Sposób podlewania naszych warzyw ma kluczowy wpływ na to co najważniejsze dla roślin czyli ich system korzeniowy. Im głębiej sięgają korzenie tym więcej składników pokarmowych z gleby mogą pobrać a to przełoży się na zdrowe i obfite plony a także na ich smak.
Dlatego po wysadzeniu rozsady na miejsce docelowe w szklarni czy na gruncie chcemy “zmotywować” rośliny do rozwoju korzeni tak głęboko jak to możliwe.
Osiągniemy to wstrzymując się z podlewaniem przez pierwszy tydzień do 10 dni. Niedobór wody sprawi że korzenie będą szukały jej w głębszych warstwach gruntu.
Oczywiście nie zwalnia nas to z obowiązku jednorazowego, obfitego podlania sadzonek od razu po posadzeniu aby ziemia dobrze “oblepiła” korzenie.
Częste i płytkie podlewanie to przepis na leniwe rośliny, które mają mało korzeni. Kiedy mają one dostęp do wody zgromadzonej płytko przy powierzchni nie mają powodu do tego by rozwijać korzenie w głąb przez co stają się mało odporne na suszę i dysponują ograniczonym dostępem do minerałów.
Najkorzystniejsze jest obfite podlewanie raz lub dwa razy w tygodniu tak aby przemoczyć znaczną warstwę gleby.
Osiągniemy to przez wykorzystanie systemu z nawadnianiem kropelkowym chodź wiąże się to z pewnym wydatkiem. Alternatywą może być też rozkładanie węża “pocącego się”, który przez niewielkie perforacje uwalnia stopniowo wodę na całej swojej długości. W odróżnieniu od taśm kroplujących łatwiej go przenosić z grządki na grządkę.
Niektórzy działkowcy wykazują się kreatywnością i wykorzystują to co mają np. butelki po wodzie mineralnej. W takiej butelce możemy gwoździkiem zrobić kilka otworów, następnie umieszczamy ją w zagłębieniu przy roślinie i napełniamy wodą. Stopniowo uwalniana woda przesiąknie bardzo głęboko i nie będzie “uciekała” na boki.
Inni wkopują w pobliżu strefy korzeniowej gliniane donice które wypełnione wodą stopniowo oddają ją przez swoje ściany do gleby
Znaczny wpływ na efektywność podlewania ma również struktura gleby. Poprawimy ją poprzez rozkładanie kompostu na grządkach i rabatach oraz ściółkowanie np. skoszoną trawą.
inż. architekt krajobrazu
Filip Roman
instruktor ds ogrodniczych
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@gmail.com