Przedstawiam zestawienie 5 porad, które są najważniejsze (z mojego punktu widzenia) dla osób rozpoczynających w tym roku swoją przygodę z uprawą warzyw.
1. Gleba jest kluczowym warunkiem do osiągnięcia sukcesu.
Podstawą dobrych plonów jest dobra kondycja gleby i jej zasobność. Osiągniemy ją wytwarzając jak najwięcej własnego kompostu. Jeżeli mamy za mało odpadów organicznych możemy zagospodarować to co inni działkowcy wyrzucają. Bogaty w różnorodne składniki kompost sprawia że rośliny mają dostęp do wszelkich niezbędnych składników pokarmowych i są odporniejsze na choroby czy działalność niepożądanych owadów. Dużo materii organicznej w glebie zapewnia odpowiednie warunki dla rozwoju pozytywnych mikroorganizmów i korzystnych bakterii glebowych.
2. Dostosuj terminy siewu do klimatu w Twoim regionie.
Szeroko dostępne porady ogrodnicze czasami mogą wprowadzić w błąd ponieważ nie są dostosowane do klimatu konkretnego regionu kraju. W Polsce temperatury wiosną potrafią być o wiele wyższe na zachodzie niż w północno wschodniej części kraju. Dlatego musimy wziąć pewną korektę w kwestii terminów siewu. Zbyt wczesne wysianie niektórych warzyw może znacznie obniżyć plony. Dzieje się tak np. z ogórkami. Wprawdzie przyjęło się że po 15 maja nie występują już przymrozki ale ostatnie lata pokazały że bardzo chłodne noce utrzymują się aż do pierwszych dni czerwca. Ogórki wysiane dopiero w drugim tygodniu czerwca mogą przynieść o wiele szybszy i większy plon niż te wysiane w maju.
Duży problem mogą też nam sprawić rozsady, które zbyt wcześnie przygotowaliśmy w domu. Pogoda może nie być jeszcze odpowiednia do wysadzenia ich do gruntu a w warunkach domowych zaczynają zbytnio się wydłużać i słabnąć.
Pośpiech jest wskazany jedynie w przypadku warzyw o wybitnie długim czasie kiełkowania jak seler. Możemy go wysiewać na rozsadę już pod koniec lutego.
3. Okrywaj swoje uprawy.
Wiosną wykorzystujemy agrowłókninę aby osłonić młode rośliny przed zimnym wiatrem i nocnymi przymrozkami. Odpowiednią będzie ta o gramaturze 30g/m2.
Latem okrycie upraw siatką od owadów skutecznie ochroni je przed wieloma szkodnikami.
Uprawa ogórka pod osłoną z agrowłókniny w ROD im. M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku.
4. Kontroluj chwasty już teraz.
Okres przedwiośnia to czas kiedy znika pokrywa śnieżna i gleba zaczyna stopniowo się nagrzewać. W wilgotnym otoczeniu zaczynają kiełkować chwasty, które najłatwiej usunąć zanim się mocno ukorzenią. Jak to robić? Wystarczy co jakiś czas wzruszyć ziemię motyką co uszkodzi siewki chwastów. Dodatkową korzyścią takiego zabiegu jest zatrzymanie parowania wody. Po wzruszeniu ziemi, na jej powierzchni tworzy się sucha warstwa stanowiąca izolację dla wody znajdującej się poniżej i hamuje jej ucieczkę.
5. Bądź o krok przed szkodnikami.
Nie chcemy znaleźć się w sytuacji kiedy pewnego dnia zobaczymy ogołocone liście naszych starannie pielęgnowanych warzyw dlatego musimy planować strategie obronne przed niepożądanymi owadami. Każde warzywo ma określonych przeciwników. Na przykład kapusta z całą pewnością zostanie zaatakowana przez bielinka kapustnika, który w lipcu złoży na spodniej stronie liści żółte jajeczka z których to wyklują się żarłoczne gąsienice. Wiedząc o tym możemy zawczasu osłonić nasze uprawy siatką ochronną lub przeglądać codziennie liście i ręcznie usuwać jajka. Innym przykładem planowania jest uprawa cebuli obok marchwi. Zapach marchwi wprowadza w błąd szkodniki cebuli a zapach cebuli wprowadza w błąd szkodniki marchwi.
Jaja bielinka kapustnika na liściu brokuła i wylęgające się z nich gąsienice.
starszy instruktor ds ogrodnictwa
Filip Roman
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@gmail.com