OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

14 lutego 2024

Działka na przedwiośniu.

Po zimowym śniegu nie ma już śladu, słońce coraz częściej zachęca do przebywania na świeżym powietrzu a śpiew ptaków przypomina nam o zbliżającej się dużymi krokami wiośnie. Jakie prace mamy do wykonania na działce w tym okresie?

 

  • Zdejmujemy okrycia roślin.

Niektóre krzewy czy byliny ozdobne osłanialiśmy agrowłókniną, igliwiem lub matami słomianymi by chronić je przed silnym mrozem. Teraz jest czas aby uwolnić je spod ciepłego okrycia. Dzięki temu nasze rośliny nie obudzą się zbyt wcześnie z zimowego snu. Bądźmy jednak na bieżąco z prognozą pogody. Gdyby temperatura miała nagle spaść znacznie poniżej zera, będziemy musieli interweniować.

 

  •  Sprawdzamy stan szklarni i tuneli foliowych.

Jeżeli zauważymy niewielkie pęknięcia folii, możemy je skleić specjalną taśmą. Pęknięte powierzchnie szklane trzeba bezwzględnie wymienić aby nie stanowiły zagrożenia dla użytkowników działki. Ważne jest również wyczyszczenie wszystkich powierzchni aby zwiększyć ilość światła wpadającego do wnętrza tunelu lub szklarni.

 

  • Nadrabiamy zaległości z jesieni.

Jeżeli nie zdążyliśmy jesienią usunąć opadłych liści, mumii owoców czy innych resztek roślinnych należy to zrobić jeszcze przed ruszeniem wegetacji aby uniknąć porażenia roślin przez formy przetrwalnikowe czynników chorobotwórczych. 

 

  • Kontrola trawnika.

Jeżeli podłoże jest już w miarę suche możemy wygrabiać liście i suche, pożółkłe źdźbła trawy. Jeżeli pojawiły się po zimie puste plamy na trawniku możemy przenieść darń z innego miejsca aby ją uzupełnić. Osoby, które gościły na działce kreta będą musiały również zebrać kopce.  

 

  • Sprawdzamy przechowywane cebule i bulwy.

Działkowcy dysponujący odpowiednimi warunkami przechowują przez okres zimy własne cebule i bulwy kwiatów, które nie przetrwałyby w gruncie. Należy sprawdzać ich stan i na bieżąco usuwać zgniłe lub pokryte pleśnią. Zadbajmy też o odpowiedni poziom wilgotności i niską temperaturę. Jeżeli mamy jakieś rośliny w donicach sprawdźmy czy nie podłoże w nich nie przeschło. 

 

  • Cięcie zimowe krzewów i drzew owocowych.

Przed przystąpieniem do cięcia jabłoni, winorośli, porzeczek, borówek, agrestu, jeżyny, malin sprawdźmy stan naszych narzędzi. Sekatory należy dokładnie wyczyścić, zdezynfekować i naoliwić. Prawdopodobnie potrzebne będzie również ostrzenie. Praca tępym narzędziem może zwiększyć ryzyko infekcji roślin ponieważ rana na pędach jest wtedy poszarpana i trudniej się zabliźnia. 

 


Starszy instruktor ds ogrodnictwa

Filip Roman

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com