Kiedy latem przy wysokiej wilgotności powietrza (częste deszcze, mgły) temperatury spadną w okolice 15 stopni Celsjusza na naszych roślinach pojawiają się brązowe plamy, białe naloty i przebarwienia. Powodem takich objawów prowadzących do stopniowego zamierania np. pomidorów, są grzyby. Oczywiście nie takie które zbieramy w lasach (chociaż one też lubią wilgoć) ale takie których nie widzimy gołym okiem. Np. grzyb Colletotrichum coccodes wywołuje antraknozę ziemniaków i pomidorów a Pseudoperonospora cubensis wywołuje mączniaka rzekomego dyniowatych. Na szczęście nie musimy uczyć się tych wszystkich skomplikowanych nazw i cech poszczególnych chorób aby zniwelować ich skutki.
Co robić aby zapobiec?
Kiedy pojawią się pierwsze objawy możemy usuwać uszkodzone części roślin i nadal stosować np. raz w tygodniu (jeżeli urzymuja się wilgotna pogoda) opryski pozytywnymi mikroorganizmami.
Czarna plamistość róży jest objawem występowania grzyba Diplocarpon rosae. Występuje intensywnie jeżeli posadzimy róże w cieniu przez co rankiem i wieczorem na liściach dłużej utrzymuje się wilgoć.
Filip Roman
inż. arch. krajobrazu
ul. K. Ciołkowskiego 2/5
15 - 245 Białystok
wjazd od ul. Mickiewicza
Sekretariat
tel. 577 761 183 / 85 732 22 58
podlaski@pzd.pl
Ośrodek Finansowo Księgowy
tel. 694 757 251; 728 855 757
ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl