kom. 577 761 183

             85 732 22 58

podlaski@pzd.pl www.pzdpodlaski.pl

Polski Związek Działkowców        ul. Ciołkowskiego 2/5      Okręgowy  Zarząd   Podlaski                    15-245   Białystok     

 

        UWAGA - wjazd na parking od ul. Mickiewicza     

Białystok - Łomża - Suwałki

Polski Związek Działkowców

Okręgowy Zarząd Podlaski

Należy pozwolić roślinom doświadczyć delikatnego mrozu ( w okolicach -5oC) aby się zahartowały i weszły w okres spoczynku.  Wszystkie rośliny uprawiane na działkach znoszą mróz do -10oC. Prognozy zapowiadające spadek temperatury poniżej tej wartości są sygnałem do zabezpieczania roślin najbardziej wrażliwych (np. popularne hortensje ogrodowe). 

 

Najważniejsze jest zabezpieczenie nasady krzewów. Możemy to zrobić zasypując tą część rośliny korą.  

 

Pędy owijamy agrowłókniną zimową białą lub kilkoma warstwami (2-3) wiosennej, która jest nieco cieńsza. Takie okrycie powinno zaczynać się jak najniżej przy samej glebie. Jednym z najczęstszych błędów jest okrycie samych pędów i pozostawienie odkrytej nasady krzewów.

 


 

 

 

 

Ne tniemy traw ponieważ większość gatunków ma puste pędy w środku. Jeżeli woda która dostanie się przez miejsce cięcia zamarznie, zniszczy roślinę od środka. Wystarczy związać trawy aby zatrzymać jak najwięcej powietrza wewnątrz i zapobiec zaleganiu śniegu w środku.

Nie owijamy traw agrowłókniną. 

 

 

 

Woda która dostanie się do wnętrza pędów w trakcie mrozów zacznie się rozszerzać i zniszczy pędy przy samej ich nasadzie.

 

Rośliny w donicach ustawiamy w pomieszczeniu w którym temperatura oscyluje w okolicach 5oC. Jeżeli nie jest to możliwe, ustawiamy je przy południowej ścianie altany w grupie. Przy większych mrozach zakrywamy je również włókniną. 

 

Autor: Filip Roman

Jak prawidłowo zabezpieczyć rośliny na zimę? 

22 listopada 2021

Fot. Filip Roman

       NAJNOWSZE