kom. 577 761 183

             85 732 22 58

podlaski@pzd.pl www.pzdpodlaski.pl

Polski Związek Działkowców        ul. Ciołkowskiego 2/5      Okręgowy  Zarząd   Podlaski                    15-245   Białystok     

 

        UWAGA - wjazd na parking od ul. Mickiewicza     

Białystok - Łomża - Suwałki

Polski Związek Działkowców

Okręgowy Zarząd Podlaski

Bardzo ważne dla zachowanie dobrej kondycji trawnika jest skoszenie go na odpowiednią wysokość przed nadejściem zimy.

 

Termin ostatniego koszenia najczęściej przypada na końcówkę października chociaż w zależności od warunków pogodowych może przesunąć się nawet na listopad (w skrajnych przypadkach początek grudnia).

 

Naszym celem jest aby przed nadejściem regularnych mrozów i przed opadami śniegu wysokość trawnika wynosiła 4-5 cm. Niższe skoszenie osłabi zdolność murawy do przetrwania mrozów z kolei pozostawienie zbyt wysokiej skutkować będzie rozwojem choroby grzybowej zwanej “pleśnią śniegową”.

Ważne jest zatem obserwowanie prognozy pogody. Koszenie wykonujemy gdy na kilka kolejnych dni nie ma zapowiadanych przymrozków, najlepiej w słoneczny dzień

 

Korzystnie na kondycję trawnika wpłynie nawożenie fosforem i potasem w połowie września. Jednak nie jest ono konieczne jeżeli wiosną i latem stosowaliśmy nawożenie organiczne.

Ważne - od połowy sierpnia, przez jesień nie wolno stosować  nawozów zawierających azot. Pobudziłoby to roślinę do wytworzenia świeżej, delikatnej masy zielonej która łatwo uległaby przemrożeniu i gniciu pod śniegiem. 

 

Jesienią zazwyczaj zielone trawniki zamieniają się w kolorowe dywany z opadłych liści drzew. Należy je zgrabić i przeznaczyć na kompost. Jesienne liście bardzo szybko się rozłożą i stworzą idealny, darmowy nawóz do stosowania wiosną. 

 

Kiedy spadnie śnieg nie chodzimy po trawniku. W miejscach naszych śladów, śnieg jest ubity i z czasem zamienia się w lód odcinający dostęp powietrza dla trawy. Prowadzi to do jej gnicia. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Filip Roman

 

 

 

 

Jak przygotować trawnik do zimy?

18 października 2021

Fot. Filip Roman

       NAJNOWSZE