Czy wiedziałeś że Polska jest największym na świecie producentem aronii i jej przetworów?
Nasz kraj odpowiada za aż 75% światowej produkcji. Pomimo tego nie cieszy się ona zbyt dużą popularnością w naszej kuchni.
Owoc który niegdyś można było spotkać na każdej działce dzisiaj odszedł nieco w zapomnienie. Może to czas aby przypomnieć sobie o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych aronii i jej charakterystycznym smaku?
Nieprzypadkowo aronię zalicza się do zw. „superowoców” . Wynika to z ponadprzeciętnej zawartości w jagodach składników prozdrowotnych. Są to min antyoksydanty, które chronią organizm przed rozwojem komórek nowotworowych. Taniny z kolei działają antybakteryjnie i spowalniają proces starzenia się. Witaminy, zwłaszcza z grupy B, działają uspokajająco i antydepresyjnie. Witamina PP dodatkowo wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.
Wymagania glebowe i stanowisko.
Krzew aronii osiąga wysokość do 2,5 m i może rosnąć w jednym miejscu nawet przez 20 lat.
Ma małe wymagania odnośnie żyzności gleby jednak aby uzyskać większy plon można rozkładać wokół krzewu nawóz organiczny. Dosyć płytki system korzeniowy sprawia że dobrze czuje się w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych. Posadzona w cieniu będzie słabo owocowała.
Wskazówki odnośnie uprawy.
- sadząc kilka krzewów zachowaj odstęp min. 1,5 m.
- ze względu na dużą wytrzymałość rośliny na mróz nie ma potrzeby okrywania jej na zimę;
- w czasie długiej suszy należy podlewać aronię ponieważ od ilości wody zależy wielkość owoców;
- nie ma potrzeby stosowania oprysków ponieważ krzew ten jest odporny na choroby i szkodniki;
- po 5-6 latach rozpoczynamy coroczne cięcie odmładzające – wiosną usuwamy kilka najstarszych pędów tnąc jak najniżej przy ziemi;
- możemy samodzielnie rozmnażać aronię poprzez odkłady – wiosną jeden pęd przyginamy do ziemi i przysypujemy ziemią – jesienią uzyskamy z niego kilka ukorzenionych sadzonek.
Wskazówka:
Sposobem na ograniczenie cierpkości owoców jest ich przemrożenie.
Oprócz walorów zdrowotnych aronia jest ma też cechy ozdobne. Wiosną przyozdobiona jest obficie białymi kwiatami, które pięknie pachną i są miododajne. Jesienią liście aronii przebarwiają się na pomarańczowy a następnie czerwony kolor i długo utrzymują się na krzewie.
Filip Roman - starszy instruktor ds ogrodniczych
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl