Na działkę Państwa Lucyny i Władysława Kamieńskich wchodzimy przez piękną drewnianą pergolę porośniętą bujnym powojnikiem.
Przed oczami mamy główny obiekt na działce czyli altanę do której prowadzi kilka niewielkich okręgów ułożonych z kostki brukowej otoczonej wyjątkowo gęstym i miękkim dywanem trawy.
Altana wygląda bardzo estetycznie dlatego że wszystkie jej elementy są utrzymane w jednej gamie kolorystycznej. Dach pokryty jest dachówką bitumiczną natomiast elewacja to połączenie elementów drewnianych i cegły klinkierowej.
Działka o powierzchni 400m2 chociaż ma nietypowy, bardzo wąski kształt, została zagospodarowana w sposób idealnie wykorzystujący całą przestrzeń. Altana dzieli teren na dwie części, na lewo od wejścia mamy część rekreacyjną z basenem a na prawo użytkową gdzie znajduje się szklarnia, kompostownik, grządki z warzywami, ziołami i część sadownicza.
Państwo Kamieńscy od początku swojej przygody z działkowaniem, czyli od 1995 roku zachowują podobną proporcję przeznaczając 1/3 działki na cele rekreacyjne, wypoczynkowe a pozostałą pod uprawy.
Między grządkami warzyw i ziół spacerujemy po geometrycznie rozplanowanych ścieżkach z płytek betonowych i kostki brukowej co w odbiorze daje poczucie porządku i czystości.
Część użytkowa działki to domena pana Władysława. W szklarni znajdujemy odmiany pomidorów o nietypowych barwach owoców: ciemnofioletowe i czerwone z fioletowymi przebarwieniami. Aby przyspieszyć dojrzewanie i opóźnić pojawienie się zarazy ziemniaczanej obcinane są dolne liście.
Na grządkach poza szklarnią rośnie wiele warzyw i ziół. Różnorodność roślin buduje lepszą odporność ogrodu warzywnego na choroby i szkodniki. Uwagę przykuwa pokaźnych rozmiarów, fioletowa kalarepa i delikatne owocostany miechunki jadalnej, które dopiero wchodzą w fazę dojrzewania.
Seler jest warzywem, które potrzebuje sporo wilgoci w glebie. Jej stały poziom zapewnia ściółkowanie wysuszoną trawą.
Kompostownik składa się z trzech komór. Na tej z częściowo rozłożonym materiałem rosną warzywa dyniowate. Ta grupa roślin jest bardzo wymagająca co do zasobności podłoża w składniki pokarmowe.
Państwo Kamieńscy stosują wyłącznie ekologiczne metody nawożenia i ochrony roślin. W beczkach przygotowują gnojówki i wyciągi z pokrzywy oraz innych ziół.
Między warzywami sadzą kwiaty jednoroczne takie jak nasturcja, która jest rośliną pułapkową dla mszyc.
Swoje miejsce schronienia znajdą na tej działce owady pożyteczne, dla których zawieszono specjalny "domek" na starszej jabłoni.
Wracając z części użytkowej działki, mijamy rosnące wzdłuż ogrodzenia krzewy borówki amerykańskiej wyściółkowane korą iglastą.
Roślinami ozdobnymi zajmuje się głównie Pani Lucyna. Różnorodność gatunków i ich skomponowanie wywołuje podziw i zasługuje na uznanie.
Altanę od strony warzywnika otaczają krzewy perukowca, hortensji bukietowej, trzmieliny, guzikowca, tawliny jarzębolistne oraz byliny takie jak funkie w różnych odmianach, rudbekie, juki kalifornijskie i tawułki.
Ścieląca się po podłożu runianka japońska zasłania proste linie ścieżki "zmiękczając" układ komunikacyjny. Jest to świetna bylina okrywowa do zastosowania w miejscach ocienionych.
Na zdjęciu poniżej widzimy błyszczące soczystą zielenią liście bergenii sercolistnej, która zlewa się z krzewem hortensji ogrodowej. Okrywają one stół wykonany przez Pana Władysława.
Z tego miejsca otwiera się widok na rabatę ozdobną, która tworzy północną granicę działki.
Głównym punktem w części rekreacyjnej działki jest basen, który został wykonany zgodnie z Regulaminem ROD. Oznacza to że jego powierzchnia nie przekracza 15m2 a głębokość jest nie większa niż 1m. Latem jest to wyjątkowa atrakcja dla wnuków Państwa Kamieńskich.
Ziemia pozyskana z wykopu pod basen została wykorzystana do zbudowania podwyższonej rabaty ozdobnej z murkiem oporowym. Stanowi ona jednocześnie świetne miejsce do siedzenia i podziwiania okazałych kwiatostanów hortensji bukietowej.
Przy altanie zbudowano pergolę porośniętą pnączami, w tym wyjątkowym okazem milinu amerykańskiego, który świetnie czuje się w tym miejscu demonstrując to obfitym kwitnieniem.
Tutaj kończymy też naszą wycieczkę, zachwyceni sposobem zagospodarowania działki, wykorzystaniem jej pełnego potencjału i ogromem pracy jaki wkładają Państwo Kamieńscy w utrzymanie wszystkich roślin i obiektów w idealnym stanie.
Autor:
Filip Roman
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@gmail.com