cÄ wypowiedzenie.
2. DziaĆkowiec moĆŒe wypowiedzieÄ umowÄ w kaĆŒdym czasie, nie pĂłĆșniej niĆŒ na miesiÄ c naprzĂłd, na koniec miesiÄ ca kalendarzowego, jeĆŒeli strony nie osiÄ gnÄĆy porozumienia co do warunkĂłw i terminu rozwiÄ zania umowy.
3. Stowarzyszenie ogrodowe moĆŒe wypowiedzieÄ umowÄ, nie pĂłĆșniej niĆŒ na miesiÄ c naprzĂłd, na koniec miesiÄ ca kalendarzowego, jeĆŒeli dziaĆkowiec:
1) pomimo pisemnego upomnienia nadal korzysta z dziaĆki lub altany dziaĆkowej w sposĂłb sprzeczny z przepisami ustawy lub regulaminem, niszczy infrastrukturÄ ogrodowÄ albo wykracza w sposĂłb raĆŒÄ cy lub uporczywy przeciwko porzÄ dkowi ogrodowemu, czyniÄ c uciÄ ĆŒliwym korzystanie z innych dziaĆek lub
2) jest w zwĆoce z zapĆatÄ opĆat ogrodowych lub opĆat zwiÄ zanych z utrzymaniem dziaĆki na rzecz stowarzyszenia ogrodowego za korzystanie z dziaĆki co najmniej przez 6 miesiÄcy pomimo uprzedzenia go na piĆmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczenia dodatkowego, miesiÄcznego terminu do zapĆaty zalegĆych i bieĆŒÄ cych naleĆŒnoĆci, lub
3) oddaĆ dziaĆkÄ lub jej czÄĆÄ osobie trzeciej do pĆatnego lub bezpĆatnego uĆŒywania.
Art. 37.
1. DziaĆkowiec moĆŒe wytoczyÄ powĂłdztwo o uznanie wypowiedzenia umowy za bezskuteczne albo o przywrĂłcenie prawa do dziaĆki na poprzednich warunkach w terminie 30 dni od dnia dorÄczenia pisma wypowiadajÄ cego umowÄ.
2. W razie ustalenia, ĆŒe wypowiedzenie umowy nastÄ piĆo z naruszeniem przepisĂłw ustawy, sÄ d orzeka o bezskutecznoĆci wypowiedzenia, a jeĆŒeli umowa ulegĆa juĆŒ rozwiÄ zaniu â o przywrĂłceniu prawa do dziaĆki na poprzednich warunkach.
Art. 38.
1. W razie Ćmierci jednego z maĆĆŒonkĂłw prawo do dziaĆki, ktĂłre przysĆugiwaĆo obojgu maĆĆŒonkom, przypada drugiemu maĆĆŒonkowi. JeĆŒeli maĆĆŒonek nie posiadaĆ prawa do dziaĆki, moĆŒe w terminie 6 miesiÄcy od dnia Ćmierci maĆĆŒonka zĆoĆŒyÄ oĆwiadczenie woli o wstÄ pieniu w stosunek prawny wynikajÄ cy z tego prawa, pod rygorem wygaĆniÄcia prawa do dziaĆki.
2. Z chwilÄ wygaĆniÄcia prawa do dziaĆki w nastÄpstwie niedokonania czynnoĆci, o ktĂłrej mowa w ust. 1, roszczenie o ustanowienie prawa do dziaĆki po zmarĆym przysĆuguje innym osobom bliskim. Roszczenie to wygasa w terminie 3 miesiÄcy od dnia powstania. Ustanowienie prawa do dziaĆki nie moĆŒe nastÄ piÄ przed upĆywem terminu wygaĆniÄcia roszczenia.
3. W przypadku zgĆoszenia siÄ kilku uprawnionych, o ustanowieniu prawa do dziaĆki rozstrzyga sÄ d w postÄpowaniu nieprocesowym, biorÄ c pod uwagÄ w szczegĂłlnoĆci okolicznoĆÄ, czy osoba uprawniona na podstawie ust. 2, korzystaĆa z dziaĆki ze zmarĆym.
4. W razie Ćmierci dziaĆkowca niepozostajÄ cego w zwiÄ zku maĆĆŒeĆskim, przepisy ust. 2 i 3 stosuje siÄ odpowiednio, z tym ĆŒe roszczenie wygasa w terminie 6 miesiÄcy od dnia Ćmierci dziaĆkowca.
Art. 39.
W przypadku wygaĆniÄcia prawa do dziaĆki w zwiÄ zku z likwidacjÄ ROD lub jego czÄĆci na warunkach okreĆlonych w art. 21 lub art. 24 ust. 3 lub art. 26, dziaĆkowcowi przysĆuguje prawo do dziaĆki zamiennej pod warunkiem zgĆoszenia do stowarzyszenia ogrodowego odpowiedniego ĆŒÄ dania na piĆmie najpĂłĆșniej w terminie 3 miesiÄcy od dnia likwidacji ROD lub jego czÄĆci.
