Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251

ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

 Jak dojechać?

O nas

Dla zarządów ROD

Ogłoszenia

Z życia Okręgu

Porady prawne

Porady ogrodnicze

Komisja Rewizyjna

Szkolenia

Kontakt

projekt strony:  Filip Roman

Niektóre warzywa znikają z naszych działek w lipcu i lądują na talerzach lub w słoikach jako przetwory na zimę. Co zrobić z pustymi miejscami na grządkach i rabatach warzywnych?

 

Możemy jeszcze wysiać sałaty, kapustę chińską, rzodkiewki, roszponkę, szpinak. Jeżeli szybko przystąpimy do działania to możemy jeszcze wysiać na rozsadę jarmuż. Wprawdzie ma on dłuższy okres wegetacyjny ale jest znany z niezwykłej odporności na zimno (po przymrozkach ma nawet lepsze walory smakowe).

 

Zielony nawóz - czyli użyźniamy glebę naturalnie, bez chemii. W sierpniu, po zbiorach, wysiewamy też rośliny poplonowe, których celem będzie użyźnienie i osłonięcie gleby przed erozją. Oto kilka propozycji:

 

Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia) - jej wyjątkowe listki tworzą estetyczny dywan który utrzymuje się aż do silnych mrozów. Zimą kiedy temperatury spadną poniżej -10 stopni zacznie szybko się rozkładać wzbogacając glebę w próchnicę i karmiąc pozytywne organizmy glebowe. 

 

Gorczyca biała (Sinapis alba) - jej cechą charakterystyczną jest szybki wzrost i właściwości fitosanitarne. Co to znaczy? Substancje, które są przez nią wydzielane do gleby neutralizują różne patogeny i szkodniki. Szczególnie warto ją wysiać w miejscu w którym w kolejnym roku planujemy uprawę cebuli lub buraków.

 

 

Szpinak warzywny (Spinacia oleracea) - szybko rośnie, głęboko się korzeni rozluźniając glebę i poprawia jej jakość. Przed kwitnieniem możemy skosić liście bez kosza, pozostawiając powstałą ściółkę na zimę.

 

Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) - siejemy na początku sierpnia aby zdążyła się rozwinąć przed mrozami. Działa regeneracyjnie na glebę usuwając z niej nicienie. Uprawiając od wiosny aksamitki jako kwiaty ozdobne możemy zebrać samodzielnie bardzo dużą ilość własnych nasiona. W przypadku uprawy jesiennej na poplon ścinamy / kosimy rośliny przed zawiązaniem nasion. 

 

Jak wysiewamy rośliny na zielony nawóz? Rozrzucamy dosyć gęsto nasiona na grządce a następnie grabimy delikatnie - w ten sposób nasiona wymieszają się z wierzchnią warstwą gleby. 

 

Większość rośliny powinna się rozłożyć do wiosny. Gdyby jednak zima okazała się wyjątkowo łagodna a zielone części roślin przetrwałyby do wiosny, wtedy traktujemy je glebogryzarką (płytko mieszając z glebą) lub usuwamy na kompost. 

 

Autor: Filip Roman

 

 

 

 

 

 

Co siejemy w sierpniu?  Warzywa i poplony

09 sierpnia 2021

Strona główna

Najnowsze porady

Porady ogrodnicze

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

                                              Polski Związek Działkowców

     Menu

       OKRĘG PODLASKI