OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

cięcie winorośli
28 sierpnia 2023

Byliny odporne na suszę.

W dzisiejszych czasach, kiedy zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej zauważalne i dotkliwe, poszukiwanie roślin, które dobrze znoszą suszę, staje się priorytetem w ogrodnictwie. Byliny, które nie tylko prezentują się pięknie, ale także są odporne na brak wody, stają się cennym skarbem dla każdego ogrodnika. 

 

Oto kilka propozycji:

 

1. Szałwia lekarska (Salvia officinalis) Szałwia lekarska to roślina nie tylko znana z zastosowań w kuchni i medycynie, ale również ze swojej wytrzymałości na suszę. Jej srebrzyste liście i kwiaty w odcieniach niebieskiego i fioletu stanowią nie tylko ozdobę ogrodu, ale także przyciągają pszczoły i motyle. Jest to idealny wybór dla ogrodów o lekkiej, przepuszczalnej glebie. Mniejsze walory lecznicze ale obfitsze kwitnienie zapewnia szałwia omszona (Salwia nemorosa).

 

Szałwia lekarska wiosną tuż przed kwitnieniem.

 

Szałwia omszona w pełni kwitnienia.

 

2. Lawenda (Lavandula spp.) Nie ma wątpliwości, że lawenda to jedna z najbardziej charakterystycznych roślin o silnym zapachu i pięknych fioletowych kwiatostanach. Jej srebrzyste liście dodają uroku, a odporność na suszę czyni ją doskonałym wyborem dla ogrodów o niewielkim dostępie do wody. Lawenda jest nie tylko estetyczna, ale także przyciąga owady zapylające.

 

 

3. Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia). Ta bylina jest znakomitym przykładem rośliny odpornej na suszę. Jej naturalne siedliska to obszary o suchych glebach i dużym nasłonecznieniu. Właśnie w takich warunkach jej srebrzyste liście stają się jeszcze bardziej lśniące, a kwiatostany dodają ogrodowi subtelnej elegancji.

 

 

4. Rudbekia (Rudbeckia spp.): Rudbekie, zwane również słonecznikami, to piękne byliny o charakterystycznych, pomarańczowo-żółtych kwiatach. Są one doskonale przystosowane do warunków suszy i stanowią wspaniałą ozdobę ogrodu. Ich jasne, promieniste kwiaty przyciągają wzrok i owady zapylające, dodając życia i koloru przestrzeni ogrodowej. Rudbekie są również stosunkowo łatwe w uprawie i dobrze znoszą różne rodzaje gleby.

 

 

5. Czosnek ozdobny (Allium spp.) Jego kule kwiatów w odcieniach fioletu i białego przyciągają spojrzenia, a trwałość i małe wymagania sprawiają, że świetnie sprawdza się w ogrodach o surowych warunkach.

 

Czosnek nawet po przekwitnieniu wygląda ciekawie.

 

6. Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum) Ta niewielka roślina o małych, aromatycznych liściach i kwiatach w odcieniach różu, fioletu lub białego jest wręcz stworzona do przetrwania w suchych warunkach. Jej zdolność do przystosowania do suszy oraz przyjemny zapach sprawiają, że może być doskonałym dodatkiem do ogrodu. 

 

 

7. Rozchodniki (Sedum spp.) Jeśli marzy Ci się ogród, który zachwyca jesienią, to rozchodniki są właśnie dla Ciebie. Te wyjątkowe rośliny kwitnące jesienią nie tylko przetrwają suszę, ale także dodadzą niepowtarzalny urok w późniejszych miesiącach.

 

 

Autor:

Filip Roman

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com