Na stronie Senatu opublikowano tekst przekazanej przez Sejm tzw. specustawy MON uchwalonej 25 czerwca 2025r. oraz informację, że została ona skierowana pod obrady senackich Komisji: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Obrony Narodowej. PZD analizuje tekst ustawy i nie wyklucza dalszego aktywnego udziału w pracach legislacyjnych.
Jak wielokrotnie informowaliśmy, specustawa może mieć zastosowanie do rodzinnych ogrodów działkowych, a pierwotny projekt zawierał rozwiązania budzące kontrowersje w przypadku likwidacji ROD na cele obronne. Wynikały one z ograniczenia – w stosunku do praw wynikających z ustawy o ROD - zakresu odszkodowań przysługujących działkowcom i stowarzyszeniom ogrodowym oraz braku zapewnienia terenu zamiennego na odtworzenie ROD. Problematyczna była również kwestia ochrony praw działkowców z ogrodów objętych tzw. strefami ochronnymi, które mogą być wprowadzane wokół obiektów MON. Z tego względu PZD aktywnie włączył się proces legislacyjny.
Intensywne działania podejmowane przez PZD, w które zaangażowały się władze krajowe, okręgi oraz ROD, zaowocowały zgłoszeniem - w ostatnim dniu prac nad ustawą w Sejmie - poprawki. Przedstawiciele Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej zaproponowali, by do ustawy wprowadzono przepis szczególny dedykowany ROD. Zgodnie z którym: „Przepisów ustawy nie stosuje się do nieruchomości stanowiących rodzinne ogrody działkowe, o których mowa w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1073), objętych decyzją o zezwoleniu na realizację strategicznej inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa.”
W uzasadnieniu do poprawki wskazano: „Projektowana poprawka ma na celu wyłączenie stosowania przepisów projektowanej ustawy do rodzinnych ogrodów działkowych, gdyż w tym zakresie będą stosowane wprost przepisy ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1073).”
Jak z powyższego wynika, zgodnie z intencją autorów poprawki, specustawa ma umożliwić przeznaczanie terenów ROD na potrzeby inwestycji obronnych (objęcie decyzją o zezwoleniu na realizację strategicznej inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa), ale do ich likwidacji (w tym określenia zakresu odszkodowań) mają być stosowanie przepisy ustawy o ROD.
Niewątpliwie, takie rozwiązanie należałoby uznać za zgodne z postulatami działkowców – likwidacja ROD na cele MON nie wiązałaby się z ograniczeniem praw działkowców w zakresie odszkodowań i odtworzenia ROD. Dlatego PZD nie kwestionował poprawki, która ostatecznie została przegłosowana i stanowi obecnie art. 2 ust. 3 specustawy.
Uchwalona przez Sejm ustawa została przekazana do Senatu, gdzie możliwe jest wprowadzanie do niej ewentualnych korekt. Dlatego też służby prawne PZD analizują jej obecny kształt, albowiem – pomimo jednoznacznych intencji wyrażonych w uzasadnieniu do poprawki – istnieją pewne wątpliwości, co do faktycznych skutków uchwalonego przepisu. Być może konieczne będzie jego doprecyzowanie. Aktualny pozostaje również podnoszony przez działkowców problem funkcjonowania ROD objętych działaniami tzw. stref ochronnych.
BP
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl