Nie każdy działkowiec ma dostęp do obornika w naturalnej postaci dlatego coraz popularniejsza staje się forma granulowana.
Jak wygląda produkcja takiego nawozu?
Świeży obornik poddawany jest najpierw kompostowaniu. W procesie tym traci on część wilgoci i azotu, który się ulatnia (głównie jego forma amonowa). Później jest suszony, ściskany i cięty do formy krótkich wałeczków. Końcowy produkt zasobny jest w azot organiczny, potas, fosfor i mikroskładniki.
W sprzedaży dostępne są oborniki kurze, bydlęce, końskie i mieszane. Wszystkie mają podobną zawartość składników pokarmowych z pewną przewagą azotu w oborniku kurzym.
Kiedy i jak stosować?
Gdy rośliny zaczną rosnąć czyli po wschodach warzyw lub kiedy wysadzimy rozsadę na miejsce docelowe. Zbyt wczesne zastosowanie nawozów na rabatach ozdobnych czy owocowych, np na przełomie stycznia / lutego, może mocno pobudzić rośliny do wzrostu przez co staną się bardziej wrażliwe na wiosenne przymrozki. Lepiej jeżeli stopniowo budzą się one do życia. Z tego samego powodu nie możemy stosować nawożenia po 15 sierpnia ponieważ chcemy aby rośliny zaczęły wchodzić w stan spoczynku przed zimą (azot działa na rośliny trochę jak kawa na człowieka).
Obornik granulowany wystarczy rozsypać na powierzchni ziemi i ewentualnie delikatnie wymieszać z wierzchnią warstwą. Aby nawóz się uaktywnił dobrze jest go podlać. Wtedy obornik pęcznieje i mikroorganizmy rozpoczynają jego rozkład uwalniając składniki odżywcze dla roślin. Nie przekraczajmy dawek określonych na opakowaniu.
Gnojówka z obornika granulowanego.
Jeżeli chcemy aby rośliny bardzo szybko uzyskały dostęp do składników pokarmowych (np. widzimy objawy niedoborów) możemy zrobić gnojówkę płynną. Wystarczy do wiadra z wodą (najlepiej deszczówką) wsypać kilka garści obornika granulowanego, zakryć i mieszać co jakiś czas. Po dwóch tygodniach otrzymany nawóz rozcieńczamy z wodą tak aby miał on kolor słabej herbaty i podlewamy nim rośliny.
starszy instruktor ds ogrodnictwa Filip Roman
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl