OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

cięcie winorośli
18 marca 2024

Kiedy i jak przesadzać róże?

W trakcie wiosennego przeglądu działki i cięcia krzewów możemy dojść do wniosku że niektóre z nich wymagają przesadzenia. W przypadku róż zawsze wiąże się to z pewnym ryzykiem ale przedstawię kilka wskazówek które znacznie zwiększą szanse na przyjęcie się rośliny w nowym miejscu.

 

Istotny jest czas przesadzania. Pamiętajmy aby zrobić to nie później niż do końca marca. Im cieplejsza pogoda tym mniejsze szanse że krzew z powodzeniem się przyjmie ponieważ jego system korzeniowym musi się zregenerować zanim rozwinął się pierwsze młode pędy.

 

Podłoże w nowym miejscu nie może mieć nawozów mineralnych ani organicznych. Im bardziej jałowa gleba przez pierwszy miesiąc tym większe prawdopodobieństwo że roślina się przyjmie. 

 

Zanim wykopiemy krzew przygotujmy miejsce docelowe w którym będziemy go sadzić. Dół powinien mieć spulchnione dno i odpowiednią głębokość. Chcemy aby karpa krzewu nie była zasypana ziemią.

 

Najlepiej wykopywać róże w dwie osoby podważając z dwóch stron roślinę. Szpadel wbijamy jak najbardziej pionowo ponieważ układając go pod skosem przecinamy bardzo dużo ważnych korzeni. Zależy nam na jak największej liczbie cienkich korzeni ponieważ są one najmłodsze i szybko się regenerują.

 

Po wykopaniu wyraźnie widać suche pędy wyrastające z karpy, które wcześniej były schowane w ziemi - teraz możemy je wyciąć. Pędy zdrowe mocno skracamy aby zmniejszyć powierzchnię transpiracji i opóźnić rozwój nowych przyrostów.

 

Umieszczamy roślinę w dole tak aby korzenie nie zawijały się do góry i dobrze ugniatamy ziemię. Następnie zalewamy ją dużą ilością wody (10l konewka) nawet jeżeli podłoże było już wilgotne. Chodzi o to żeby ziemia oblepiła dokładnie korzenie.

Usypujemy pokaźny kopczyk z drobnej kory aby chronić roślinę przed wyschnięciem. 

 

W przypadku róż parkowych i pnących, które mają bardzo duże rozmiary na pewno będziemy potrzebować czyjejś pomocy w przesadzeniu. Musimy wtedy wykopać jak największą bryłę korzeniową, która będzie ciężka do przeniesienia. 

 

Przy braku opadów pamiętajmy o systematycznym podlewaniu przesadzonych roślin.

 


starszy instruktor ds ogrodnictwa Filip Roman

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com