Kiedy zbierzemy plony z naszych grządek stajemy przed dylematem - jaką roślinę wysiać na nawóz zielony?
Jedną z ciekawszych opcji jest facelia błękitna.
Gatunek z rodziny ogórecznikowatych jest neutralny w płodozmianie więc możemy go wysiewać niezależnie od tego co uprawialiśmy w danym miejscu wcześniej.
Im gęściej rozrzucimy nasiona tym mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się chwastów. Drobne karbowane liście przypominające nieco paproć utworzą gęsty, zwarty dywan pokrywający glebę.
Kluczową cechą facelii jest jej wysoka miododajność. Liczne gatunki owadów zapylających, od pszczoły miodnej, po bzygowate, trzmiele i dzikie pszczoły, znajdują we wnętrzu jej fioletowoniebieskich kwiatów cenny pokarm.
Przechodząc w słoneczny dzień obok faceliowej łąki usłyszymy głośny koncert w którym główne “skrzypce” grają przeważnie trzmiele - chyba najgłośniejsze ze wszystkich zapylaczy.
Ale uwaga! Im dłużej będziemy zwlekać z wysiewem facelii tym większe ryzyko że nie zdąży ona zakwitnąć. Roślina ta jest wrażliwa na mróz a czas jaki potrzebuje od kiełkowania do wytworzenia kwiatów wynosi 5 tygodni. Dlatego nie zwlekajmy i postarajmy się to zrobić do połowy września.
Bez przekopywania.
Najczęściej przez okres zimowy, pod wpływem śniegu i niskich temperatur facelia zamiera i rozkłada się tworząc ściółkę na wierzchniej warstwie gleby. W łagodniejsze zimy potrafi ona przetrwać na grządkach ale bardzo łatwo się ją usuwa.
W przypadku małych powierzchni sprawdzą się nożyczki ogrodnicze a na większych grządkach nożyce do żywopłotu. Rozdrabniamy liście i łodygi a korzenie pozostawiamy w glebie aby razem z nimi pozostał w niej węgiel, bakterie i substancje odżywcze dla nowych roślin.
W tym miejscu, wiosną możemy wysadzić np. sałatę z rozsady. Facelia, która przez całą zimę chroniła glebę przed erozją zapewni teraz dobry start kolejnym roślinom.
Autor:
Filip Roman
inż. architekt krajobrazu
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@gmail.com