Deszcz towarzyszy nam w województwie podlaskim niemal codziennie od przynajmniej dwóch tygodni. Z jednej strony jest to powód do radości ponieważ opady uzupełnią niedobory wody w glebie po bezśnieżnej zimie, ale jest też kilka potencjalnych problemów, które może wywołać taka pogoda.
Deszczowa pogoda w trakcie kwitnienia truskawek sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Fot. F. Roman
Chrońmy rośliny przed rozwojem chorób grzybowych.
Wysoka wilgotność powietrza i gleby oraz temperatura coraz bardziej przypominająca tą letnią, stwarzają idealne warunki do rozwoju grzybów. Aby uniknąć pojawienia się np. szarej pleśni na truskawkach należy wykonać oprysk preparatami zawierającymi pozytywne mikroorganizmy. Środki te są bezpieczne dla ludzi i przyrody oraz mają neutralny (lekko winny) zapach. Zabieg taki wykonujemy najlepiej w pochmurną pogodę lub późnym wieczorem ponieważ bezpośrednie działanie promieni słonecznych zmniejsza jego efektywność.
Opryskiwać możemy wszystkie rośliny, glebę oraz ściółkę aby pozytywna mikroflora zasiedliła nasz ogród i ograniczyła możliwość rozwoju patogenów.
Niektórzy działkowcy z powodzeniem stosują również oprysk drożdżami kuchennymi. Wystarczy rozpuścić 100g drożdży w 1l wody lub mleka. Dla lepszego efektu zabieg powtarzamy co tydzień w zależności od pogody.
Kompostownik zadaszony to idealne rozwiązanie aby zapobiec zalaniu. Fot. F. Roman
Chroń kompost przed zalaniem.
Aby proces kompostowania przebiegał prawidłowo nasze odpady zielone nie mogą być zalewane wodą. Idealnym rozwiązaniem jest zadaszony kompostownik ale skuteczne będzie również położenie dużego kartonu na wierzch pryzmy.
Odpady zielone zakryte kartonem. Oczywiście należy jeszcze położyć coś cięższego aby wiatr go nie zabrał. Fot. F. Roman
Zgromadź zapas wody na suchy okres.
Deszczówka jest lepsza do podlewania roślin niż woda z wodociągu, ponieważ ta druga jest chlorowana i może negatywnie wpłynąć na równowagę biologiczną w glebie. Warto zgromadzić jej zapas w okresie deszczowym aby wykorzystać ją później w okresie suszy lub do podlewania roślin pod osłonami.
Zapobiegaj wypłukiwaniu gleby przy intensywnych opadach.
W przypadku gwałtownych ulew odsłonięta gleba może ulegać wymywaniu. Aby temu zapobiec rozłóż ściółkę na grządkach warzywnych i wokół pozostałych roślin. Dodatkowo spowolni to parowanie wody i zatrzyma wilgoć na dłużej.
Autor:
Filip Roman
st. instruktor ds. ogrodniczych
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl