OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

22 sierpnia 2022

Facelia błękitna - miododajny poplon. 

Kiedy zbierzemy plony z naszych grządek stajemy przed dylematem - jaką roślinę wysiać na nawóz zielony? 


Jedną z ciekawszych opcji jest facelia błękitna.

Gatunek z rodziny ogórecznikowatych jest neutralny w płodozmianie więc możemy go wysiewać niezależnie od tego co uprawialiśmy w danym miejscu wcześniej.

 
Im gęściej rozrzucimy nasiona tym mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się chwastów. Drobne karbowane liście przypominające nieco paproć utworzą gęsty, zwarty dywan pokrywający glebę. 

 


 

Kluczową cechą facelii jest jej wysoka miododajność. Liczne gatunki owadów zapylających, od pszczoły miodnej, po bzygowate, trzmiele i dzikie pszczoły, znajdują we wnętrzu jej fioletowoniebieskich kwiatów cenny pokarm.

 

 

Przechodząc w słoneczny dzień obok faceliowej łąki usłyszymy głośny koncert w którym główne “skrzypce” grają przeważnie trzmiele - chyba najgłośniejsze ze wszystkich zapylaczy. 

 

Ale uwaga! Im dłużej będziemy zwlekać z wysiewem facelii tym większe ryzyko że nie zdąży ona zakwitnąć. Roślina ta jest wrażliwa na mróz a czas jaki potrzebuje od kiełkowania do wytworzenia kwiatów wynosi 5 tygodni. Dlatego nie zwlekajmy i postarajmy się to zrobić do połowy września. 

Bez przekopywania.


Najczęściej przez okres zimowy, pod wpływem śniegu i niskich temperatur facelia zamiera i rozkłada się tworząc ściółkę na wierzchniej warstwie gleby. W łagodniejsze zimy potrafi ona przetrwać na grządkach ale bardzo łatwo się ją usuwa.

 

W przypadku małych powierzchni sprawdzą się nożyczki ogrodnicze a na większych grządkach nożyce do żywopłotu. Rozdrabniamy liście i łodygi a korzenie pozostawiamy w glebie aby razem z nimi pozostał w niej węgiel, bakterie i substancje odżywcze dla nowych roślin.

 

W tym miejscu, wiosną możemy wysadzić np. sałatę z rozsady. Facelia, która przez całą zimę chroniła glebę przed erozją zapewni teraz dobry start kolejnym roślinom. 

 

Autor:
Filip Roman
inż. architekt krajobrazu

 

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com