OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Dla chętnych film o inwazyjnych gatunkach obcych przygotowany przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska:

Gatunki roślin inwazyjnych.

Za ich uprawę, przesadzanie, przemieszczanie można otrzymać karę administracyjną w wysokości do 1 000 000 złotych nałożoną przez organy państwowe!


Zapoznałeś się z każdą lekcją? 

Czas na mały sprawdzian, kliknij w przycisk "egzamin".
Na podstawie wyniku i podanych danych wystawimy zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia. 

Zaglądając regularnie na naszą stronę internetową będziesz na bieżąco ze wszystkim. Sprawdź co możesz znaleźć w zakładce "porady ogrodnicze".

 

Odpady zielone - wykorzystajmy na działce zamiast je wyrzucać.

Dbajmy o to aby kontenery na odpady bio nie były przepełnione, większość materiałów da się kompostować - drobne gałęzie, liście, skoszona trawa - zamiast płacić za ich wywóz możemy zamienić je w świetny nawóz dla naszych roślin

 

Chronimy zasoby naturalne wodę, powietrze, glebę.

 

○ dbamy o czystość cieków wodnych płynących przez ogród
○ zbieramy deszczówkę
○ nie spalamy śmieci i nie palimy ognisk
○ stosujemy nawozy organiczne zamiast mineralnych

 

Czasopismo "Działkowiec".

 

Każdy nowy działkowiec przez rok otrzymuje prenumeratę fachowego czasopisma "Działkowiec" ufundowaną przez Okręg Podlaski PZD. Zachęcamy Cię do zapoznawania się z każdym numerem!

 

Społeczna Służba Instruktorska.

 

W każdym ogrodzie działają ochotnicy, którzy posiadają doświadczenie w ogrodnictwie i chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi - są to społeczni instruktorzy ogrodowymi. Zapytaj w zarządzie swojego ROD jak się skontaktować z instruktorem!

 

"Obserwuj" nasz profil w serwisie Facebook.

 

Dzięki temu nie przegapisz żadnych ważnych komunikatów i najnowszych porad ogrodniczych opracowywanych specjalnie dla podlaskich działkowców

 

Koniecznie subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube.

 

Zamieszczamy tam regularnie krótkie, rzeczowe filmy z prostymi poradami ogrodniczymi. Dowiesz się z nich jak prowadzić działkę ekologicznie, jak pielęgnować rośliny jak wykonywać ich cięcie.

USTAWA O ROD

STATUT PZD

REGULAMIN ROD

Gotowe

Kiedy kompost jest ciemny i pachnie leśną ściółką jest gotowy do rozłożenia na grządkach, pod krzewy i pod drzewa. Zakładając kompostownik jesienią będziemy mieli gotowy nawóz w maju. Zakładając go wiosną, będziemy mieli gotowy materiał na jesień - idealny czas do przykrycia nim gleby przed zimą.

Składniki

Główna zasada: jak najbardziej różnorodne składniki, wrzucamy wszystko oprócz nabiału, chleba, mięsa i kości - mogą one zwabić gryzonie.

Bardzo ważne aby wszystko było rozdrobnione w maksymalny możliwy sposób.

Niezbędne do uruchomienia procesu kompostowania są suche części roślin, np. zrębki drewniane, liście, gałązki, suche części traw, bylin.

Kompostownik

Najlepiej wykonać go samodzielnie z drewnianych materiałów. Koniecznie dwie komory o wymiarach min. 1mx1mx1m każda.

Materiał kompostowany musi mieć kontakt bezpośrednio z glebą więc szczelna podłoga jest wykluczona!

Najlepiej w cieniu aby słońce go nie wysuszało. Jeżeli nie mamy takiego miejsca na działce to zamontujmy daszek albo jakieś przykrycie, które spowolni parowanie wody.

Jest to zależność potwierdzona przez 60 000 naukowców!

 

W 2015 roku podpisali oni tzw. deklarację Wiedeńską, w której określono glebę jako kluczowy element środowiska i podstawę życia drobnoustrojów, roślin, zwierząt oraz zdrowia ludzi.

 

Prawda jest taka, że zdrowa, żywa gleba wydaje zdrowe plony, które są konsumowane przez zwierzęta i ludzi. A więc od jej stanu zależy funkcjonowanie naszych organizmów.

 

Gleba nazywana jest też podstawowym narzędziem rolnika, ogrodnika. Pracują w niej mikroorganizmy i bakterie, które niczym kucharze i kelnerzy przygotowują pokarm dla roślin. W jednej garści zdrowej gleby znajduje się więcej organizmów niż wszystkich ludzi którzy żyli na Ziemi!

 

Stosując pestycydy zabijamy pożyteczne mikroorganizmy i bakterie.

