OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

cięcie winorośli
02 sierpnia 2023

Co się dzieje z moimi borówkami? - ochrona przed szarą pleśnią.

Borówki amerykańskie to jedne z najzdrowszych owoców jagodowych, które możemy uprawiać na swoich działkach. Chodź jest to dosyć odporna roślina to głównym problemem w jej uprawie jest szara pleśń.

 

Jak ją rozpoznać?

 

Pierwszym sygnałem są usychające końcówki pędów, które pokryte są ledwo widocznym srebrzystym nalotem. Może nam się wydawać że jest to efekt przymrożenia pędów zimą ale najczęściej jest to właśnie szara pleśń. W okresie kwitnienia część kwiatostanów robi się fioletowa i zamiera. W pełni sezonu owoce zaczynają się marszczyć i pokrywać różowymi przebarwieniami różniącymi się od naturalnego, niebieskiego koloru jagód. Na pędach, które są porażone sprawcą szarej pleśni czyli grzybem Botrytis cinerea, nawet owoce wyglądające na zdrowe mogą być gorzkie w smaku i źle się przechowywać. 

 

 

Jak chronić krzewy?

 

W lutym kiedy wykonujemy cięcie borówki, zwróćmy szczególną uwagę na wszystkie uschnięte końcówki. Usuwamy je z kilku centymetrowym zapasem. Nie żałujmy pędów ponieważ zbyt duże ich zagęszczenie również sprzyja rozwojowi szarej pleśni. 

 

Wiosną na początku kwitnienia, w jego trakcie i pod koniec wykonujemy oprysk preparatami biologicznymi takimi jak Polyversum WP, EmFarma, EmFarma Plus. Ich działanie polega na zasiedleniu roślin pożytecznymi mikroorganizmami, które chronią najwrażliwsze części roślin. Ważne jest aby opryski wykonywać późnym wieczorem, najlepiej w wilgotną pogodę tuż po opadach deszczu. 

 

Jeszcze jednym ważnym czynnikiem jest zapewnienie odpowiedniego czyli kwaśnego pH gleby. W tym celu ściółkujemy krzewy kilkucentymetrową (8-10cm) warstwą zrębków iglastych z igliwiem. Skąd je pozyskać? Co roku wielu działkowców pozbywa się ze swoich działek iglaków i wynosi je do kontenera na odpady. Możemy takie gałęzie rozdrobnić rębakiem i użyć jako ściółkę do roślin jagodowych. 

 

Pamiętajmy oczywiście o podlewaniu borówki, ponieważ jest ona dosyć wrażliwa na suszę.

 

Autor: Filip Roman

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com