Wyższe temperatury i opady deszczu to przepis na intensywny wzrost wszystkich roślin, które posadziliśmy w ogrodzie warzywnym. Pamiętajmy jednak że do ich rozwoju i dobrej kondycji niezbędne są składniki mineralne, które dostarczamy wraz z nawożeniem.
Najbezpieczniejsze dla naszego zdrowia i przyrody są nawozy “organiczne”. Spośród nich liderem jakości jest dojrzały kompost, który możemy rozkładać wokół roślin również w trakcie sezonu. Jednak wyzwaniem jest pozyskanie odpowiedniej ilości tego “czarnego złota” ogrodników.
Alternatywą, dostarczającą duże ilości azotu niezbędnego do budowy zielonych części roślin jest skoszona trawa. Wystarczy po każdym koszeniu trawnika rozłożyć cienką warstwę pod roślinami a kiedy ta wyschnie na słońcu, możemy dołożyć kolejną.
Możemy również samodzielnie przygotować wyciągi i gnojówki z pokrzyw, skrzypu czy innych ziół i tak przygotowanymi preparatami podlewać warzywnik, najlepiej po deszczu lub po zwilżeniu gleby.
Innym rozwiązaniem jest zakup gotowych nawozów organicznych w płynie, które rozcieńczamy z wodą i co dwa-trzy tygodnie podlewamy warzywa.
Blady, jasnozielony kolor liści fasolki szparagowej świadczy o braku dostatecznej ilości azotu w glebie.
Jak stosować nawozy mineralne?
Jeżeli decydujemy się na stosowanie nawozów mineralnych granulowanych, wybierajmy te wieloskładnikowe (posiadające w składzie zarówno azot, fosfor, potas jak i mikroelementy) dzięki temu zmniejszymy ryzyko przenawożenia azotem (zbyt dużo azotu to większa podatność roślin na choroby i kumulacja rakotwórczych substancji w warzywach).
Stosujmy je z umiarem, nigdy nie przekraczając zalecanych dawek i zawsze łączmy z nawożeniem organicznym. Gleba zasobna w próchnicę (np. dzięki ściółce ze skoszonej trawy, kompostowi czy stosowaniu obornika granulowanego) zwiększa skuteczność nawożenia mineralnego oraz neutralizuje metale ciężkie które niestety są obecne w nawozach “sztucznych”
Monitorujemy obecność owadów niepożądanych.
Mszyce wystarczy spłukiwać z roślin silnym strumieniem wody.
Niektórzy działkowcy z powodzeniem stosują też oprysk wg. następującego przepisu: 1 litr wody, 1 łyżka mydła ogrodowego, 1 łyżka sody oczyszczonej.
W sklepach dostępne są również preparaty na bazie oleju rydzowego, działające oprócz mszyc na wciornastki, przędziorki, mączliki.
Stonka ziemniaczana.
Ręcznie zbieramy dorosłe osobniki i usuwamy jajka złożone na spodniej stronie liści.
Chodź jest to dosyć pracochłonne to smak własnych ekologicznych ziemniaków rekompensuje ten wysiłek.
Dorosły osobnik stonki ziemniaczanej.
Jaja stonki ziemniaczanej z których wylęgną się żarłoczne larwy. Uwaga! występują one tylko na ziemniakach, na innych roślinach, niemal identycznie wyglądające jaja, składają biedronki. Ich larwy z kolei są bardzo pożyteczne ponieważ żywią się mszycami.
Co możemy jeszcze wysiewać?
Brukselka na zbiór zimowy,
burak ćwikłowy na zbiór jesienny,
fasolka szparagowa,
groszek zielony,
jarmuż,
kalafior,
kalarepa,
koper ogrodowy,
koper włoski,
rzodkiewka (odmiany całoroczne, sprawdź informacje na opakowaniu nasion)
sałata (odmiany nie wybijające w kwiatostany, sprawdź informacje na opakowaniu)
marchewka wczesna.
Filip Roman
st. instruktor ds ogrodniczych
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@gmail.com