Art. 40.
1. Po ustaniu maĆĆŒeĆstwa wskutek rozwodu albo uniewaĆŒnienia maĆĆŒeĆstwa maĆĆŒonkowie, na ktĂłrych rzecz wspĂłlnie ustanowiono prawo do dziaĆki, w terminie 3 miesiÄcy od dnia ustania maĆĆŒeĆstwa zawiadamiajÄ stowarzyszenie ogrodowe, ktĂłremu z nich przypadĆo prawo do dziaĆki, albo przedstawiajÄ dowĂłd wszczÄcia postÄpowania sÄ dowego o podziaĆ tego prawa.
2. JeĆŒeli maĆĆŒonkowie nie dokonajÄ czynnoĆci, o ktĂłrych mowa w ust. 1, stowarzyszenie ogrodowe wyznaczy im w tym celu dodatkowy termin, nie krĂłtszy niĆŒ miesiÄ c, uprzedzajÄ c o skutkach, jakie moĆŒe spowodowaÄ jego niezachowanie.
3. Po bezskutecznym upĆywie terminu, o ktĂłrym mowa w ust. 2, stowarzyszenie ogrodowe moĆŒe pozostawiÄ prawo do dziaĆki jednemu z byĆych maĆĆŒonkĂłw. Pozostawienie prawa do dziaĆki nastÄpuje poprzez rozwiÄ zanie umowy w stosunku do drugiego z byĆych maĆĆŒonkĂłw w trybie art. 36 ust. 1.
Art. 41.
1. DziaĆkowiec w drodze umowy moĆŒe przenieĆÄ prawa i obowiÄ zki wynikajÄ ce z prawa do dziaĆki na rzecz peĆnoletniej osoby fizycznej (przeniesienie praw do dziaĆki). UmowÄ zawiera siÄ w formie pisemnej z podpisami notarialnie poĆwiadczonymi.
2. SkutecznoĆÄ przeniesienia praw do dziaĆki zaleĆŒy od zatwierdzenia przez stowarzyszenie ogrodowe.
3. Stowarzyszenie ogrodowe skĆada oĆwiadczenie w przedmiocie zatwierdzenia przeniesienia praw do dziaĆki w terminie 2 miesiÄcy od dnia otrzymania pisemnego wniosku o zatwierdzenie; bezskuteczny upĆyw tego terminu jest jednoznaczny z zatwierdzeniem przeniesienia praw do dziaĆki. We wniosku dziaĆkowiec obowiÄ zany jest wskazaÄ uzgodnionÄ przez strony umowy, o ktĂłrej mowa w ust. 1, wysokoĆÄ wynagrodzenia, o ktĂłrym mowa w art. 42.
4. Odmowa zatwierdzenia przeniesienia praw do dziaĆki moĆŒe nastÄ piÄ z waĆŒnych powodĂłw i jest sporzÄ dzana w formie pisemnej z uzasadnieniem pod rygorem niewaĆŒnoĆci.
5. Stowarzyszenie ogrodowe moĆŒe rĂłwnieĆŒ odmĂłwiÄ zatwierdzenia przeniesienia praw do dziaĆki, jeĆŒeli jednoczeĆnie wskaĆŒe osobÄ, na rzecz ktĂłrej moĆŒe nastÄ piÄ takie przeniesienie; osoba ta skĆada pisemne oĆwiadczenie o gotowoĆci zapĆaty na rzecz dziaĆkowca wynagrodzenia w wysokoĆci wskazanej we wniosku, o ktĂłrym mowa w ust. 3, w terminie 2 tygodni od dnia wskazania. Bezskuteczny upĆyw terminu jest rĂłwnoznaczny z uwzglÄdnieniem wniosku dziaĆkowca.
6. Przepisu ust. 5 nie stosuje siÄ w przypadku przeniesienia praw do dziaĆki na rzecz osoby bliskiej.
7. KaĆŒda ze stron umowy, o ktĂłrej mowa w ust. 1, moĆŒe wytoczyÄ powĂłdztwo o ustalenie, ĆŒe odmowa zatwierdzenia przeniesienia praw do dziaĆki jest bezpodstawna. Orzeczenie sÄ du o bezpodstawnoĆci odmowy zastÄpuje oĆwiadczenie stowarzyszenia ogrodowego w przedmiocie zatwierdzenia.
Art. 42.
1. W razie wygaĆniÄcia prawa do dziaĆki, dziaĆkowcowi przysĆuguje wynagrodzenie za znajdujÄ ce siÄ na dziaĆce nasadzenia, urzÄ dzenia i obiekty stanowiÄ ce jego wĆasnoĆÄ. Wynagrodzenie nie przysĆuguje za nasadzenia, urzÄ dzenia i obiekty wykonane niezgodnie z prawem.
2. W razie przeniesienia praw do dziaĆki warunki zapĆaty i wysokoĆÄ wynagrodzenia, o ktĂłrym mowa w ust. 1, okreĆla umowa, o ktĂłrej mowa w art. 41 ust. 1.
3. W razie rozwiÄ zania umowy w przypadkach okreĆlonych w art. 36 ust. 3, warunki zapĆaty i wysokoĆÄ wynagrodzenia, o ktĂłrym mowa w ust. 1, ustala siÄ w drodze porozumienia pomiÄdzy stowarzyszeniem ogrodowym i dziaĆkowcem.
4. W razie braku porozumienia, o ktĂłrym mowa w ust. 3, stowarzyszenie ogrodowe moĆŒe w trybie procesu ĆŒÄ daÄ sprzedaĆŒy nasadzeĆ, urzÄ dzeĆ i obiektĂłw w drodze licytacji. Przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. â Kodeks postÄpowania cywilnego o uproszczonej egzekucji z nieruchomoĆci stosuje siÄ odpowiednio. Postanowienie sÄ du o przysÄ dzeniu wĆasnoĆci nasadzeĆ, urzÄ dzeĆ i obiektĂłw jest rĂłwnoznaczne z ustanowieniem prawa do dziaĆki przez stowarzyszenie ogrodowe.
Art. 43. JeĆŒeli przepis szczegĂłlny nie stanowi inaczej, roszczenia wynikajÄ ce z uregulowaĆ niniejszego rozdziaĆu przedawniajÄ siÄ z upĆywem 3 lat od dnia zaistnienia okolicznoĆci bÄdÄ cych podstawÄ ich zgĆoszenia.
Art. 44. Statut stowarzyszenia moĆŒe okreĆlaÄ tryb postÄpowania pojednawczego przed komisjÄ rozjemczÄ stowarzyszenia ogrodowego. PostÄpowanie pojednawcze moĆŒe byÄ wszczÄte na wniosek dziaĆkowca lub stowarzyszenia ogrodowego. WszczÄcie postÄpowania pojednawczego nie moĆŒe byÄ warunkiem dochodzenia roszczeĆ przed sÄ dem powszechnym.
Art. 45.
1. DziaĆkowcy lub osoby zainteresowane zawarciem umowy dzierĆŒawy dziaĆkowej mogÄ zrzeszaÄ siÄ w stowarzyszeniach ogrodowych w celu zakĆadania i prowadzenia ROD oraz obrony swoich interesĂłw i reprezentacji.
2. Do stowarzyszeĆ ogrodowych stosuje siÄ odpowiednio przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. â Prawo o stowarzyszeniach.
Art. 46. Do zadaĆ stowarzyszeĆ ogrodowych naleĆŒy w szczegĂłlnoĆci:
1) propagowanie idei ogrodnictwa dziaĆkowego w spoĆeczeĆstwie, a szczegĂłlnie wszechstronnego znaczenia ROD dla rodzin dziaĆkowcĂłw i mieszkaĆcĂłw miast oraz racjonalnego wykorzystania gruntĂłw miejskich;
2) dziaĆanie na rzecz wszechstronnego rozwoju ogrodnictwa dziaĆkowego;
3) zakĆadanie i zagospodarowywanie ROD;
4) ustanawianie praw do dziaĆek;
5) wszechstronne dziaĆanie na rzecz ochrony przyrody i Ćrodowiska;
6) organizowanie i udzielanie pomocy oraz poradnictwa w zagospodarowaniu dziaĆek i prowadzeniu upraw ogrodniczych;
7) propagowanie wiedzy ogrodniczej, zwĆaszcza poprzez szkolenia i prowadzenie dziaĆalnoĆci wydawniczej;
8) prowadzenie dziaĆalnoĆci spoĆecznej, wychowawczej, wypoczynkowej, rekreacyjnej i innej na rzecz osĂłb korzystajÄ cych z dziaĆek, ich rodzin oraz spoĆecznoĆci lokalnych;
9) dziaĆanie na rzecz zagospodarowania i zabudowy ROD zgodnie z jego celami oraz przepisami prawa.
Art. 47. Statut stowarzyszenia ogrodowego okreĆla w szczegĂłlnoĆci:
1) wĆaĆciwy organ do dokonywania czynnoĆci prawnych zwiÄ zanych z ustanawianiem i wygaĆniÄciem prawa do dziaĆki;
2) tryb uchwalania regulaminu oraz dokonywania w nim zmian;
3) zasady ustalania i uiszczania opĆat ogrodowych;
4) zasady oddawania dziaĆki w bezpĆatne uĆŒywanie instytucjom okreĆlonym w art. 27 ust. 4;
5) sposĂłb prowadzenia ewidencji dziaĆek.
