OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

cięcie winorośli
27 marca 2024

Stosowanie agrowłókniny na działce.

Agrowłóknina wiosenna jest świetnym narzędziem do zastosowania w uprawie warzyw i niektórych owoców.

 

Po pierwsze chroni przed przymrozkami.

Młode rośliny wysadzone do gruntu z rozsady, wschodzące warzywa i kwiaty truskawek są wrażliwe na wiosenne przymrozki a niestety zdarzają się one często w naszym regionie. Agrowłóknina nie podniesie temperatury tak jak szklarnia czy duży tunel foliowy ale czasami nawet 2-30C robią ogromną różnicę i decydują o tym czy będziemy mieli plony i jakiej będą one jakości.

 

Chroni przed zimnym wiosennym wiatrem. 

Warzywa podobnie jak ludzie nie czują się najlepiej kiedy mocno wieje. Lubimy ciepłe i zaciszne miejsca. Okazuje się że rośliny na wietrznym stanowisku mogą mieć znacznie niższe plonu od tych, które są od wiatru osłonięte. Agrowłóknina świetnie się sprawdzi pod warunkiem oczywiście że solidnie przymocujemy ją do gruntu np. kamieniami, starymi cegłami lub deskami. Zbyt słabe zabezpieczenie może skutkować tym że będziemy jej szukać na sąsiednich działkach. 

 

Ochrona przed gradem.

Coraz częściej wiosną zdarzają się burze z gradem. Nawet niewielkie lodowe kulki mogą uszkodzić delikatne młode listki warzyw. Agrowłóknina sprawdzi się jako ochrona przed takimi zjawiskami. 

 

Na płasko czy w formie tunelu?

Wszystkie świeżo wysiane rośliny możemy przykrywać agrowłókniną jednak pamiętajmy że przy groszku czy bobie nie możemy trzymać jej zbyt długo na grządkach ponieważ zaczną one przyczepiać się do materiału i mogą się zdeformować. 

Kiedy warzywa są trochę większe warto założyć małe tunele. Wykorzystujemy do tego celu rurki wodociągowe typu pex o najmniejszej średnicy (16mm), które łatwo dają się formować w lekko spłaszczone łuki na które rozciągniemy agrowłókninę.

 

O tym koniecznie pamiętaj!

Agrowłóknina nie dopuszcza owadów zapylających do naszych roślin. Dlatego kwitnące truskawki osłaniamy tylko na noc a w dzień odkrywamy aby pszczoły i trzmiele mogły wykonać swoją pracę. 

 

Trzeba regularnie sprawdzać wilgotność gleby na osłoniętych grządkach ponieważ agrowłóknina ogranicza dostęp wody opadowej do roślin. Szczególnie jeżeli stosujemy większą gramaturę włókniny (21g). Wprawdzie większa gęstość włókien zapewnia większą wytrzymałość materiału i skuteczniejszą ochronę przed chłodem ale też mniej wody z deszczu trafia do ochranianych roślin.

 

 


starszy instruktor ds ogrodnictwa Filip Roman

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com