OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

23 stycznia 2024

Dlaczego warto odwiedzać działkę również zimą?

Niech mróz i śnieg nie zniechęca Cię do aktywności na działce! Choć może się wydawać, że zimowe miesiące nie są najlepszym czasem dla ogrodnictwa, to istnieje wiele powodów, dla których warto spędzić czas na świeżym powietrzu, nawet gdy temperatura spada poniżej zera.
 

  • Odkryjesz nowe oblicze działki.

Śnieg pokrywający krzewy i drzewa, ślady zwierząt na ziemi, a nawet dzikie ptaki szukające pożywienia to fascynujące zjawiska, których obserwacja może być świetnym sposobem na spędzenie przyjemnego czasu z rodziną. Dzieci mogą znajdować szczególną frajdę w rozpoznawaniu zwierząt po ich tropach. 

Wiele roślin w okresie zimowym odsłania zupełnie nowe walory estetyczne. Na przykład berberys w stanie bezlistnym eksponuje swoje intensywnie czerwone owoce a kwiatostany traw pokrywają się malowniczym szronem, którego nie zobaczymy o innej porze roku. Obserwowanie jak wyglądają rośliny na innych działkach może zainspirować Cię do wprowadzenia pewnym nowości do własnego ogrodu w nowym sezonie - tak aby był ciekawy również zimową porą.

  • Zadbasz o bezpieczeństwo.

Odwiedzając działkę mamy możliwość sprawdzenia stanu altany czy szklarni. Być może konieczne będzie zdjęcie pokrywy śnieżnej, której ciężar może doprowadzić do zniszczeń. Regularne wizyty użytkowników działki zniechęcają również potencjalnych złodziei, którzy uaktywniają się szczególnie zimą.

Kiedy temperatury spadają znacznie poniżej zera, schronienia w altanach działkowych mogą szukać osoby znajdujące się w kryzysie bezdomności. Nasza interwencja często może uratować je przed zamarznięciem. Jak możemy pomóc? Dzwoniąc pod numer Straży Miejskiej lub Policji. Funkcjonariusze udzielą takiej osobie wsparcia w zakresie znalezienia noclegowni i miejsca, gdzie będzie mogła zjeść darmowy, ciepły posiłek.
 

  • Zażyjesz aktywności na świeżym powietrzu.

Działka zimą oferuje doskonałą okazję do aktywności na świeżym powietrzu. Bez względu na to, czy spacerujesz po ścieżkach, czy pracujesz przy drobnych ogrodowych zadaniach, zimowe dni mogą być równie korzystne dla zdrowia, co te letnie. Wystarczy odpowiednio się ubrać, by cieszyć się tymi chwilami bez obaw o niskie temperatury. Należy jedynie uważać na miejsca pokryte lodem i zabezpieczyć je tak aby nikt się nie poślizgnął i nie wyrządził sobie krzywdy.

 

A zatem... czapka, szalik, ciepła kurtka i wyruszamy na działkę!

 


instruktor ds ogrodniczych

Filip Roman

 

 

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com