Art. 48. Stowarzyszenie ogrodowe nie moĆŒe odmĂłwiÄ przyjÄcia w poczet czĆonkĂłw dziaĆkowca majÄ cego prawo do dziaĆki w ROD prowadzonym przez to stowarzyszenie, jeĆŒeli dziaĆkowiec odpowiada wymaganiom statutu.
Art. 49. WystÄ pienie ze stowarzyszenia ogrodowego nie moĆŒe powodowaÄ jakichkolwiek ujemnych nastÄpstw dla dziaĆkowca, a w szczegĂłlnoĆci nie moĆŒe stanowiÄ podstawy do rozwiÄ zania umowy.
Art. 50.
1. W sprawach nabycia lub utraty czĆonkostwa w stowarzyszeniu ogrodowym zainteresowany moĆŒe â po wyczerpaniu postÄpowania wewnÄ trzorganizacyjnego â dochodziÄ swoich praw na drodze sÄ dowej w terminie 30 dni od dnia otrzymania uchwaĆy organu stowarzyszenia ogrodowego.
2. Stowarzyszenie ogrodowe udziela dziaĆkowcowi informacji w przedmiocie nabycia czĆonkostwa w terminie 6 miesiÄcy od dnia zĆoĆŒenia pisemnego wniosku. Bezskuteczny upĆyw tego terminu jest rĂłwnoznaczny z przyjÄciem w poczet czĆonkĂłw stowarzyszenia ogrodowego.
Art. 51.
1. Stowarzyszenie ogrodowe prowadzi ewidencjÄ dziaĆek.
2. Ewidencja, o ktĂłrej mowa w ust. 1, obejmuje:
1) numer porzÄ dkowy dziaĆki;
2) powierzchniÄ dziaĆki;
3) imiÄ i nazwisko oraz miejsce zamieszkania osoby lub osĂłb, ktĂłrym przysĆuguje tytuĆ prawny do dziaĆki i rodzaj tego tytuĆu prawnego.
Art. 52.
1. W celu wspierania idei i rozwoju ogrodnictwa dziaĆkowego oraz obrony wspĂłlnych interesĂłw, stowarzyszenia ogrodowe, w liczbie co najmniej trzech, mogÄ tworzyÄ zwiÄ zki stowarzyszeĆ ogrodowych.
2. CzĆonkami wspierajÄ cymi zwiÄ zku stowarzyszeĆ ogrodowych mogÄ byÄ inne osoby prawne, ktĂłre realizujÄ cele, o ktĂłrych mowa w ust. 1.
3. SzczegĂłĆowe zadania zwiÄ zkĂłw stowarzyszeĆ ogrodowych oraz sposĂłb ich realizacji okreĆlajÄ statuty tych zwiÄ zkĂłw.
Art. 53â64. (pominiÄte)
Art. 65.
1. Z dniem wejĆcia w ĆŒycie niniejszej ustawy:
1) Polski ZwiÄ zek DziaĆkowcĂłw, o ktĂłrym mowa w przepisach ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach dziaĆkowych (Dz. U. poz. 1419, z 2006 r. poz. 1600, z 2008 r. poz. 1237 i 1475 oraz z 2012 r. poz. 837), staje siÄ stowarzyszeniem ogrodowym w rozumieniu niniejszej ustawy i zachowuje osobowoĆÄ prawnÄ ;
2) jednostki organizacyjne i organy samorzÄ du Polskiego ZwiÄ zku DziaĆkowcĂłw, o ktĂłrym mowa w przepisach ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach dziaĆkowych, stajÄ siÄ jednostkami organizacyjnymi i organami stowarzyszenia ogrodowego, o ktĂłrym mowa w pkt 1, a czĆonkowie tych organĂłw zachowujÄ mandaty;
3) prawa i obowiÄ zki, w tym zobowiÄ zania i naleĆŒnoĆci, Polskiego ZwiÄ zku DziaĆkowcĂłw stajÄ siÄ prawami i obowiÄ zkami oraz zobowiÄ zaniami i naleĆŒnoĆciami stowarzyszenia ogrodowego, o ktĂłrym mowa w pkt 1. 2. Do czasu uchwalenia statutu stowarzyszenia ogrodowego, o ktĂłrym mowa w ust. 1 pkt 1, stowarzyszenie to dziaĆa na podstawie statutu Polskiego ZwiÄ zku DziaĆkowcĂłw, w zakresie w jakim jego postanowienia nie pozostajÄ w sprzecznoĆci z powszechnie obowiÄ zujÄ cymi przepisami prawa.
Art. 66. Z dniem wejĆcia w ĆŒycie niniejszej ustawy:
1) rodzinne ogrody dziaĆkowe, w rozumieniu ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach dziaĆkowych, stajÄ siÄ rodzinnymi ogrodami dziaĆkowymi w rozumieniu niniejszej ustawy;
2) prawo uĆŒywania dziaĆki i pobierania z niej poĆŒytkĂłw (uĆŒytkowanie dziaĆki) ustanowione na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach dziaĆkowych, przeksztaĆca siÄ w prawo do dziaĆki w rozumieniu niniejszej ustawy, ustanawiane w drodze umowy dzierĆŒawy dziaĆkowej.
Art. 67.
1. Z dniem wejĆcia w ĆŒycie niniejszej ustawy czĆonkowie Polskiego ZwiÄ zku DziaĆkowcĂłw, o ktĂłrym mowa w przepisach ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach dziaĆkowych:
1) stajÄ siÄ dziaĆkowcami w rozumieniu niniejszej ustawy;
2) zachowujÄ czĆonkostwo w stowarzyszeniu ogrodowym, o ktĂłrym mowa w art. 65 ust. 1 pkt 1. 2. Osoby, o ktĂłrych mowa w ust. 1, mogÄ w kaĆŒdym czasie zĆoĆŒyÄ oĆwiadczenie woli o rezygnacji z czĆonkostwa w stowarzyszeniu ogrodowym, o ktĂłrym mowa w art. 65 ust. 1 pkt 1, zachowujÄ c prawo do dziaĆki, o ktĂłrym mowa w art. 66 pkt 2, albo prawo uĆŒytkowania dziaĆki nabyte przed dniem wejĆcia w ĆŒycie niniejszej ustawy.
Art. 68.
1. W terminie 18 miesiÄcy od dnia wejĆcia w ĆŒycie niniejszej ustawy stowarzyszenie ogrodowe, o ktĂłrym mowa w art. 65 ust. 1 pkt 1, uchwala statut odpowiadajÄ cy wymogom niniejszej ustawy oraz ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. â Prawo o stowarzyszeniach. Statut jest uchwalany odpowiednio na zasadach okreĆlonych w statucie Polskiego ZwiÄ zku DziaĆkowcĂłw.
2. W terminie 14 dni od dnia uchwalenia statutu stowarzyszenie ogrodowe skĆada do sÄ du rejestrowego wniosek o zmianÄ wpisu w Krajowym Rejestrze SÄ dowym wraz ze statutem.
Art. 69.
1. W terminie 12 miesiÄcy od dnia wejĆcia w ĆŒycie niniejszej ustawy, zarzÄ d rodzinnego ogrodu dziaĆkowego, prowadzonego przez stowarzyszenie ogrodowe, o ktĂłrym mowa w art. 65 ust. 1 pkt 1, zwoĆuje zebranie wszystkich dziaĆkowcĂłw korzystajÄ cych z dziaĆek poĆoĆŒonych na terenie tego rodzinnego ogrodu dziaĆkowego w celu przeprowadzenia gĆosowania w sprawie wyboru stowarzyszenia ogrodowego, ktĂłre bÄdzie prowadziĆo rodzinny ogrĂłd dziaĆkowy.
2. O terminie zebrania dziaĆkowcĂłw, o ktĂłrym mowa w ust. 1, zarzÄ d rodzinnego ogrodu dziaĆkowego zawiadamia dziaĆkowcĂłw za pomocÄ listĂłw poleconych lub przesyĆek nadanych pocztÄ kurierskÄ , wysĆanych co najmniej 2 tygodnie przed terminem tego zebrania, do wszystkich dziaĆkowcĂłw korzystajÄ cych z dziaĆek poĆoĆŒonych na terenie tego rodzinnego ogrodu dziaĆkowego. W zawiadomieniu podaje siÄ cel zwoĆywanego zebrania.
Art. 70.
1. Zebranie dziaĆkowcĂłw, o ktĂłrym mowa w art. 69 ust. 1, w drodze gĆosowania, podejmuje uchwaĆÄ o:
1) pozostawieniu rodzinnego ogrodu dziaĆkowego, jako jednostki organizacyjnej stowarzyszenia ogrodowego, o ktĂłrym mowa w art. 65 ust. 1 pkt 1, i powierzeniu mu prowadzenia tego ogrodu albo
2) wyodrÄbnieniu rodzinnego ogrodu dziaĆkowego ze stowarzyszenia ogrodowego, o ktĂłrym mowa w art. 65 ust. 1 pkt 1, i powoĆaniu nowego stowarzyszenia ogrodowego, ktĂłre przejmie prowadzenie tego ogrodu (uchwaĆa o wyodrÄbnieniu ROD).
2. UchwaĆa zebrania dziaĆkowcĂłw podejmowana jest w gĆosowaniu jawnym, bezwzglÄdnÄ wiÄkszoĆciÄ gĆosĂłw w obecnoĆci co najmniej poĆowy liczby dziaĆkowcĂłw korzystajÄ cych z dziaĆek poĆoĆŒonych na terenie rodzinnego ogrodu dziaĆkowego, ktĂłrego dotyczy uchwaĆa.
