OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

cięcie winorośli
20 października 2021

Przygotuj się już teraz na trudny sezon 2022. 

W ostatnich tygodniach w mediach często mówi się o problemach z niedoborami niektórych towarów i rosnącymi cenami. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, między innymi wstrzymanie produkcji w trakcie pandemii COVID-19, gwałtowny wzrost popytu po zniesieniu restrykcji sanitarnych, zakłócenia łańcuchów dostaw (w szczególności towarów z Azji) czy kryzys energetyczny.

Co to oznacza dla działkowców i jakie działania można podjąć teraz aby ze spokojem czekać na nowy sezon?

 

  • Zrób jak najwięcej własnego kompostu z jesiennych odpadów zielonych.
     

Niemal pewny jest dramatyczny wzrost cen nawozów mineralnych na wiosnę przyszłego roku. Jednym z ważnych składników przy wytwarzaniu nawozów jest fosfor, tymczasem Chiny, z których pochodzi 30% fosforanów produkowanych na świecie wprowadziły embargo na eksport tego surowca do czerwca 2022 roku. 

Dodatkowo utrzymujący się wzrost cen gazu dla przemysłu (nawet 600%! w stosunku do cen z 2020 roku) który jest kluczowy w procesie produkcyjnym nawozów mineralnych wpłynie na potężny wzrost cen. 

Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w własny, ekologiczny, darmowy nawóz, którym jest kompost.

 

  • Rozważ możliwość zakupu nasion już teraz.
     

Trudno przewidzieć w jaki sposób rozwinie się sytuacja z zakłóceniami dostaw towarów. Chociaż większość kupowanych przez nas nasion produkowana jest w Polsce to należy pamiętać że do ich produkcji potrzebne są też inne materiały, z których min, wykonane są opakowania. Obecnie odnotowywane są już na skalę kontynentalną niedobory opakowań plastikowych oraz drewna - z którego produkuje się papier. Wzrost cen energii elektrycznej dla przemysłu oraz paliw potrzebnych do transportu towarów odbiją się z całą pewnością również na cenie ostatecznej nasion.

Dodatkowo przy rosnących cenach żywności wiele osób zdecyduje się na własną uprawę warzyw i ziół w przyszłym sezonie co spotęguje popyt na towary ogrodnicze w okresie wiosennym. 

 

  • Zaplanuj większą powierzchnię pod własne uprawy niż w latach ubiegłych.

 

Gwałtownie rosnące koszty produkcji rolnej przełożą się na wyższe ceny warzyw i owoców w przyszłym roku. Gdyby do tego doszły niekorzystne warunki pogodowe to sytuacja może być naprawdę trudna. Dlatego warto zwiększyć własny areał upraw ekologicznych. Jak pokazała historia, w okresie trudności gospodarczych ogrody działkowe zapewniały mieszkańców miast dostęp do odpowiedniej ilości, zdrowej, własnej żywności. Ponadto uprawy ekologiczne prowadzone na małą skalę z wykorzystaniem nawożenia organicznego są bardziej odporne na zmieniające się warunki pogodowe czy wzrost cen syntetycznych oprysków lub nawozów, które po prostu nie są potrzebne.

 

 

Autor: Filip Roman

 

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com