OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

cięcie winorośli
03 kwietnia 2024

Jak stosować obornik granulowany?

Nie każdy działkowiec ma dostęp do obornika w naturalnej postaci dlatego coraz popularniejsza staje się forma granulowana.

Jak wygląda produkcja takiego nawozu?

Świeży obornik poddawany jest najpierw kompostowaniu. W procesie tym traci on część wilgoci i azotu, który się ulatnia (głównie jego forma amonowa). Później jest suszony, ściskany i cięty do formy krótkich wałeczków. Końcowy produkt zasobny jest w azot organiczny, potas, fosfor i mikroskładniki. 

W sprzedaży dostępne są oborniki kurze, bydlęce, końskie i mieszane. Wszystkie mają podobną zawartość składników pokarmowych z pewną przewagą azotu w oborniku kurzym. 

 

Kiedy i jak stosować?

Gdy rośliny zaczną rosnąć czyli po wschodach warzyw lub kiedy wysadzimy rozsadę na miejsce docelowe. Zbyt wczesne zastosowanie nawozów na rabatach ozdobnych czy owocowych, np na przełomie stycznia / lutego, może mocno pobudzić rośliny do wzrostu przez co staną się bardziej wrażliwe na wiosenne przymrozki. Lepiej jeżeli stopniowo budzą się one do życia. Z tego samego powodu nie możemy stosować nawożenia po 15 sierpnia ponieważ chcemy aby rośliny zaczęły wchodzić w stan spoczynku przed zimą (azot działa na rośliny trochę jak kawa na człowieka). 

 

Obornik granulowany wystarczy rozsypać na powierzchni ziemi i ewentualnie delikatnie wymieszać z wierzchnią warstwą. Aby nawóz się uaktywnił dobrze jest go podlać. Wtedy obornik pęcznieje i mikroorganizmy rozpoczynają jego rozkład uwalniając składniki odżywcze dla roślin. Nie przekraczajmy dawek określonych na opakowaniu. 

 

Gnojówka z obornika granulowanego.

Jeżeli chcemy aby rośliny bardzo szybko uzyskały dostęp do składników pokarmowych (np. widzimy objawy niedoborów) możemy zrobić gnojówkę płynną. Wystarczy do wiadra z wodą (najlepiej deszczówką) wsypać kilka garści obornika granulowanego, zakryć i mieszać co jakiś czas. Po dwóch tygodniach otrzymany nawóz rozcieńczamy z wodą tak aby miał on kolor słabej herbaty i podlewamy nim rośliny. 

 


starszy instruktor ds ogrodnictwa Filip Roman

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com