Art. 71.
1. UchwaĆa o wyodrÄbnieniu ROD ponadto zawiera postanowienie o przyjÄciu statutu oraz powoĆaniu komitetu zaĆoĆŒycielskiego nowego stowarzyszenia ogrodowego, zgodnie z wymogami przepisĂłw ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. â Prawo o stowarzyszeniach.
2. W przypadku podjÄcia uchwaĆy o wyodrÄbnieniu ROD, bezpoĆrednio po gĆosowaniu, zarzÄ d rodzinnego ogrodu dziaĆkowego przekazuje komitetowi zaĆoĆŒycielskiemu nowego stowarzyszenia ogrodowego dokumenty ĆwiadczÄ ce o speĆnieniu wymogĂłw, o ktĂłrych mowa w art. 69 ust. 2, oraz protokĂłĆ gĆosowania.
Art. 72.
1. W zawiadomieniu, o ktĂłrym mowa w art. 69 ust. 2, zarzÄ d jest obowiÄ zany wskazaÄ, ĆŒe w przypadku niepodjÄcia uchwaĆy, o ktĂłrej mowa w art. 70 ust. 1 pkt 1 albo 2, przeprowadzone zostanie zebranie w drugim terminie, nie pĂłĆșniej jednak niĆŒ 2 miesiÄ ce od dnia zebrania, o ktĂłrym mowa w art. 69 ust. 1. W zawiadomieniu zarzÄ d jest obowiÄ zany wskazaÄ drugi termin zebrania dziaĆkowcĂłw oraz zasady podejmowania uchwaĆy na zebraniu w drugim terminie wynikajÄ ce z niniejszego artykuĆu.
2. Na zebraniu w drugim terminie uchwaĆa, o ktĂłrej mowa w art. 70 ust. 1, podejmowana jest w gĆosowaniu jawnym, wiÄkszoĆciÄ 2/3 gĆosĂłw w obecnoĆci co najmniej 3/10 liczby dziaĆkowcĂłw, korzystajÄ cych z dziaĆek poĆoĆŒonych na terenie rodzinnego ogrodu dziaĆkowego, ktĂłrego dotyczy uchwaĆa. Przepisy art. 71 stosuje siÄ odpowiednio.
Art. 73.
1. Do zaĆoĆŒenia stowarzyszenia ogrodowego, powoĆanego na podstawie uchwaĆy o wyodrÄbnieniu ROD, stosuje siÄ przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. â Prawo o stowarzyszeniach.
2. WystÄpujÄ c z wnioskiem o rejestracjÄ stowarzyszenia ogrodowego powoĆanego na podstawie uchwaĆy o wyodrÄbnieniu ROD, komitet zaĆoĆŒycielski, poza wymogami przewidzianymi przepisami ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. â Prawo o stowarzyszeniach, obowiÄ zany jest przedĆoĆŒyÄ uchwaĆÄ o wyodrÄbnieniu ROD oraz wykazaÄ speĆnienie wymogĂłw, o ktĂłrych mowa w art. 69 ust. 2 i art. 70 ust. 2 lub art. 72.
3. Z dniem nabycia osobowoĆci prawnej przez stowarzyszenie ogrodowe, o ktĂłrym mowa w ust. 1, staje siÄ ono nastÄpcÄ prawnym stowarzyszenia ogrodowego, o ktĂłrym mowa w art. 65 ust. 1 pkt 1, w zakresie praw i obowiÄ zkĂłw terenowej jednostki organizacyjnej, ktĂłrej dotyczyĆa uchwaĆa o wyodrÄbnieniu ROD. NastÄpstwo prawne obejmuje w szczegĂłlnoĆci prawa do nieruchomoĆci zajmowanych przez rodzinny ogrĂłd dziaĆkowy, wĆasnoĆÄ infrastruktury ogrodowej oraz Ćrodki na rachunkach bankowych prowadzonych dla terenowej jednostki organizacyjnej.
4. PodstawÄ rachunkowÄ wyodrÄbnienia rodzinnego ogrodu dziaĆkowego stanowi sprawozdanie finansowe tego rodzinnego ogrodu dziaĆkowego, sporzÄ dzone na dzieĆ poprzedzajÄ cy dzieĆ, o ktĂłrym mowa w ust. 3. Stowarzyszenie ogrodowe, o ktĂłrym mowa w ust. 1, zobowiÄ zane jest spĆaciÄ wszystkie naleĆŒnoĆci wewnÄ trzorganizacyjne przysĆugujÄ ce stowarzyszeniu ogrodowemu, o ktĂłrym mowa w art. 65 ust. 1 pkt 1, a powstaĆe przed dniem, o ktĂłrym mowa w ust. 3.
