OKRĘG PODLASKI

     MENU

                                             Polskiego Związku Działkowców

Okręg Podlaski Polskiego Związku Działkowców

Porady ogrodnicze

Najnowsze porady

Strona główna

cięcie winorośli
19 lipca 2022

Kiedy i czym pryskać od chorób grzybowych?

Kiedy latem przy wysokiej wilgotności powietrza (częste deszcze, mgły) temperatury spadną w okolice 15 stopni Celsjusza na naszych roślinach pojawiają się brązowe plamy, białe naloty i przebarwienia. Powodem takich objawów prowadzących do stopniowego zamierania np. pomidorów, są grzyby. Oczywiście nie takie które zbieramy w lasach (chociaż one też lubią wilgoć) ale takie których nie widzimy gołym okiem. Np. grzyb Colletotrichum coccodes wywołuje antraknozę ziemniaków i pomidorów a Pseudoperonospora cubensis wywołuje mączniaka rzekomego dyniowatych. Na szczęście nie musimy uczyć się tych wszystkich skomplikowanych nazw i cech poszczególnych chorób aby zniwelować ich skutki.

 

Co robić aby zapobiec?
 

  • Na etapie sadzenia roślin zachowajmy odpowiednie odległości między nimi aby ruch powietrza mógł osuszać liście.
  • Uważajmy ze stosowaniem nawozów azotowych. Zbyt duże dawki prowadzą do intensywnego wzrostu części zielonych roślin które jednocześnie będą słabsze i bardziej podatne na rozwój grzybów. 
  • Kiedy w prognozie pogody będą zapowiadane chłodne i mokre dni wykonaj zapobiegawczy oprysk środkami których zadaniem jest zająć miejsce na roślinach tak aby inne grzyby nie miały gdzie się rozwijać. Roztwory z drożdży piekarskich, preparaty zawierające pozytywne mikroorganizmy czy tzw. efektywne mikroorganizmy działają właśnie w taki sposób. 
  • Niektórzy stosują też zapobiegawczo preparaty na bazie miedzi, których zadaniem jest stworzyć niekorzystne dla rozwoju grzybów środowisko na powierzchni roślin. Pamiętaj jednak że mają one okres karencji po zastosowaniu. To znaczy że przez określony czas nie można spożywać warzyw i owoców z roślin na których przeprowadzono oprysk.

 

Kiedy pojawią się pierwsze objawy możemy usuwać uszkodzone części roślin i nadal stosować np. raz w tygodniu (jeżeli urzymuja się wilgotna pogoda) opryski pozytywnymi mikroorganizmami. 

 

Czarna plamistość róży jest objawem występowania grzyba Diplocarpon rosae. Występuje intensywnie jeżeli posadzimy róże w cieniu przez co rankiem i wieczorem na liściach dłużej utrzymuje się wilgoć.

 

Filip Roman

inż. arch. krajobrazu 

 

projekt strony:  Filip Roman

Kontakt

Szkolenia

Komisja Rewizyjna

Porady ogrodnicze

Porady prawne

Z życia Okręgu

Ogłoszenia

Dla zarządów ROD

O nas

 Jak dojechać?

Polski Związek Działkowców 

Okręgowy Zarząd Podlaski

 

ul. K. Ciołkowskiego 2/5

15 - 245 Białystok

wjazd od ul. Mickiewicza

Sekretariat

tel. 577 761 183 / 85 732 22 58

podlaski@pzd.pl

 

 

Ośrodek Finansowo Księgowy

tel. 694 757 251; 728 855 757

ofkpodlaski@gmail.com