OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

cięcie winorośli
18 października 2021

Jak przygotować trawnik do zimy?

Bardzo ważne dla zachowanie dobrej kondycji trawnika jest skoszenie go na odpowiednią wysokość przed nadejściem zimy.

 

Termin ostatniego koszenia najczęściej przypada na końcówkę października chociaż w zależności od warunków pogodowych może przesunąć się nawet na listopad (w skrajnych przypadkach początek grudnia).

 

Naszym celem jest aby przed nadejściem regularnych mrozów i przed opadami śniegu wysokość trawnika wynosiła 4-5 cm. Niższe skoszenie osłabi zdolność murawy do przetrwania mrozów z kolei pozostawienie zbyt wysokiej skutkować będzie rozwojem choroby grzybowej zwanej “pleśnią śniegową”.

Ważne jest zatem obserwowanie prognozy pogody. Koszenie wykonujemy gdy na kilka kolejnych dni nie ma zapowiadanych przymrozków, najlepiej w słoneczny dzień

 

Korzystnie na kondycję trawnika wpłynie nawożenie fosforem i potasem w połowie września. Jednak nie jest ono konieczne jeżeli wiosną i latem stosowaliśmy nawożenie organiczne.

Ważne - od połowy sierpnia, przez jesień nie wolno stosować  nawozów zawierających azot. Pobudziłoby to roślinę do wytworzenia świeżej, delikatnej masy zielonej która łatwo uległaby przemrożeniu i gniciu pod śniegiem. 

 

Jesienią zazwyczaj zielone trawniki zamieniają się w kolorowe dywany z opadłych liści drzew. Należy je zgrabić i przeznaczyć na kompost. Jesienne liście bardzo szybko się rozłożą i stworzą idealny, darmowy nawóz do stosowania wiosną. 

 

Kiedy spadnie śnieg nie chodzimy po trawniku. W miejscach naszych śladów, śnieg jest ubity i z czasem zamienia się w lód odcinający dostęp powietrza dla trawy. Prowadzi to do jej gnicia. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Filip Roman

 

 

 

 

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com