OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

17 stycznia 2022

Styczniowe rozsady

Chociaż ogród jest uśpiony i zasypany śniegiem, to warto już teraz pomyśleć o wiośnie oraz lecie i przygotować pierwsze rozsady.

 

Już w styczniu przygotowujemy rozsady begonii stale kwitnącej, pelargonii rabatowych, petunii ogrodowej, heliotropu peruwiańskiego, lobelii, szałwii i porów. 

 

Również w styczniu wysiewamy nasiona papryki, pomidorów i ogórków przeznaczonych do uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach. 

 

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych bylin kwitnących, chętnie uprawianych w ogrodach. Mają wiele odmian różniących się cechami zewnętrznymi i odpornością. Najefektowniejsze są pelargonie wielokwiatowe.

Najlepiej kupić do wysiewu nasiona już skaryfikowane.  Przed wysiewem nasiona moczymy w wodzie o temperaturze pokojowej (przez 12-24 godzin). Po posianiu nasiona lekko przysypujemy piaskiem, a pojemnik nakrywa folią. Trzeba im zapewnić temperaturę 20-25°C, zaczną wschodzić po 7-10 dniach. Pikujemy je, kiedy mają 2-3 liście.

 

Petunia ogrodowa - nasiona umieszczamy na podłożu, a lekko przysypujemy, dopiero wtedy, kiedy zaczną kiełkować, czyli po 10-14 dniach. Petunie pikuje się dwukrotnie.

 

Begonia stale kwitnąca - nasiona wysiewamy w pojemnikach powierzchniowo, następnie lekko przysypujemy cienką warstwą piasku. Begonie najlepiej wschodzą w temperaturze 20-22°C, pierwsze kiełki powinny pojawić się po około 20 dniach. Kiedy rośliny będą miały po dwa-trzy liście właściwe, należy je przepikować (powtarzamy to w marcu oraz około połowy kwietnia).

 

Heliotrop peruwiański -  przed siewem nasiona należy przechłodzić – przez tydzień przetrzymać w temperaturze 1-5°C. Następnie umieszczamy je na podłożu i lekko dociskamy. Należy im zapewnić temperaturę w granicach 20-25°C. Siejąc heliotropy trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo zaczną kiełkować po około 4 tygodniach.

 

Lobelia przylądkowa – po posianiu do skrzynek na wschody trzeba poczekać około 2 tygodni. Nasion nie trzeba przykrywać podłożem, natomiast doniczką warto nakryć folią lub szkłem. Lobelie najlepiej podlewać przez podsiąkanie. Siewki wymagają pikowania, ale trzeba to robić delikatnie.

 

Szałwia błyszcząca – można wysiewać już w styczniu, ale najlepszym terminem jest luty. Nasion nie przykrywa się podłożem, wystarcza im temperatura 16-20°C. Wschody mogą pojawić się już po 7 dniach.

 

Pory - już w połowie stycznia można wysiać pory na wczesny zbiór. Nasiona delikatnie przysypuje się podłożem, a pojemnik nakrywamy folią. Porom wystarcza temperatura 15-20°C (optymalna to 16°C). Pierwsze kiełki powinny pojawić się po 1-12 dniach.

 

Skrzynki z wysianymi nasionami trzeba umieścić w jak najjaśniejszym miejscu, np. na południowym parapecie.

 

Wszystkie wyżej wymienione rośliny (poza porami) sadzi się do gruntu po 15 maja, kiedy minie ryzyko przymrozków. Jednak rośliny trzeba wcześniej przygotować na zewnętrzne warunki i zahartować.

 

Mirosław Hartung 

Społeczny Instruktor Ogrodowy

ROD "Borówka" w Suwałkach

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com