kom. 577 761 183

             85 732 22 58

podlaski@pzd.pl www.pzdpodlaski.pl

Polski Związek Działkowców        ul. Ciołkowskiego 2/5      Okręgowy  Zarząd   Podlaski                    15-245   Białystok     

 

        UWAGA - wjazd na parking od ul. Mickiewicza     

Białystok - Łomża - Suwałki

Polski Związek Działkowców

Okręgowy Zarząd Podlaski

Niektóre warzywa znikają z naszych działek w lipcu i lądują na talerzach lub w słoikach jako przetwory na zimę. Co zrobić z pustymi miejscami na grządkach i rabatach warzywnych?

 

Możemy jeszcze wysiać sałaty, kapustę chińską, rzodkiewki, roszponkę, szpinak. Jeżeli szybko przystąpimy do działania to możemy jeszcze wysiać na rozsadę jarmuż. Wprawdzie ma on dłuższy okres wegetacyjny ale jest znany z niezwykłej odporności na zimno (po przymrozkach ma nawet lepsze walory smakowe).

 

Zielony nawóz - czyli użyźniamy glebę naturalnie, bez chemii. W sierpniu, po zbiorach, wysiewamy też rośliny poplonowe, których celem będzie użyźnienie i osłonięcie gleby przed erozją. Oto kilka propozycji:

 

Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia) - jej wyjątkowe listki tworzą estetyczny dywan który utrzymuje się aż do silnych mrozów. Zimą kiedy temperatury spadną poniżej -10 stopni zacznie szybko się rozkładać wzbogacając glebę w próchnicę i karmiąc pozytywne organizmy glebowe. 

 

Gorczyca biała (Sinapis alba) - jej cechą charakterystyczną jest szybki wzrost i właściwości fitosanitarne. Co to znaczy? Substancje, które są przez nią wydzielane do gleby neutralizują różne patogeny i szkodniki. Szczególnie warto ją wysiać w miejscu w którym w kolejnym roku planujemy uprawę cebuli lub buraków.

 

 

Szpinak warzywny (Spinacia oleracea) - szybko rośnie, głęboko się korzeni rozluźniając glebę i poprawia jej jakość. Przed kwitnieniem możemy skosić liście bez kosza, pozostawiając powstałą ściółkę na zimę.

 

Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) - siejemy na początku sierpnia aby zdążyła się rozwinąć przed mrozami. Działa regeneracyjnie na glebę usuwając z niej nicienie. Uprawiając od wiosny aksamitki jako kwiaty ozdobne możemy zebrać samodzielnie bardzo dużą ilość własnych nasiona. W przypadku uprawy jesiennej na poplon ścinamy / kosimy rośliny przed zawiązaniem nasion. 

 

Jak wysiewamy rośliny na zielony nawóz? Rozrzucamy dosyć gęsto nasiona na grządce a następnie grabimy delikatnie - w ten sposób nasiona wymieszają się z wierzchnią warstwą gleby. 

 

Większość rośliny powinna się rozłożyć do wiosny. Gdyby jednak zima okazała się wyjątkowo łagodna a zielone części roślin przetrwałyby do wiosny, wtedy traktujemy je glebogryzarką (płytko mieszając z glebą) lub usuwamy na kompost. 

 

Autor: Filip Roman

 

 

 

 

 

 

Co siejemy w sierpniu?  Warzywa i poplony

09 sierpnia 2021

Fot. Filip Roman

       NAJNOWSZE