Brak nawożenia organicznego (poplon, kompost, obornik) oraz długie okresy odsłonięcia gleby (zaorane pola, przekopane grządki) prowadzą do stopniowego pustynnienia. W efekcie niszczenia warstwy próchnicznej pola bardzo szybko wysychają, nie magazynują wody opadowej oraz emitują dwutlenek węgla do atmosfery.

Dobra wiadomość jest taka, że możemy to zmienić!

 

Regeneracja zamiast degradacji

 

 

Aby przywrócić życie w glebie i pozyskiwać z niej zdrową żywność należy zmienić sposób uprawy.

 

Po pierwsze, rezygnujemy z przekopywania grządek.

Orka na polach przed zimą, miała na celu zwiększenie powierzchni wchłaniania wody ze śniegu. Dawniej, pola były niemal przez cały okres zimowy przykryte sporą warstwą śniegu, który chronił glebę przed erozją i parowaniem wody. Teraz, warstwa śniegu utrzymuje się maksymalnie przez kilka tygodni. Kiedy spojrzymy na odsłonięte pola i wiatr który unosi suchy piasek to nasuwają się nam natychmiast skojarzenia z pustyniami.

Zamiast przekopywania lepiej delikatnie napowietrzyć glebę wiosną przed sadzeniem wykorzystując do tego np. widły amerykańskie (szerokie zęby).

 

Po drugie, gleba powinna być przez cały czas pokryta roślinnością lub ściółką.

Kiedy zbierzemy warzywa, możemy wysiać w ich miejsce tzw. poplon (np. facelia, łubin, gryka, gorczyca). Późną jesienią możemy nisko skosić te rośliny (bez kosza), dzięki temu powstanie warstwa ściółki chroniąca glebę przed utratą wilgoci. Rozdrobnione szczątki roślin będą w okresie zimowym stopniowo się rozkładać zapewniając pokarm mikroorganizmom i bakteriom, które później dostarczą całą gamę mikroelementów dla roślin – a w konsekwencji na nasze talerze.

 

Po trzecie, bioróżnorodność.

Ważna jest różnorodność roślin w ogrodzie, każda roślina ma zapotrzebowanie na inne składniki pokarmowe i inne substancje oddaje glebie. Uprawiając na danej powierzchni tylko jeden gatunek doprowadzimy w końcu do niedoboru pewnych pierwiastków i nadmiaru innych. Dlatego uprawiajmy obok siebie różnorodne warzywa, zioła i kwiaty.

Potrzebujemy liściastych roślin ozdobnych na naszych działkach. Liście z krzewów i drzew bardzo szybko się rozkładają tworząc próchnicę. Z racji swojej zasobności w węgiel są też ważnym elementem kompostu.

 

Po czwarte, kompost.

Jest on niezbędny do ekologicznej uprawy działki. Nawożenie kompostem grządek warzywnych i roślin ozdobnych zwiększa poziom próchnicy czyli żywej gleby. Jakie daje to korzyści? Wzrost materii organicznej o zaledwie 1% oznacza że hektar ziemi zatrzyma dodatkowe 224 tony (!) wody opadowej oraz pochłonie prawie 22,5 tony węgla z atmosfery więcej. Rezygnując z kompostowania i wyrzucając resztki roślinne do kontenerów na odpady okradamy glebę z substancji, które powinny do niej naturalnie wrócić, tracimy wodę i przyczyniamy się do emisji CO2, ponieważ transport odpadów wymaga spalania paliwa a sposób ich składowania powoduje dodatkową emisję metanu do atmosfery, który również jest gazem cieplarnianym.

 

Aby proces regeneracji gleby na naszej działce był jeszcze skuteczniejszy warto na początku zastosować do gleby i do kompostu szczepionki z pożytecznymi mikroorganizmami i bakteriami (tzw. efektywne mikroorganizmy). Mogą one również pozwolić na kompostowanie resztek kuchennych w naszych mieszkaniach nie emitując przy tym żadnego zapachu.

 

A co z pestycydami? Co robić żeby rośliny nie chorowały i nie były masowo zjadane przez owady?

 

Otóż najsilniejszym środkiem ochrony roślin jest zdrowa gleba.

Zadbajmy o nią, a ona zadba o nasze warzywa i owoce.

Źródła fachowej wiedzy.

Etyka i dobre obyczaje na działce.

Zdrowa gleba to Twoje zdrowie.

Działka od zera. Jak zacząć? Jak uzyskać plony już w pierwszym sezonie?

Maliny

Odmiany żółte Poranna rosa

Odmiany czarne Bristol, Jewel, Litacz, Chester

Odmiany czerwone jesienne:  Polka, Polesie, Pokusa

 

Malina czarna jest szczególnie bogata w antocyjany i polifenole. Jej owoce stanowią ważną rolę w budowie silnego układu odpornościowego.

