Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251

ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

 Jak dojechać?

O nas

Dla zarządów ROD

Ogłoszenia

Z życia Okręgu

Porady prawne

Porady ogrodnicze

Komisja Rewizyjna

Szkolenia

Kontakt

projekt strony:  Filip Roman

Bardzo ważne dla zachowanie dobrej kondycji trawnika jest skoszenie go na odpowiednią wysokość przed nadejściem zimy.

 

Termin ostatniego koszenia najczęściej przypada na końcówkę października chociaż w zależności od warunków pogodowych może przesunąć się nawet na listopad (w skrajnych przypadkach początek grudnia).

 

Naszym celem jest aby przed nadejściem regularnych mrozów i przed opadami śniegu wysokość trawnika wynosiła 4-5 cm. Niższe skoszenie osłabi zdolność murawy do przetrwania mrozów z kolei pozostawienie zbyt wysokiej skutkować będzie rozwojem choroby grzybowej zwanej “pleśnią śniegową”.

Ważne jest zatem obserwowanie prognozy pogody. Koszenie wykonujemy gdy na kilka kolejnych dni nie ma zapowiadanych przymrozków, najlepiej w słoneczny dzień

 

Korzystnie na kondycję trawnika wpłynie nawożenie fosforem i potasem w połowie września. Jednak nie jest ono konieczne jeżeli wiosną i latem stosowaliśmy nawożenie organiczne.

Ważne - od połowy sierpnia, przez jesień nie wolno stosować  nawozów zawierających azot. Pobudziłoby to roślinę do wytworzenia świeżej, delikatnej masy zielonej która łatwo uległaby przemrożeniu i gniciu pod śniegiem. 

 

Jesienią zazwyczaj zielone trawniki zamieniają się w kolorowe dywany z opadłych liści drzew. Należy je zgrabić i przeznaczyć na kompost. Jesienne liście bardzo szybko się rozłożą i stworzą idealny, darmowy nawóz do stosowania wiosną. 

 

Kiedy spadnie śnieg nie chodzimy po trawniku. W miejscach naszych śladów, śnieg jest ubity i z czasem zamienia się w lód odcinający dostęp powietrza dla trawy. Prowadzi to do jej gnicia. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Filip Roman

 

 

 

 

Jak przygotować trawnik do zimy?

18 października 2021

Strona główna

Najnowsze porady

Porady ogrodnicze

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

                                              Polski Związek Działkowców

     Menu

       OKRĘG PODLASKI