OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

cięcie winorośli
09 marca 2022

Jednoroczne i byliny długo kwitnące.

Czekając na wiosnę i cieplejsze dni tęsknimy za  bogactwem kolorów i kwiatów na naszych działkach. To dobry moment na zaplanowanie nowych nasadzeń. Jakie byliny lub rośliny jednoroczne wybrać aby zdobiły nasze ogrody swoimi kwiatami przez długie miesiące? 
 

Byliny.

 

Mikołajek płaskolistny - Eryngium planum

Kwitnie od czerwca do września. Osiąga nawet jeden metr wysokości. 
Dobrze czuje się na glebach piaszczystych, suchych. Możemy rozmnażać go z nasion jednak wtedy może zakwitnąć dopiero w kolejnym sezonie. 

 

 

Wilczomlecz pstry - Euphorbia polychroma

Kwiaty limonkowe, jasne w kwietniu i maju później tracą jaskrawość. Tolerancyjny co do gleby i odporny na mróz. Stanowisko preferuje słoneczne. Wysokość do 50 cm.

 

 

Liliowiec - Hemerocallis
Kwitnie nawet od maja do września w zależności od odmiany. Tolerancyjny co do gleby jednak najlepiej rośnie na lekko żyznej i wilgotnej. Najobficiej kwitnie w pełnym słońcu w półcieniu kwiatostanów będzie mniej. 

 

 

Jednoroczne.
 

Dalie - potraktujemy je w tym zestawieniu jako rośliny jednoroczne ponieważ większość działkowców nie ma możliwości przechowywania bulw przez okres zimowy w odpowiednich warunkach. Co roku możemy więc kupować gotowe rośliny z miejscowych szkółek. Usuwając przekwitłe kwiatostany pobudzimy roślinę do wytworzenia nowych.

 

 

Maczek kalifornijski - Eschscholzia californica
Kwitnienie trwa od czerwca do września. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, dobrze znosi okresową suszę. Stanowisko preferuje dobrze nasłonecznione.

 

 

Aksamitka wąskolistna - Tagetes tenuifolia
Kwitnie od lipca do października. Uprawiana z rozsady wcześniej wchodzi w fazę kwitnienia. Ma delikatniejszy pokrój od pozostałych aksamitek. 

 

 

Cynie wytworna - Zinnia elegans
Kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Gleba próchniczna, stanowisko słoneczne. Osiąga nawet jeden metr wysokości. Warto usuwać przekwitłe kwiatostany aby dłużej cieszyć się różnorodnymi kolorami cynii. 

 

 

Lwia paszcza (wyżlin większy) - Antirrhinum majus
Przy uprawie z rozsady kwiaty pojawią się już w czerwcu natomiast z siewu dopiero pod koniec lipca. Kwitnie aż do pierwszych przymrozków. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Stanowisko preferuje jednak słoneczne. Nadaje się na kwiat cięty ponieważ kwiatostany długo zachowują świeżość w wazonie. Warto wycinać pędy przekwitłe aby wydłużyć czas kwitnienia. 

 

 

Werbena patagońska - Verbena bonariensis

Kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków.  Osiąga nawet 1,5 metra wysokości. Gleba umiarkowanie wilgotna, żyzna. Stanowisko słoneczne. Wabi motyle do ogrodu. 

 

 

Autor:

Filip Roman

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com