OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

cięcie winorośli
21 maja 2024

Czas wysadzania warzyw ciepłolubnych - na co zwrócić uwagę?

Wszystko wskazuje na to że ostatecznie minęło już zagrożenie nocnych przymrozków więc możemy wysadzać do gruntu warzywa ciepłolubne, których rozsadę przygotowaliśmy wcześniej. Będą to ogórki, cukinie, dynie, kabaczki, patisony, pomidory, papryki, arbuzy, melony, fasola a z ziół: bazylia, majeranek O czym trzeba pamiętać przy sadzeniu aby rośliny dobrze się przyjęły i dały obfity plon? 

 

Hartowanie rozsady.

Kilka dni przed sadzeniem warto wystawiać rozsadę na zewnątrz w zaciszne miejsce osłonięte od bezpośredniego słońca i silnego wiatru aby przystosowywały się do nieco trudniejszych warunków od tych panujących w szklarni. Ograniczamy również podlewanie aby sadzonki lepiej zniosły stres związany z przesadzaniem. 

 

Przygotowanie podłoża.

Ziemię na grządkach można płytko przemieszać z dodatkiem kompostu i wybranego nawozu ekologicznego (np. Alginit który dodatkowo zwiększa magazynowanie wody). Niektórzy działkowcy praktykują wkładanie liści pokrzywy i zmielonych skorupek po jajkach do dołków w których będą sadzone pomidory czy pomidory. Dokładnie usuwamy pozostałości chwastów takich jak perz, mniszek czy powój, które potrafią odrastać z korzeni.

 

Woda.

Obficie podlewamy rozsadę i grządki na godzinę, dwie przed sadzeniem. Później należy podlewać warzywa tylko raz w tygodniu, obficie. Zmobilizuje to system korzeniowy do silniejszego rozwoju przez co zwiększy się powierzchnia z której roślina będzie mogła pobierać składniki odżywcze. Częste i płytkie podlewanie sprawia że warzywa mają mały i płytki system korzeniowy i są bardziej podatne na choroby i suszę.

 

Dobre sąsiedztwo.

Obok pomidorów warto posadzić bazylię i aksamitki, które odstraszają swoim zapachem mączliki szklarniowe i stanowią pułapkę dla nicieni.

 

 


starszy instruktor ds ogrodnictwa Filip Roman

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com