Borówka wysoka (amerykańska)

Sprawdzone odmiany: Duke, Patriot, Bluecrop, Chandler, Darrow

 

Krzew ten potrzebuje słonecznego stanowiska, kwaśnej gleby i dużo wody w trakcie owocowania.

Należy więc w trakcie sadzenia wykopać większy niż zwykle dół, który uzupełnimy specjalną ziemią do borówek (niskie pH). Aby zapewnić odpowiednią wilgotność i utrzymać niskie pH, koniecznie trzeba wyściółkować krzewy korą z drzew iglastych (najlepiej warstwę kory "podkładowej" która jest już częściowo przekompostowana i warstwę bardziej ozdobnej). W trakcie sezonu możemy zasilać krzewy organicznym nawozem płynnym do borówek, który również wpłynie na kwasowość gleby.

Porzeczka czarna

Sprawdzone odmiany: Bona, Ometa, Titania, Kristin, Tisel

 

Bardzo cenne owoce. Krzew nie wymagający wielkiej pielęgnacji. Latem bardzo ozdobne. Rosnąc w rzędzie będą tworzyć niestrzyżony żywopłot.

Dereń jadalny

Sprawdzone odmiany: Elegantnyj, Szafer, Joligo, Jantarnyj

 

Długowieczne drzewo pokryte w II-III licznymi żółtymi kwiatami. Z drzewa można zebrać w VIII-IX nawet 50 kg owoców. Jest to gatunek obcopylny, dlatego trzeba posadzić dwie odmiany aby pojawiły się owoce. Są one bogate w witaminę C, polifenole, pektyny, garbniki.

Morwa biała

Sprawdzone odmiany: Gerardi's Dwarf

 

To drzewo o słodkich, leczniczych owocach.

Dzięki zawartym w nich składnikom i antyutleniaczom owoce i produkty z morwy regulują poziom cukru, obniżają zły cholesterol i redukują uszkodzenia miażdżycowe. Z morwy można uformować żywopłot, ale wtedy słabiej owocuje.

Świdośliwa olcholistna

Sprawdzone odmiany: Northline, Smoky, Honeywood, Pembina

 

Duży krzew odporny na mróz, który bardzo lubi słońce. Owoce słodsze od borówki amerykańskiej, o wyższej zawartości witamin i substancji przeciwutleniających. Dojrzewają na początku lata i uznawane są za jedne z najzdrowszych.

Łatwe w uprawie gatunki roślin owocowych. 

Koniecznie posadź je na swojej działce!

W ostatnich latach z ogrodów zaczynają znikać rośliny owocowe i grządki warzywne, a ogrodnictwo jest coraz bardziej wypierane z działek na rzecz tylko i wyłącznie rekreacji. Takie zjawisko jest w dużej mierze sprzeczne z funkcją i celem przeznaczenia terenów miejskich pod rodzinne ogrody działkowe.

Brak jego realizacji może mieć poważne konsekwencje, wpływając np. na decyzje o likwidacji ogrodów działkowych na rzecz parków miejskich czy osiedli mieszkaniowych.

Dowiesz się:

  • Jak zagospodarować działkę aby czerpać z niej pełną korzyść?

  • Jakie rośliny są najłatwiejsze w uprawie?

  • Po co jest regulamin ROD?

  • Jakie drzewa można wycinać bez pozwolenia?

EGZAMIN

Dowiesz się:

  • Co jest Twoją własnością a co nią nie jest?

  • Kiedy możesz stracić prawo do użytkowania działki?

  • Jaki możesz mieć wpływ na wysokość opłat w ROD?

  • Gdzie szukać pomocy w sprawach działkowych?

Szkolenie podstawowe

Przyspieszamy

Przewracanie co jakiś czas składników kompostu i mieszanie ich (np. co 2 tygodnie) napowietrza pryzmę i przyspiesza cały proces.

Dodanie na początek trochę zwykłej ziemi z działki lub startera kompostowego będzie również korzystne.

Pryzma musi być stale wilgotna ale nie zalana wodą, dlatego w miarę potrzeby podlewamy deszczówką lub wodą z wodociągu która odstoi minimum dobę w konewce (neutralizacja bakteriobójczego chloru).

 

Szanujmy prawo wszystkich działkowców do wypoczynku w ciszy.

 

Zamiast hałaśliwych kos spalinowych wybierajmy urządzenia elektryczne, które emitują zdecydowanie mniej hałasu i zanieczyszczeń

 

Informujemy sąsiadów o planowanych zabiegach ochrony roślin.
 

Wiatr unosi środki chemiczne na sąsiednie działki jeżeli
poinformujemy sąsiada będzie mógł się przygotować lub
zabezpieczyć swoje rośliny

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251

ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl