kom. 577 761 183

             85 732 22 58

podlaski@pzd.pl www.pzdpodlaski.pl

Polski Związek Działkowców        ul. Ciołkowskiego 2/5      Okręgowy  Zarząd   Podlaski                    15-245   Białystok     

 

        UWAGA - wjazd na parking od ul. Mickiewicza     

Białystok - Łomża - Suwałki

Polski Związek Działkowców

Okręgowy Zarząd Podlaski

Kiedy słońce wita nas w mroźny poranek warto wybrać się na działkę aby podziwiać wyjątkowe obrazy malowane szronem. Rośliny w taką pogodę przybierają spektakularną, oryginalną szatę której nie zobaczymy na co dzień. 

 

Jaki wpływ przymrozki mają na zbiór warzyw, owoców i na niektóre kwiaty?

 

Owoce zebrane po pierwszych przymrozkach nie będą nadawały się do długiego przechowywania. Nie każdy ma też możliwość stworzenia odpowiednich warunków do przechowywania jabłek (wysoka wilgotność powietrze i temperatura 0-3C) wtedy warto przerobić je na przeciery lub dżemy. 

 

 

Warzywa korzeniowe - czas najwyższy na zbiory! Ze wszystkimi warzywami obchodzimy się bardzo delikatnie ponieważ uszkodzone będą słabo się przechowywać. W tym roku wyjątkowo wcześnie pojawiły się nocne przymrozki (utrzymujące się nawet przez kilka godzin) co szczególnie niekorzystnie działa na buraki których jeszcze nie zdążyliśmy wyjąć z ziemi. 

 

Wszystkie warzywa przechowujemy w skrzynkach zabezpieczonych w taki sposób aby nie miały do nich dostępu gryzonie. Temperatura w przechowalni powinna utrzymywać się w przedziale 0-5C.

 

Jeżeli nie mamy odpowiednich warunków warto przerobić plony na przetwory w słoikach, kiszone lub marynowane.

 

Kwiaty: begonia bulwiasta, pacioreczniki, dalie - po pierwszych przymrozkach część nadziemna obumiera, wykopujemy więc karpy korzeni, bulwy, usuwamy uszkodzone części, umieszczamy w skrzynkach i przysypujemy torfem lub piaskiem. W trakcie przechowywanie temperatura powinna utrzymywać się w przedziale 5-10C

 

 

Pieris japoński 

 

 

Tawuła brzozolistna

 

 

Róża miniaturowa

 

 

 Borówka amerykańska 

 

 

Autor: Filip Roman

Jesienne przymrozki. Kiedy zbierać i jak przechowywać plony?

18 października 2021

Fot. Filip Roman

       NAJNOWSZE