5. Postanowienie o rejestracji stowarzyszenia ogrodowego, o ktĂłrym mowa w ust. 1, stanowi podstawÄ do dokonywania zmian w ksiÄgach wieczystych w zakresie wskazanym w ust. 3.
Art. 74.
1. W przypadku niepodjÄcia uchwaĆy, o ktĂłrej mowa w art. 70 ust. 1 pkt 1 albo 2, rodzinny ogrĂłd dziaĆkowy pozostaje jednostkÄ organizacyjnÄ stowarzyszenia
ogrodowego, o ktĂłrym mowa w art. 65 ust. 1 pkt 1, ktĂłre prowadzi ten ogrĂłd na zasadach okreĆlonych w niniejszej ustawie.
2. DziaĆkowcy korzystajÄ cy z dziaĆek poĆoĆŒonych na terenie rodzinnego ogrodu dziaĆkowego w liczbie stanowiÄ cej co najmniej 1/10 liczby dziaĆkowcĂłw korzystajÄ cych z dziaĆek poĆoĆŒonych na terenie tego rodzinnego ogrodu dziaĆkowego, mogÄ zĆoĆŒyÄ wniosek o zwoĆanie zebrania dziaĆkowcĂłw w celu przeprowadzenia gĆosowania, o ktĂłrym mowa w art. 69 ust. 1. Wniosek w formie pisemnej skĆadany jest do zarzÄ du rodzinnego ogrodu dziaĆkowego wraz z podpisami dziaĆkowcĂłw popierajÄ cych wniosek.
3. W przypadku zĆoĆŒenia wniosku, o ktĂłrym mowa w ust. 2, zarzÄ d rodzinnego ogrodu dziaĆkowego jest obowiÄ zany zwoĆaÄ zebranie nie pĂłĆșniej niĆŒ w terminie 3 miesiÄcy od dnia zĆoĆŒenia wniosku.
4. Wniosek, o ktĂłrym mowa w ust. 2, moĆŒe zostaÄ zĆoĆŒony nie wczeĆniej niĆŒ w terminie 24 miesiÄcy od dnia ostatniego zebrania zwoĆanego w celu, o ktĂłrym mowa w art. 69 ust. 1. Przepisy art. 69 ust. 2 i art. 70â73 stosuje siÄ odpowiednio.
Art. 75.
1. W stosunku do rodzinnego ogrodu dziaĆkowego, zlokalizowanego na nieruchomoĆci stanowiÄ cej wĆasnoĆÄ Skarbu PaĆstwa lub jednostki samorzÄ du terytorialnego, do ktĂłrej stowarzyszenie ogrodowe prowadzÄ ce rodzinny ogrĂłd dziaĆkowy nie moĆŒe wykazaÄ tytuĆu prawnego, wĆaĆciciel nieruchomoĆci w terminie 24 miesiÄcy od dnia wejĆcia w ĆŒycie niniejszej ustawy moĆŒe wydaÄ decyzjÄ o likwidacji rodzinnego ogrodu dziaĆkowego.
2. W przypadku likwidacji rodzinnego ogrodu dziaĆkowego na podstawie decyzji, o ktĂłrej mowa w ust. 1, wĆaĆciciel nieruchomoĆci jest obowiÄ zany wypĆaciÄ dziaĆkowcom oraz stowarzyszeniu ogrodowemu odszkodowania za nakĆady poczynione na nieruchomoĆci. Przy ustalaniu odszkodowaĆ przepisy art. 22 stosuje siÄ odpowiednio.
3. WysokoĆÄ odszkodowaĆ i osoby uprawnione do ich otrzymania, okreĆla siÄ w decyzji, o ktĂłrej mowa w ust. 1.
4. OdwoĆanie od decyzji, o ktĂłrej mowa w ust. 1, w zakresie wskazanym w ust. 3, nie wstrzymuje jej wykonania w czÄĆci dotyczÄ cej wydania nieruchomoĆci.
5. Organem wĆaĆciwym do wydania decyzji, o ktĂłrej mowa w ust. 1, jest:
1) w zakresie nieruchomoĆci stanowiÄ cych wĆasnoĆÄ Skarbu PaĆstwa â starosta, wykonujÄ cy zadanie z zakresu administracji rzÄ dowej;
2) w zakresie nieruchomoĆci stanowiÄ cych wĆasnoĆÄ jednostki samorzÄ du terytorialnego â organ wykonawczy tej jednostki.
6. W przypadku zaniechania wydania decyzji, o ktĂłrej mowa w ust. 1, z upĆywem 24 miesiÄcy od dnia wejĆcia w ĆŒycie niniejszej ustawy, stowarzyszenie ogrodowe prowadzÄ ce rodzinny ogrĂłd dziaĆkowy nabywa prawo uĆŒytkowania â w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. â Kodeks cywilny â nieruchomoĆci zajmowanej przez ten rodzinny ogrĂłd dziaĆkowy.
