OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

cięcie winorośli
18 kwietnia 2024

Jak przygotować się na przymrozki?

Pierwsza połowa kwietnia była wyjątkowo ciepła, można powiedzieć że poczuliśmy pierwszy powiew lata. Rośliny odebrały to jako sygnał do wzrostu. Krzewy i drzewa owocowe zaczęły kwitnąć a warzywa wysiane na grządkach, kiełkować. Widząc pogodę za oknem i słuchają zapowiedzi nadchodzących przymrozków na pewno zastanawiamy się jak przygotować na nie nasz ogród.

 

Krzewy owocowe.

Jeżeli w truskawkach zauważyliśmy już pąki kwiatowe należy okryć je agrowłókniną białą wiosenną. Najlepiej w taki sposób aby nie dotykała ona do roślin. 

Gdy na krzewach borówki amerykańskiej zauważymy uszkodzenia mrozowe należy opryskać je organicznym stymulatorem wzrostu zawierającym mikroelementy zwiększające odporność rośliny i pobudzające ją do wytworzenia nowych pąków liściowych. 

W przypadku młodych drzewek owocowych możemy postąpić podobnie. Warto również rozważyć ustawienie tymczasowych parawanów osłaniających drzewka i krzewy przed wiatrem. Zimny, wysuszający wiatr zwiększa ryzyko pojawienia się uszkodzeń mrozowych. 

 

Warzywa.

Wszystkie warzywa wysiane do gruntu, które są w fazie kiełkowania nasion, należy przykryć agrowłókniną. 

 

Najbardziej odporne na przymrozki są:

Bób, brukiew, burak, cebula, szczypiorek, czosnek, groch, jarmuż, marchew, pietruszka, por, rabarbar, roszponka, rukola, szpinak, rzodkiewka.

 

Pewne ryzyko uszkodzenia występuje w przypadku:

Brokuł, kapusta, kalafior, kalarepa, karczoch, sałata, seler (może przedwcześnie wytworzyć kwiatostan), słonecznik, ziemniak.

 

Warzywa które zamierają przy temperaturze poniżej 0:

Pomidor, ogórek, cukinia, dynia, kabaczek, patison, fasola. Nawet jeżeli rozsadę tych warzyw trzymamy w tunelu foliowym czy szklarni to dodatkowo trzeba okryć je włókniną. 

 

Rośliny ozdobne.

Wszelkie kwiaty jednoroczne, balkonowe które zakupiliśmy i właśnie kwitną trzeba wnieść do pomieszczeń lub tuneli foliowych. Byliny są odporne na mróz.

Krzewy róż wypuściły już młode delikatne pędy. Jeżeli temperatura spadnie poniżej -5 stopni istnieje prawdopodobieństwo ich uszkodzenia dlatego w miarę możliwości należy je okryć. 

Na przymrozek bardzo wrażliwe są hortensje ogrodowe. Uszkodzenie wierzchołkowych pąków sprawi że nie będziemy mieli w tym roku kwiatów.


 

starszy instruktor ds ogrodnictwa Filip Roman

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com