Niektórzy działkowcy posiadający w swoim ogrodzie późne odmiany truskawek właśnie zbierają ostatnie owoce. Jeżeli chcemy zapewnić sobie obfite zbiory również w przyszłym roku musimy pamiętać o kilku zadaniach do wykonania.
Wycinanie liści.
Tzw. koszenie truskawek nie zawsze jest konieczne. Napewno warto usunąć liście jeżeli widzimy że są one porażone przez mączniaka, białą plamistość albo przędziorka. W sytuacji kiedy rośliny wyglądają na zdrowe i pełne wigoru możemy zrezygnować z koszenia. Zabieg ten należy wykonać jak najszybciej po owocowaniu aby roślina zdążyła odbudować się do jesieni. Wiąże się to również ze zwiększonym zapotrzebowaniem nawozowym.
Biała plamistość liści.
Usuwanie rozłogów.
Truskawki rozmnażają się przez tzw. „rozłogi” czyli długie, cieńkie pędy na zakończeniu których tworzy się nowa roślina, która wytwarza kolejną nitkę i tak dalej. Jeżeli nie będziemy usuwali tych rozłogów plantacja szybko nadmiernie się zagęści co obniży plony i zwiększy ryzyko porażenia przez choroby.
Odchwaszczanie.
Niezależnie od tego czy wycinamy liście czy nie musimy koniecznie usuwać na bieżąco chwasty, które konkurują z truskawkami o składniki pokarmowe i wodę.
Stosowanie agrotkaniny pomaga w kontrolowaniu chwastów i wycinaniu rozłogów.
Nawożenie.
Jeżeli wykonaliśmy zabieg koszenia warto rozsypać i płytko przemieszać z wierzchnią warstwą ziemi obornik granulowany bydlęcy.
starszy instruktor ds ogrodnictwa Filip Roman
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@gmail.com