Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251

ofkpodlaski@pzdpodlaski.pl

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

 Jak dojechać?

O nas

Dla zarządów ROD

Ogłoszenia

Z życia Okręgu

Porady prawne

Porady ogrodnicze

Komisja Rewizyjna

Szkolenia

Kontakt

projekt strony:  Filip Roman

Kiedy latem przy wysokiej wilgotności powietrza (częste deszcze, mgły) temperatury spadną w okolice 15 stopni Celsjusza na naszych roślinach pojawiają się brązowe plamy, białe naloty i przebarwienia. Powodem takich objawów prowadzących do stopniowego zamierania np. pomidorów, są grzyby. Oczywiście nie takie które zbieramy w lasach (chociaż one też lubią wilgoć) ale takie których nie widzimy gołym okiem. Np. grzyb Colletotrichum coccodes wywołuje antraknozę ziemniaków i pomidorów a Pseudoperonospora cubensis wywołuje mączniaka rzekomego dyniowatych. Na szczęście nie musimy uczyć się tych wszystkich skomplikowanych nazw i cech poszczególnych chorób aby zniwelować ich skutki.

 

Co robić aby zapobiec?
 

  • Na etapie sadzenia roślin zachowajmy odpowiednie odległości między nimi aby ruch powietrza mógł osuszać liście.
  • Uważajmy ze stosowaniem nawozów azotowych. Zbyt duże dawki prowadzą do intensywnego wzrostu części zielonych roślin które jednocześnie będą słabsze i bardziej podatne na rozwój grzybów. 
  • Kiedy w prognozie pogody będą zapowiadane chłodne i mokre dni wykonaj zapobiegawczy oprysk środkami których zadaniem jest zająć miejsce na roślinach tak aby inne grzyby nie miały gdzie się rozwijać. Roztwory z drożdży piekarskich, preparaty zawierające pozytywne mikroorganizmy czy tzw. efektywne mikroorganizmy działają właśnie w taki sposób. 
  • Niektórzy stosują też zapobiegawczo preparaty na bazie miedzi, których zadaniem jest stworzyć niekorzystne dla rozwoju grzybów środowisko na powierzchni roślin. Pamiętaj jednak że mają one okres karencji po zastosowaniu. To znaczy że przez określony czas nie można spożywać warzyw i owoców z roślin na których przeprowadzono oprysk.

 

Kiedy pojawią się pierwsze objawy możemy usuwać uszkodzone części roślin i nadal stosować np. raz w tygodniu (jeżeli urzymuja się wilgotna pogoda) opryski pozytywnymi mikroorganizmami. 

 

Czarna plamistość róży jest objawem występowania grzyba Diplocarpon rosae. Występuje intensywnie jeżeli posadzimy róże w cieniu przez co rankiem i wieczorem na liściach dłużej utrzymuje się wilgoć.

 

Filip Roman

inż. arch. krajobrazu 

 

Kiedy i czym pryskać od chorób grzybowych?

19 lipca 2022

Strona główna

Najnowsze porady

Porady ogrodnicze

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

                                              Polski Związek Działkowców

     Menu

       OKRĘG PODLASKI