7. Stwierdzenie nabycia prawa, o ktĂłrym mowa w ust. 6, nastÄpuje w drodze decyzji, ktĂłra stanowi podstawÄ do ujawnienia prawa w ksiÄdze wieczystej. Przepis ust. 5 stosuje siÄ odpowiednio.
Art. 76.
1. WĆaĆciciel nieruchomoĆci nie moĆŒe wydaÄ decyzji, o ktĂłrej mowa w art. 75 ust. 1, jeĆŒeli w dniu wejĆcia w ĆŒycie niniejszej ustawy rodzinny ogrĂłd dziaĆkowy speĆnia przynajmniej jeden z warunkĂłw:
1) funkcjonowanie rodzinnego ogrodu dziaĆkowego na nieruchomoĆci jest zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;
2) rodzinny ogrĂłd dziaĆkowy funkcjonuje na nieruchomoĆci co najmniej 30 lat, a nabycie wĆasnoĆci nieruchomoĆci przez Skarb PaĆstwa nastÄ piĆo w zwiÄ zku z zakĆadaniem rodzinnego ogrodu dziaĆkowego lub funkcjonowaĆ on na nieruchomoĆci w momencie nabycia wĆasnoĆci nieruchomoĆci przez Skarb PaĆstwa; 3) rodzinny ogrĂłd dziaĆkowy funkcjonuje na nieruchomoĆci co najmniej 30 lat, a nabycie wĆasnoĆci nieruchomoĆci przez jednostkÄ samorzÄ du terytorialnego nastÄ piĆo w zwiÄ zku z funkcjonowaniem na niej rodzinnego ogrodu dziaĆkowego;
4) nieruchomoĆÄ zajÄta jest przez rodzinny ogrĂłd dziaĆkowy, ktĂłry posiadaĆ ustalonÄ lokalizacjÄ w dniu wejĆcia w ĆŒycie ustawy z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach dziaĆkowych, lub na podstawie art. 11 ust. 3 lub art. 33 tej ustawy staĆ siÄ ogrodem staĆym.
2. W przypadku rodzinnego ogrodu dziaĆkowego speĆniajÄ cego jeden z warunkĂłw, wskazanych w ust. 1, stowarzyszenie ogrodowe prowadzÄ ce ten rodzinny ogrĂłd dziaĆkowy, z dniem wejĆcia w ĆŒycie niniejszej ustawy, nabywa prawo uĆŒytkowania â w rozumieniu przepisĂłw ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. â Kodeks
cywilny â nieruchomoĆci zajmowanej przez ten rodzinny ogrĂłd dziaĆkowy. Stwierdzenie nabycia prawa nastÄpuje w drodze decyzji. 3. Przepisy art. 75 ust. 5 i 7 stosuje siÄ odpowiednio.
Art. 77. Przepisy art. 75 i art. 76 stosuje siÄ odpowiednio do czÄĆci rodzinnego ogrodu dziaĆkowego.
Art. 78.
1. Do postÄpowaĆ wszczÄtych i niezakoĆczonych przed dniem wejĆcia w ĆŒycie niniejszej ustawy, w zakresie roszczeĆ do nieruchomoĆci zajÄtych przez rodzinny ogrĂłd dziaĆkowy stosuje siÄ przepisy art. 25. 2. Do postÄpowaĆ wszczÄtych i niezakoĆczonych przed dniem wejĆcia w ĆŒycie niniejszej ustawy, w zakresie zwrotu nieruchomoĆci zajÄtych przez rodzinny ogrĂłd dziaĆkowy stosuje siÄ przepisy art. 26.
Art. 79. Traci moc ustawa z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach dziaĆkowych (Dz. U. poz. 1419, z 2006 r. poz. 1600, z 2008 r. poz. 1237 i 1475 oraz z 2012 r. poz. 837). Art. 80. Ustawa wchodzi w ĆŒycie z dniem 19 stycznia 2014 r.
DoceniajÄ c pozytywnÄ rolÄ ogrodnictwa dziaĆkowego, bÄdÄ cego dziedzinÄ ĆŒycia spoĆecznego, przyczyniajÄ cÄ siÄ do zaspakajania socjalnych, wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb spoĆeczeĆstwa, a zwĆaszcza rodzin z dzieÄmi, emerytĂłw, rencistĂłw i niepeĆnosprawnych, poprzez ksztaĆtowanie warunkĂłw dla prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu ĆŒycia oraz ochrony Ćrodowiska i przyrody, uznaje siÄ za konieczne zapewnienie dalszego istnienia i rozwoju rodzinnych ogrodĂłw dziaĆkowych, jako staĆych elementĂłw infrastruktury gmin, ktĂłre powinny byÄ uwzglÄdniane w procesie ich rozwoju dla dobra obecnego i przyszĆych pokoleĆ.