Wielu działkowców posiadających starsze jabłonie ma w tej chwili trawniki zasypane opadłymi jabłkami, często zgniłymi lub uszkodzonymi. Co z nimi zrobić?
Przede wszystkim pamiętaj że nie wolno wrzucać ich do kontenera na odpady “zielone”. Na owoce i resztki żywności przeznaczony jest kontener na odpady BIO z symbolem ogryzka. Z czego wynika taki podział?
W zakładzie przetwarzania odpadów, zgniłe owoce i resztki żywności trafiają do specjalnych komór gdzie są kompostowane w wysokiej temperaturze. Tylko w ten sposób można z nich uzyskać kompost wolny od patogenów.
Czy zgniłe owoce można kompostować na swojej działce?
Przyczyną gnicia owoców śliw i jabłoni jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych (śliwki) i ziarnkowych (jabłka). Ponieważ są to choroby grzybowe, kompost uzyskany z takich owoców w warunkach działkowych może stać się nośnikiem infekcji w kolejnych latach.
Jak ograniczyć ilość spadów na przyszłość?
W okresie kwitnienia drzew należy wykonać oprysk prepratami miedziowymi.
Jesienią należy usunąć wszystkie pozostałe na drzewie owoce, które zimą zamieniają się w tzw. mumie czyli zaschnięte zgniłe jabłka.
Ograniczamy objętość korony na przedwiośniu i prześwietlany drzewo aby móc kontrolować ilość zawiązanych owoców.
Po czerwcowym opadzie zawiązek usuwamy ich zbyt dużą ilość aby uzyskać duże zdrowe jabłka.
Latem usuwamy tzw. wilki czyli długie tegoroczne przyrosty pędów, które niepotrzebnie zagęszczają koronę sprzyjając infekcjom grzybowym.
Warto rozważyć również wymianę bardzo starych drzew, które nie są już w stanie wydawać dobrej jakości plonu i posadzić w ich miejsce nowsze odmiany na podkładkach karłowych, które będą bardziej odporne na choroby.
starszy instruktor ds ogrodnictwa Filip Roman
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@gmail.com